دکورپرداز
دکور پرداز

افزایش بیش از ۲۳ درصدی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی

افزایش بیش از ۲۳ درصدی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی

دکور پرداز: تسهیلات پرداختی بانکها طی هفت ماهه سال 1402 مبلغ 28، 478.9 هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 5، 484.4 هزار میلیاردریال (معادل 23.9درصد) افزایش داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۲۳، ۷۰۳.۱ هزار میلیاردریال معادل ۸۳.۲ درصد به صاحبان کسب وکار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۴، ۷۷۵.۸ هزار میلیاردریال معادل ۱۶.۸ درصد به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول ۱ بیان کننده هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی هفت ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی هفت ماهه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۸، ۲۲۴.۲ هزار میلیاردریال معادل ۷۶.۹ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب وکار است. همین طور سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۱، ۸۹۱.۹ هزار میلیاردریال معادل ۳۹.۶ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ معادل ۷، ۰۲۵.۸ هزار میلیاردریال بوده است که حاکی از اختصاص ۳۸.۶ درصد از منابع اختصاص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۸، ۲۲۴.۲ هزار میلیارد ریال) است. ملاحظه می شود از ۸، ۵۲۹.۲ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۲.۴ درصد آن (مبلغ ۷، ۰۲۵.۸ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیان کننده توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانکها در سال ۱۴۰۲ است.
جدول ۱- هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی ۷ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲


تسهیلات خرد (کمتر از ۳، ۰۰۰ میلیون ریال)
از کل تسهیلات پرداختی در دوره یاد شده، مبلغ ۶، ۲۹۶.۶ هزار میلیاردریال معادل ۲۲.۱ درصد بصورت تسهیلات خرد اعطا شده است. همین طور مبلغ ۵۴۳.۶ هزار میلیاردریال نیز در قالب کارت های اعتباری انجام پذیرفته است، که با احتساب این مبلغ، کل تسهیلات پرداختی خرد (کمتر از سه میلیارد ریال) به مبلغ ۶، ۸۴۰.۲ هزار میلیاردریال معادل ۲۳.۶ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل می شود.

شایان ذکر است با توجه به این که تسهیلات پرداختی در قالب کارت های اعتباری نیز در بخش خانوار پرداخت شده است، با این اوصاف سهم بخش خانوار از ۱۶.۸ درصد در جدول ‏-۱، به ۱۸.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی بیشتر می شود.(جدول ۲)


شایان ذکر است که همچنان باید در ادامه مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همیشه مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس لازم است به افزایش توان مالی بانکها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش راندمان بانکها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانکها و تشویق بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.


منبع:

1402/08/28
21:38:03
0.0 / 5
192
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد