دکورپرداز
دکور پرداز

سهامداران خرد بورس سرخورده شده اند

سهامداران خرد بورس سرخورده شده اند

دکور پرداز: کارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد، سهامداران خرد هیچ تکیه گاه و پناهی در بازار نداشته و از بورس سرخورده شده اند عوامل مختلف مانند عدم افشای اطلاعات بموقع نیز بر این حس افزوده است.علی فراقی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بازار سرمایه در نظریه مزیت های فراوانی نسبت به دیگر بازارها دارد، اظهار داشت: عملاً طراحی آن می تواند چه بر سود سازی اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) و چه از نظر رشد اقتصادی مهم ترین وسیله و ابزار ممکن باشد چون به آسانی دارای توان گسترش فعالیت و تهیه و تدوین خیلی از سبک های جذب سرمایه و سود سازی را دارد.
فراقی اضافه کرد: حال باید گفت در وضعیت حاضر جلب شدن اعتماد عمومی و آشنایی بیشتر افراد باتوجه به تجارب گذشته که با درصد بالایی خوشایند نبوده اند باید چگونه باشد تا اعتمادی که عملاً صفر و حتی زیر صفر است را باردیگر بازگرداند.
فراقی افزود: در قدم اول و پیش از پاسخ به این پرسش باید گفت اعتماد سازی در بازار موردی مهم قلمداد شده و در پس نقدینگی و جریان پولی قرار می گیرد برای اینکه حتی اگر در بازاری هیچ نوع اعتمادی نباشد بازهم حجم پول می تواند این عدم اعتماد را کنار بگذارد و در خیلی از موارد دیده ایم که حجم پول عملاً تمامی شاخصهای ممکن مثبت و منفی را در خود حل می کند. وقتی سیل پول به یک بازار بیاید انسان های بی اطمینان هم به آن بازار جلب می شوند.
وی اشاره کرد: حال به سراغ مورد اعتماد سازی و تعدادی از راهکارهای ساده و امکان پذیر می رویم که به آسانی می تواند بخش خیلی از بی اعتمادی و نااطمینانی در بازار را پوشش دهد و رفته رفته موجب بهبود این دیدگاه شود.
فراقی افزود: در مورد اول و مهم می توان عدم ثبات در تصمیم گیری و پس از آن اجرا را در کشور و قسمت های مختلف آنرا مورد بررسی قرار داد و مسئله ای است که باتوجه به ذی نفعان گوناگون در نقاط مختلف اقتصاد و بازار سرمایه عملاً شاهد تصمیمات یک شبه و بعد از آن تأیید و تکذیب های گوناگون همراه می شود که رفته رفته اگر دقت نماییم مورد عدم افشای اطلاعات بموقع و رانت اطلاعاتی عده ای نیز به این موارد اضافه شده و در ضمن زمان پررنگ شده است. به وضوح با مشاهده اینگونه اتفاقات شاهد گسترش بحران های کوچک یا بزرگ بوده ایم و هیچ نوع بهبود یا تصحیحی کوچک را شاهد نیستیم که به نوبه خود همین موارد یکی از مهم ترین و اصلی ترین مورد تأثیرگذار در بی اعتمادی مردم است، مردم در وضعیت فعلی می گویند بورس فقط برای افرادی خوب است که رانت اطلاعاتی دارند و تحلیل هم پاسخگو نیست.
وی اشاره کرد: برای اشاره به این نابسامانی می توان به این نکته اشاره نمود که ماه هاست بازار سرمایه کشور در ارتباط با نرخ خوراک پتروشیمی درگیر خبرها، نامه ها، تصمیمات و اتفاقات مختلفی می شود که عملاً هر سرمایه گذاری را دائماً بین دو راهی قرار می دهد و بعد از با ادامه دار بودن آن مجبور به ترک این بازار می کند که عملاً راهنمایی کردن مستقیم شخص به بازارهای موازی یا حتی خروج پول از کل اقتصاد کشوراست.
فراقی تشریح کرد: قدم بعدی و جزئی تر می تواند توجه به ساختارهای شرکت های حاضر در بورس باشد که عملاً باتوجه به وضعیت حاضر سهامدار خرد عملاً هیچ نوع جایگاهی که احساس تأثیرگذاری بر شرکت های سرمایه پذیر خود داشته باشد ندارد. عملاً دیدگاهی را قوت می بخشد که وجود آن به راستی اهمیت چندانی ندارد و توانایی اثرگذاری حداقل به میزان آورده خود ندارد که این سرخوردگی عملاً باز هم او و سرمایه اش را به سمت خارج از بازار راهنمایی می کند. سهامدار خرد نه صنفی را دارد که بتواند شکایت کند و نه سازمان بورس به درد او رسیدگی می کند.
برای این اتفاق که شاید بتوان گفت مدت زمان زیادی است که گریبان گیر این اقتصاد به ویژه بازار سرمایه است روز به روز این شکاف را بین افراد و بازار سرمایه بیشتر می کند و با عنایت به این که در ضمن زمان متوجه این هستیم که بیش از پیش نیازمند مشارکت افراد جامعه برای بهبود شرایط حاضر هستیم عملاً ادامه دار بودن این شرایط مصداق دشمنی با مشارکت حداکثری مردم در اقتصاد کشور است.
فراقی در آخر اظهار داشت: یکی از دیگر از مواردی که می تواند به آن توجه گردد بسته به میزان ریسک پذیری افراد مختلف جامعه می توان ابزارهای بازار را گسترش داد که البته در کنار آن مهم ترین قسمت هم که آگاه سازی و آموزش نسبت به این فرآیندها مدنظر قرار بگیرد تا عملاً با ورود شخصیت های مختلف سرمایه گذار به بازار هم شاهد بهبود عمق بازار و هم بواسطه گسترش این ساز و کارها در بازار شاهد برقراری بهتر ارتباط میان این بازار و سرمایه گذار مستعد باشیم که البته به غیر از موارد گفته شده می توان به نکات کوچک و بزرگ دیگری اشاره نمود که هم اکنون بهبود پله ای و نه یکباره می تواند یکی از بهترین نحوه های اجرا باشد البته اگر سیاست گذار و مجری قصد بر بهبود را در دستور کار خود داشته باشد.

1402/08/26
20:53:44
0.0 / 5
232
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد