دکورپرداز
دکور پرداز

شروع نمایش ۲۱۱ اثر باستانی ایران در شهر ممنوعه چین

شروع نمایش ۲۱۱ اثر باستانی ایران در شهر ممنوعه چین

دکور پرداز: «شکوه ایران باستان» با نمایش 211 شیء تاریخی ایران در کاخ موزه پکن شروع شد. این نمایشگاه به مدت سه ماه در شهر ممنوعه چین برپا خواهد بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، نمایشگاه «شکوه ایران باستان» بامداد پنجشنبه (۲۱ دی ماه ۱۴۰۲) با حضور علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و لی چون ـ قائم مقام وزیر فرهنگ و گردشگری و رئیس میراث فرهنگی چین ـ، بختیار ـ سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین ـ و وانگ ـ مدیر کاخ موزه پکن ـ راه اندازی شد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که مصوبه نمایش این ۲۱۱ شیء تاریخی در چین را به مدت شش ماه از هیأت وزیران گرفته است، هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی شایسته تاریخ و تمدن شکوهمند ایران و نیز تشویق و تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران و باتوجه به تأثیر برگزاری نمایشگاه ها بر جذب توریستهای خارجی اعلام نموده است.
در نمایشگاه «شکوه ایران باستان»، آثاری از موزه ملی ایران از عصر آهن تا دوره صفوی، یعنی بیش از ۳ هزار سال فرهنگ و هنر ایران به معرض نمایش گذاشته شده است. جام زرین مارلیک با نقش اسب شاخدار، آجر لعابدار قلایچی با نقش جانور، پارچ دسته دار نقره ای همدان، تکوک زرین همدان به شکل سر شیر، جلو تنه شیر تخت جمشید از جنس لاجورد، سرمجسمه تخت جمشید از خمیر آبی، نیم تنه انسانی گچی از فارس حاجی آباد، کاسه شیشه ای ساسانی از دیلمان گیلان، بشقاب نقره ای ساسانی و بشقاب پایه دار نقره ای ساسانی با نقش سوار کار همچون این آثار هستند.
بگفته هادی میرزایی ـ مدیر اداره کل موزه ها در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، تمام هزینه های مربوط به این نمایشگاه از آماده سازی اشیاء تا بسته بندی، حمل و نقل و اعزام امنای اموال فرهنگی ـ تاریخی موزه ملی ایران و نمایندگان ایران برای حضور در افتتاحیه نمایشگاه با چین بوده است. همین طور دولت چین برای این آثار به ایران «تضمین صیانت از اموال» داده است.
بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مقرر است این ۲۱۱ شیء تاریخی به همراه ۵ شیء بازآفرینی شده (مولاژ) تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۳ در کاخ موزه پکن (َشهر ممنوعه) به معرض نمایش گذاشته شود. گفته شده است نمایشگاه در ادامه با تأیید و مصوبه دولت، این آثار در موزه های شانگهای، گوانجو، شنجن، شیان و ارومچی نیز به معرض نمایش گذاشته می شود.1402/10/21
14:44:53
0.0 / 5
248
تگها: دولت , سفر , شیشه , موزه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد