دکورپرداز
دکور پرداز

صندوق های بازنشستگی تکمیلی شفاف سازی می شوند

صندوق های بازنشستگی تکمیلی شفاف سازی می شوند

به گزارش دکور پرداز، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود: با عنایت به ساختار شفاف صندوق های بازنشستگی تکمیلی، به صورت روزانه ارزش خالص دارایی آنها در سامانه های در ارتباط با صندوق منتشر می شود.به گزارش دکور پرداز به نقل از سازمان بورس، مجید عشقی در مورد صندوق های بازنشستگی تکمیلی، اظهار داشت: این صندوق ها یکی از صندوق هایی است که طی ماه های گذشته اساسنامه آن طراحی شده است و با عنایت به ساختار شفاف صندوق های بازنشستگی تکمیلی، به صورت روزانه ارزش خالص دارایی آنها در سامانه های در ارتباط با صندوق منتشر می شود که این شفاف سازی باعث جذب منابع بلندمدت به سمت بازار سرمایه و توسعه سرمایه گذاری برای طرح های مختلف خواهد شد.
وی اضافه کرد: همینطور منبع مالی قابل توجهی برای کارمند در انتهای دوره همکاری فراهم می شود تا نیازهای دوره بازنشستگی خویش را تأمین کند. انتظار می رود، این صندوق ها به صورت آهسته رشد کنند و از نظر ارزش دارایی ها سهمی در آینده بازار سرمایه را به خود اختصاص دهند.
عشقی ضمن اشاره به این که سه موافقت اصولی برای صندوق های تکمیلی صادر گردیده است، اضافه کرد: این صندوق ها برای تأمین آتیه کارکنان شرکت ها و سازمان ها طراحی شده است به این صورت که ماهیانه و یا دوره ای مبلغی از حقوق کارمند کسر و مبلغی هم از جانب سازمان به آن مبلغ اضافه می شود که در انتهای دوره کاری کارمند، طبق توافق قبلی بین کارمند و کارفرما، مبالغ پرداخت می شود.
رئیس سازمان بورس اظهار داشت: این صندوق، ابزاری با هدف نگهداشت نیروی انسانی در یک سازمان است. مقایسه بازدهی بازارهای مختلف نشان داده که بازدهی سرمایه گذاری های بورسی در بلندمدت قابل مقایسه با سایر بازارها نیست و فاصله بسیار زیاد و معناداری دارد.
تفاوت صندوق بازنشستگی تکمیلی با صندوق بازنشستگی سنتی
وی اضافه کرد: یکی از تفاوت های اصلی صندوق بازنشستگی تکمیلی و صندوق های بازنشستگی سنتی اینست که این سرمایه گذاری ها در بازار سرمایه نقد شوندگی بسیار بالا و حد نصاب های مشخصی برای دارایی آنها و نظارت لحظه ای روی رعایت این حد نصاب ها وجود دارد. ازاین رو انتظار می رود این صندوق ها بتوانند بازدهی بیشتری از بازار سرمایه کسب کرده و انتظاری که از صندوق های بازنشستگی است را برآورده کنند. بنابراین بحث شرکت داری و بنگاه داری در این صندوق ها به هیچ وجه مطرح نیست و این صندوق ها نمی توانند به حد نصابی بیشتر در سهم ها وارد شوند و هر سهمی محدودیتی دارد. بنابراین این صندوق ها می توانند خلأ موجود در صندوق های بازنشستگی سنتی را پر کنند.
عشقی در رابطه با دو شرکتی که مجوز گرفتند، عنوان کرد: دو شرکت مذکور مراحل تأسیس خویش را طی می کنند که پیشبینی می شود تا یک ماه آینده تأسیس شوند و بتوانند پذیره نویسی خویش را انجام دهند.
رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که درخواست جدیدی برای سازمان ارسال شده است یا خیر، اظهار داشت: بله تعدادی درخواست دیگر ارسال شده که رشد صندوق ها را آهسته ولی به صورت مداوم پیش خواهد برد و تا پنج سال آینده می توانند سهم قابل توجهی در بازار داشته باشند.

1402/09/25
14:48:49
0.0 / 5
201
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد