دکورپرداز
دکور پرداز
وزیر فرهنگ:

خبرنگاران و هنرمندان از عملکرد وزارت فرهنگ نقد کنند

خبرنگاران و هنرمندان از عملکرد وزارت فرهنگ نقد کنند

دکور پرداز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران اعلام نمود که «خواهش می کنم همه هنرمندان، مخاطبان و خبرنگاران نقد خودرا از جشنواره ها به ما اعلام کنند و ما نیز به نقدهای برتر جایزه ویژه ای خواهیم داد.»


محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار موسیقی ایسنا درباره ی بهبود وضعیت آکوستیک سالن های موسیقی و برگزاری بخش پاپ بصورت رقابتی در جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: برای سال آینده دوستان من پیش بینی کردند که بخش های مستقلی به جشنواره اضافه شود؛ مثل بخش پاپ که امیدوار هستم بتوانیم سال آینده شاهدش باشیم.
او افزود: درباره ی بحث رفع مشکلات آکوستیک سالن های موسیقی تهران نیز از همین جا به آقای سالاری و سایر دوستان اعلام می کنم نواقصی که دراین زمینه وجود دارد را اعلام کنند تا در اسرع وقت رسیدگی نماییم.
اسماعیلی همین طور درباره ی سند ملی موسیقی اظهار داشت: ۴۵ سال بود که در عرصه تقنینی جمهوری اسلامی سند روشن و قانون بالادستی در موضوع موسیقی نداشتیم که این امر سبب هم اختلاف دیدگاه هایی بود و هم سبب ایجاد ابهاماتی در کارها می شد. به همین جهت اتفاقاتی رخ می داد که سبب خوشایند اهالی موسیقی نبود یا اتفاقی می افتاد که با عموم باورهای جامعه دینی ما ناسازگار بود. این ها باید حل می شدند. این سند موسیقی مبتنی بر آرای فقهای عزیز انقلاب است که بر طبق همه اقتضاهای جدید، ذائقه ای که میان جوان ها وجود دارد، حکمت اسلامی و ریل گذاری های جدید در هنر موسیقی تنظیم شده است. من روزهای بسیار خوبی را برای موسیقی مقامی و سایر شاخه های موسیقی پیش بینی می کنم و این سند یک ریل گذاری جدید برای ارتقای کیفی حوزه موسیقی است.
او افزود: سند ملی موسیقی حاصل یک کار جمعی است. این سند با بررسی های همه جانبه از ترانه گرفته تا مشورت با فقها شکل گرفته تا دیگر دغدغه ای در حوزه اجرای برنامه های موسیقی نداشته باشیم.
وزیر فرهنگ همین طور درباره ی صحبت های اخیر خود در خصوص این که وزارت فرهنگ قصد ترویج موسیقی را ندارد و البته بازگشت خوانندگان لس انجلسی به کشور اظهار داشت: ما به ابتکار دوستان بسیار خوبمان چهارمین همایش فقه و هنر را در مشهد داشتیم. دوست دارم همکاران رسانه ای مجموعه مقالاتی که آنجا ارائه شد و پاسخی که از نظر فقهی به خیلی از سوالات و مسائل در این همایش داده شده را ببینند. یک گام بزرگ بود. من در صحبت های اخیرم که در فضای مجازی جنجالی شد به محدودیت هایی که در عرصه کارهای هنری به علت برخی ابهاماتی که ممکنست وجود داشته باشد، اشاره کردم و از موضوع نشان دادن چهره معصومین تا بحث هایی مانند برخی محدودیت هایی که دراین زمینه وجود دارد مثال زدم.
او افزود: در همین چند سال اخیر ۴۰۰ آموزشگاه موسیقی مجوز فعالیت گرفته اند که این امر سیاست ما در موسیقی را نشان میدهد. من در آن صحبت ها به محدودیت هایی که ناشی از زیرساخت ها و ابهامات وجود دارد، اشاره کردم. ادامه بحث این بود که با این سند موسیقی دیگر این ابهامات را نخواهیم داشت. حال این که دیگران در نقل قول کوتاهی کنند بحثی دیگر است. دقیق حرف هایم این بود که محدودیت هایی وجود دارد و در گسترش موسیقی گرفتار مشکل بوده ایم. درحقیقت عملکرد مثبت دولت مردمی را در رفع مشکلات تاریخی در عرصه هنر می شمردم.
از اسماعیلی سوال شد که آیا قرار نیست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ به سازمانی مانند سازمان سینمایی ارتقا داده شود؟ که او پاسخ داد: دوستان پیشنهاد تشکیل سازمان هنر را در اصلاح تشکیلاتی وزارت ارشاد اسلامی داده اند، شامل موسیقی و تئاتر که درحال بررسی است و اگر این مساله فرصت های جدیدی بوجود آورد اساسا عمل می نماییم.
اسماعیلی درباره ی نقد از عملکرد وزارت فرهنگ در روزهای برگزاری جشنواره های فجر نیز اظهار داشت: از همین جا خدمت همه مخاطبان و هنرمندان اعلام می کنم که ما در مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فردا بخشی را در پایگاه اطلاع رسانی برای جمع آوری نظرات نخبگان فعال می نماییم. خواهش می کنم همه هنرمندان، مخاطبان و خبرنگاران نقد خودرا از جشنواره ها به ما اعلام کنند و ما نیز به نقدهای برتر جایزه ویژه ای خواهیم داد. تا ۱۰ اسفند همه می توانند نظرات خودرا بفرستند و ما با روی باز و گشاده از همه نقدها و نکات دوستان استقبال می نماییم.
همین طور از وزیر فرهنگ سوال شد که سه فیلم پرفروش جشنواره فیلم فجر کدام ها بودند که او به این پرسش پاسخ نداد و اظهار داشت که «این فهرست را اعلام نمی کنم چون نمی خواهم تبلیغ شود به هر حال همه ما می دانیم از کدام فیلم ها استقبال شد. منتهی ابتدا پیش بینی کرده بودیم که ۲۸۵ هزار بلیت فروش می رود منتهی ۳۰۰ هزار بلیت به فروش رسید. در همه استانها از جشنواره استقبال شد.»
نتهای پیام


1402/11/29
10:15:42
0.0 / 5
283
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد