دکورپرداز
دکور پرداز
همتی در صحن علنی مجلس:

80 درصد نقدینگی، ناشی از سود بالای بانكی است

80 درصد نقدینگی، ناشی از سود بالای بانكی است

به گزارش دكور پرداز رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه ۸۰ درصد نقدینگی ناشی از شبه پول و سود بالای بانكی است، اظهار داشت: اگر دولت به این نتیجه برسد كه دست در جیب بانك مركزی نكند، اساسا بر تورم فائق می آییم.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره کنترل نرخ تورم، اظهار داشت: برای کنترل تورم ما راهی نداریم جز اینکه رابطه بین دولت و بانک مرکزی را اصلاح نماییم.
وی با اشاره به اینکه در ۵۰ سال قبل به صورت میانگین تورم ۲۰ درصدی داشتیم، متذکر شد: علت بالا بودن رشد نقدینگی در کشور ما به رابطه ما با دولت برمی گردد و باید رابطه دخل و خرج دولت با بانک مرکزی اصلاح گردد و اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند، اساسا بر تورم و نقدینگی زیاد فائق می آییم.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ما باید با اجرای عملیات بازار باز به سمت کاهش تدریجی تورم حرکت نماییم و کسری بودجه دولت نباید سبب رشد پایه پولی شود.
همتی تصریح کرد: هزینه ها هم باید کنترل شود و معنا ندارد مدام هزینه ها افزایش یابد و در مقابل درآمد نداشته باشیم و بر این اساس ما مصمم هستیم که سال جاری عملیات بازار باز را با جدیت دنبال نماییم.
وی خاطرنشان کرد: پیشبینی ما این است که سال جاری تورم در حد ۲۴ درصد باشد که البته ما هدف گذاری کردیم تا آنرا کاهش دهیم.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: یکی از علل تورم در کشورمان و نقدینگی، مسئله شبه پول است که ۸۰ درصد نقدینگی ما را شامل می شود و از سود بانکی ایجاد می شود و زمانی که دولت مجبور می شود از بانک مرکزی استقراض کند، سبب رشد نقدینگی با سرعت زیاد می شود.
همتی با اشاره به ادغام برخی بانک ها، اظهار داشت: تمام هدف ما این است که بانک ها را از فشار نقدینگی نجات دهیم.
وی با اشاره به اینکه ما در حال اجرای مدیریت جدید و علمی در بازار ارز هستیم، اظهار داشت: سیستم اجرایی ما در گذشته اینگونه بود که برای حفظ بازار ارز، به بازار ارز تزریق می شد و به صورت میانگین سالی ۱۸ میلیارد دلار ارز برای کنترل این بازار و تورم تزریق می شد که خیلی از این ارزها در کشور خارج شد.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در طول دو سال قبل بانک مرکزی ارزی را به بازار تزریق نکرد و ما سیاست های ارزی را اصلاح کردیم و به سمت مدیریت علمی پیش بردیم.
همتی اظهار داشت: ما به شکل جدی با پولشویی مبارزه می نماییم، سیاست های اعتباری را در جهت تأمین تولید و مولدسازی تسهیلات تولید اصلاح می نماییم و سیاست های نظارتی کنترل بازار را در دستور کار داریم.
وی با اشاره به اینکه ما در سال ۹۷ شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، تصریح کرد: طی سال های اخیر ما یکی از سخت ترین دوران را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گذراندیم چون که تحریم های ظالمانه دشمنان بی سابقه و هوشمندانه بود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه آمریکا و کشورهای هم پیمانش از همه ابزارهای خود استفاده کردند تا ایران را از درآمدهای بین المللی خود محروم کنند، اضافه کرد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران تمام درگاه های بانکی ایران را مختل کردند و هدفشان فروپاشی اقتصاد ایران و نرسیدن به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بود که به هدفشان نرسیدند.
همتی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی ما نسبت به آمریکا دست برتر را داریم، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها هم اکنون به مشکلاتی گرفتار هستند که به دنبال آن بودند که ایران را درگیر آن مسائل کنند.
وی تصریح کرد: در سال ۹۷ عددهای نجومی برای نرخ تورم و ارز پیشبینی و مطرح می شد که با تدابیر رهبر معظم انقلاب، مقاومت مردم و مدیریت مسؤلان این اتفاق رخ نداد و ما شاهد نرخ های نجومی در زمینه تورم و ارز نبودیم.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاثیر تحریم ها بر بعضی از شاخصهای اقتصادی، بیان نمود: برای مثال در سال ۹۷ ما حدود ۱۰۷ میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت داشتیم که در سال ۹۸ کمتر از ۲۰ درصد از این رقم، محقق شد و همینطور در سال ۹۷ میزان واردات ما حدود ۷۸ میلیارد دلار بود که پارسال به ۴۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.
همتی با تاکید بر اینکه البته ما تحریم ها را فرصتی برای توجه به توان داخلی، تولید ملی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی می دانیم، عنوان کرد: پیش از شیوع کرونا در کشور شاخص رشد اقتصادی باوجود همه تحریم ها مثبت اعلام گردید بگونه ای که در شاخص کشاورزی رشد ۷.۲ درصد، در صنعت ۷ درصد و در خدمات به ۱.۲ درصد دست پیدا کردیم.
وی با اشاره به اینکه به دلیل انتشار کرونا در اسفندماه، ورود ارز به کشور کاهش پیدا کرد، اظهار داشت: این مساله به علت قطع ارتباط با همسایگان در دوران کرونا بود که البته ما به دنبال آن هستیم که این مشکلات را حل و فصل نماییم بگونه ای که در این چند ماه که از شروع سال جدید گذشته است، ما توانستیم چهار میلیارد دلار برای واردات مواد اولیه کارخانه ها، دارو و کالاهای اساسی، منبع مالی تأمین نماییم که این منابع از راه صادرات غیر نفتی محقق شد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه باوجود فشار اقتصادی آمریکا بر ایران ما پارسال ۴۳ هزار میلیارد دلار واردات داشتیم، اظهار داشت: این شاخص ها نشان دهنده شکست سیاست های آمریکا است. البته ما می دانیم که مردم بخصوص اقشار صدمه پذیر جامعه فشار زیادی را تحمل کردند.
همتی با اشاره به اینکه کشورهای دوست ایران همچون عراق و کره به علت فشارهای آمریکا نتوانستند منابع ارزی در اختیار ایران بگذارند، اظهار داشت: باید این خبر را بدهم که ذخایر ارزی بانک مرکزی، خوب و کافی است اما اجازه دسترسی به آنها را نداریم.
وی با اشاره به اینکه نرخ ارز شاخص بسیار مهمی برای تدوین سیاست های تجاری کشور است، تصریح کرد: باید سیاست های تجارتی با سیاست های ارزی هماهنگ باشد. چون که تلاطم در بازار ارز بر وضعیت اقتصادی کشور تاثیر دارد و درخواست من از نمایندگان مجلس این است که به دولت و بانک مرکزی برای تأمین منابع ارزی، کمک کنند.
1399/03/14
21:35:33
5.0 / 5
2544
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد