دکورپرداز
دکور پرداز

اولین کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران شروع به کار کرد

اولین کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران شروع به کار کرد

دکور پرداز: اولین کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران با حضور عبده تبریزی، سید محمدسجادنیری، سعید اسلامی بیدگلیف محسن پور کیانی شروع به کار کرد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر اولین نشست کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران در سال آینده با حضور تعدادی از اعضای این کمیته، اساتید دانشگاهی، نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان بورس و سندیکای بیمه گران و مدیران عامل فعال در صنعت بانک، بیمه و بازار سرمایه کشور با هدف سیاستگذاری و ترسیم چشم انداز علمی و تخصصی این رویداد اجرا شد.
در ابتدای این جلسه هاشم آقازاده دبیر کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران و رییس دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران با اشاره به برگزاری پانزده دوره موفق نمایشگاهی حوزه بورس، بانک و بیمه در سنوات گذشته، عنوان کرد: بمنظور دستیابی به دستاوردهای مؤثر در صنعت مالی ایران سنگ بنای اولین کمیته علمی رویداد شانزدهم که در نیمه دوم خرداد ماه سال آینده برگزار می گردد در دولت سیزدهم گذاشته شد تا با حضور متخصصان و خبرگان و صاحبان فکر و اندیشه که بر حسب اتفاق در سازمان ها و نهادها و شرکت های دولتی و غیر دولتی مسئولیت اجرائی دارند به عنوان مغز افزار رویداد صنعت مالی ایران بتوان در قبل، حین و بعد از برگزاری آن سنجه های دقیقی از خروجی و دستاورد کارگروه های مالی به کشور ارائه داد.
وی با اعلان اینکه چرخ اقتصاد کشور بدون در نظر گرفتن صنعت مالی نخواهد چرخید، عنوان کرد: باتوجه به گستره و جایگاه رویداد فاینکس ضرورت ایجاد و بکارگیری کمیته علمی برای اولین بار در این رویداد برای نیازسنجی شد و با هماهنگی دانشکده تجارت و مالیه دانشگاه تهران بنا شد این دانشکده به عنوان دبیرخانه دائمی کمیته علمی رویداد صنعت مالی ایران ایفای نقش مؤثر داشته باشد.
حسین عبده تبریزی صاحب نظر اقتصاد و استاد دانشگاه نیز در این جلسه از تلفیق محصولات مالی در بین بورس و بانک و بیمه سخن گفت و اضافه کرد: عمده مشارکت کنندگان در رویداد صنعت مالی ایران در زمره خبرگان و قشر باهوش جامعه قرار می گیرند که شاید ترسیم چشم انداز بازار سرمایه کشور در یک دهه آینده بتواند به نیاز جستجوگر آنها در این رویداد پاسخ جامعی بدهد.
وی افزود: تأثیر پیشرفت تکنولوژی در بازارهای مالی یک اصل بلامنازع و غیر قابل چشم پوشی است و در این میان نقش بلاکچین حتما با اهمیت خواهد بود. همین طور مطالبی همچون پایداری بازارها، مسائل زیست محیطی و اجتماعی و تأثیر توافق های تجاری و یا نقش بیگ دیتا و عوامل روانشناختی در اقتصاد رفتاری که می تواند برای رویداد شانزدهم قابل بحث و نظر باشد. این موارد در اشکال مختلف همچون سخنرانی و یا هر نوع تولید محتوا مناسبی ارائه شود اما در اصل ماجرا می بایست این رویداد به دورنمای بازار مالی و امکان حیات و ممات آنها بطور ویژه بپردازد.
دبیر کمیته علمی رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران از ضرورت تعیین محورهای تخصصی برای نشست ها و جلسات گفتگو محور در این رویداد سخن گفت و اضافه کرد: امید است با مساعدت و هماهنگی صدا وسیما و دانشگاه تهران علاوه بر پوشش کامل ایام برگزاری این رویداد بوسیله تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران، روزانه به مدت نیم ساعت در طول ایام برگزاری چکیده ای از اخبار و تحولات دوره شانزدهم فاینکس ۱۴۰۳ بوسیله سیما پخش شود.
وی نامگذاری ایام چهار روزه برگزاری رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران با نگاه به فین تک ها و ابزارهای تامین مالی برای بنگاه های دانش بنیان را خواهان شد که در نهایت با پیشنهاد اعضای کمیته علمی قرار شد باتوجه به شعار سال جدید، با نگاه به حوزه فناوری و نوآوری در صنعت مالی و نظام تامین مالی کشور، برای ایام برگزاری رویداد شانزدهم برنامه ریزی و نامگذاری شود.
در ادامه این جلسه صالح سپاسدار طهران مدیرعامل شرکت بانیان امید برگزارکننده نمایشگاه، با اشاره به پروسه بلوغ رویدادهای نمایشگاهی صنعت مالی ایران در پانزده دوره گذشته، هدف از تشکیل کمیته علمی را هدایت جریان علمی نمایشگاه در امتداد آگاهی بخشی و امیدآفرینی برای صاحبان کسب وکار به ویژه در صنایع دانش بنیان و فناورآنه فعال در عرصه بانک و بیمه و بورس عنوان نمود و اضافه کرد: با شروع به کار کمیته علمی این رویداد می توان به ارتقای سواد مالی و دستاوردهای آگاهی بخش آن برای عموم مردم جامعه امیدوار بود.
همچنین عبدالمجید مرشدی مدیر کل تامین مالی و سرمایه گذاری معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری از حضور مؤثر این معاونت در رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران سخن گفت و اضافه کرد: نفوذ و گستره رشد فین تک ها امروزه بر کسی پوشیده نیست و باتوجه به جمع بندی موضوعات مهمی همچون ارزش گذاری دارایی های نامشهود از دید حاکمیتی و نقش فناوری و نوآوری در صنعت مالی ایران بنظر می رسد این رویداد حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد.
سید محمد حسین سجادی نیری، رییس انجمن سرمایه گذاری خطر پذیر ایران و مدیرعامل تکنو تجارت نیز در ادامه این جلسه با تأکید بر لزوم تفاوت های بارز میان رویداد شانزدهم با رویدادهای سنوات قبل، تصریح کرد: با وجود ادامه روند رشد صنعت مالی ایران اما همچنان سهم بازار سرمایه از تولید ناخالص داخلی چندان قابل اتکا نیست. تا حالا ۱۳ صندوق سرمایه گذاری جسورانه (VC) که می توانند آورده نقدی مناسبی را جذب کنند توانسته اند مجوز فعالیت در کشور دریافت نمایند.
وی افزود: با نگاه به متغییرهای کلان اقتصادی بنظر می رسد سال آینده برای صندوق های جسورانه و صندوق های سرمایه گذاری خصوصی(PE) فضای شادابی به لحاظ جان گرفتن مجدد آنها در عرصه فناوری و شرکت های دانش بنیان باشد که می بایست در رویداد شازندهم صنعت مالی ایران با نگاه ویژه ای به آن نگریست.
در این جلسه سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل اسبق کانون نهادهای سرمایه گذاری و کارشناس ارشد بازار سرمایه نیز بر عدم غفلت از مسئله ها و چالش های بنیادین بازار سرمایه و پول کشور اصرار کرد و اضافه کرد: موضوع بهینه نبودن نرخ بهره در نظام مالی کشور برای صاحبان کسب وکار بزرگ اکنون حیاتی و مهمست و می بایست نسبت به طرح و چاره جویی این چالش ها در رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران فکری جدی کرد.
محسن پورکیانی دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران نیز در این کمیته بر لزوم حل چالش ها و مشکلات صنعت بیمه ایران در رویدادهای صنعت مالی کشور اصرار کرد و اظهار داشت: صنعت بیمه در عرصه سیاست گذاری و حکمرانی با مشکل مواجه می باشد و هنوز جایگاه بیمه در صنعت مالی ایران واضح نیست.
وی تحمیل عوارض های کمرشکن صنعت بیمه با وجود حاشیه سود اندک آن را تصریح کرد و اظهار داشت: قرار بود صنعت بیمه به بازار پول و سرمایه کشور کمک نماید در حالی که این نقش اکنون کم رنگ تر شده است.
در ادامه نشست اولین کمیته علمی رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران، مهران رضوانی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مدیرعامل بیمه تجارت نو و یونس مظلومی مدیرعامل شرکت بیمه توسعه تعاون و همین طور میثم حامدی رییس مرکز پژوهش و توسعه مطالعات اسلامی سازمان بورس و مهدی حاجی وند دستیار ویژه رییس سازمان بورس در سهام عدالت و مدیر روابط عمومی سازمان بورس به ارائه پیشنهادهایی برای نامگذاری ایام برگزاری رویداد شانزدهم و طرح چالش های صنعت مالی پرداختند.
گفتنی است در آخر این کمیته با تعیین چهار کارگروه مختلف آقایان پورکیانی به عنوان مدیر کارگروه بیمه، سجادی نیری مدیر کارگروه فین تک و تامین مالی و حامدی به عنوان مدیر کارگروه بازار سرمایه انتخاب شدند.


منبع:

1402/11/18
08:02:39
0.0 / 5
289
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد