دکورپرداز
دکور پرداز
موسیقی در زندگی روزمره، بخش دوم

موسیقی چگونه بر رانندگی افراد اثر می گذارد؟

موسیقی چگونه بر رانندگی افراد اثر می گذارد؟

به گزارش دکور پرداز، موسیقی بیشتر از هر هنر دیگری در مسافرت همراه می باشد. وقتی درحال رانندگی هستیم موسیقی می تواند عملکرد ما را بهبود بخشد یا تاثیر زیان باری داشته باشد. اینکه کدام یک از این ها در رابطه با ما صدق کند به نوع موسیقی، زمینه و خصوصیت های شخصی ما بستگی دارد. اگر به موسیقی تند و با صدای بلند گوش دهیم، شاید ترغیبمان کند که با سرعت بیشتری رانندگی نماییم اما اگر خسته باشیم، امکان دارد به حفظ تمرکزمان کمک نماید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، پیش تر طی دو گزارش «موسیقی آرام چگونه جیب ما را خالی می کند؟» و «آیا زنان بیشتر از مردان برای بهتر شدن حال خود موسیقی گوش می دهند؟» به بحث اهمیت موسیقی در زندگی روزمره پرداخته و دریافته بودیم که «فروشگاه ها با ترفند استفاده از موسیقی آرامی می توانند مشتریان خویش را به خرید بیشتر ترغیب کنند» و «زنان بیشتر از مردان برای نان در مقایسه با مردان به احتمال بیشتری از موسیقی برای سامان دادن به احوال و احساسات خود استفاده می کنند».
این دفعه اما به نقش موسیقی در فعالیتهای روزمره و اوقات فراغت می پردازیم که در ادامه می توانید آنرا بخوانید.
موسیقی در نقش پشتیبان فعالیتهای روزمره
شما هم احتمالا وقتی درحال انجام دادن کارهای دیگر هستید، موسیقی گوش می کنید. اغلب افراد همین طورند. وقتی در سفریم، کارهای خسته کننده جسمی (مثل کار منزل) و ذهنی (تکلیف وظایف روزمره کاری) را انجام می دهیم و در جهت خود آن فعالیت بدنی موسیقی گوش می نماییم. موسیقی می تواند باعث انحراف حواس ما شود به ما انرژی دهد، موجبات تفریح و وقت گذرانی را فراهم آورد و برخی امور را تقویت کند.
همانطور که پیش تر اشاره کردیم، موسیقی بیشتر از هر فعالیت دیگری با سفر همراه می باشد و حتی هنگام سفر با وسایل نقلیه عمومی، ما را از سایر مسافران جدا می کند، باعث گذران زمان می شود و ما را آماده می سازد تا به مقصدمان می رسیم، برای فعالیتهای خود در وضع خوبی قرار داشته باشیم.
وقتی با امور فکری نسبتاً ساده ای مواجه می شویم، خیلی اوقات موسیقی پخش می نماییم، مثلا دانش آموزان اغلب موقع انجام دادن تکالیف خود موسیقی پخش می کنند. تاثیر موسیقی، مثل مورد رانندگی، به مجموعه ای از عوامل بستگی دارد که با هم در تعامل اند. امروزه الگوهایی ایجاد شدهاند که امکان درک بهتر این تأثیرات را فراهم می کنند. تصویر ۱.۴ چنین الگویی را به نمایش می گذارد. به صورت کلی، وقتی موسیقی ملایم و آرامش بخش پخش می شود، مطالعه بهبود می یابد، هر چند اگر کار خسته کننده باشد، امکان دارد برای حفظ تمرکز به موسیقی محرک تری نیاز باشد. اموری که متضمن حفظ طوطی وار مطالب اند خصوصاً به واسطه موسیقی مختل می شوند، باآنکه موسیقی می تواند به شکل ترفندی برای یادسپاری عمل کند، مثلا معمولا جهت کمک به کودکان برای به خاطر سپردن الفبا از آهنگ استفاده می شود. در مواردی که کودکان نیازهای آموزشی خاصی دارند که متأثر از تمرکزند، موسیقی آرام بخش می تواند تأثیرات مثبتی در اجرای کار داشته باشد.
موسیقی همواره نقش عمده ای در فعالیتهای کاری ایفا کرده و از آن برای هماهنگ کردن حرکات، رفع کسالت، پرورش روحیه کار جمعی و سرعت بخشیدن به آهنگ کار استفاده شده است. امروزه آواز خواندن در حین کار در کشورهای توسعه یافته رواج خیلی کمتری دارد، اما موسیقی ضبط شده به گستردگی در محل کار فروشگاه ها، فرودگاه ها، رستوران ها و هتل ها پخش می شود. مصارف تجاری و صنعتی موسیقی صنایع عمده را می سازند. در محیط اداری، کسانی که به موسیقی انتخابی خود گوش می دهند مایل اند زمانیکه امور روال عادی دارند تمرکز خویش را حفظ کنند و موسیقی ای که فرد در تنهایی خود گوش می دهد، می تواند تمرکز را ارتقا دهد، خستگی را رفع کند، از فشار روانی کم کند و جلو سر و صدای مزاحم را بگیرد.
گوش دادن به موسیقی به منزله فعالیت اوقات فراغت
حضور در رخداد زنده موسیقایی در قیاس با گوش دادن به موسیقی ضبط شده به صورت کلی نشان دهنده سطح بیشتری از دغدغه مندی نسبت به موسیقی است. ما معمولا ازاین رو در رخدادهای زنده موسیقایی شرکت می نماییم که به یک هنرمند یا سبک موسیقی خاص گوش دهیم در رابطه با موسیقی جدید اطلاع به دست آوریم از سلایق موسیقایی فعلی خود طرفداری یا در آنها تجدید نظر نماییم یا به علل شخصی و اجتماعی، مثلا اینکه همراه با دوستان یا عضوی از جمعی باشیم. واکنش های احساسی قوی به موسیقی غالباً در محیط های اجرای زنده رخ می دهند. اگر این طور جلوه کند که اجرا کنندگان از این تجربه لذت می برند و اگر با مخاطب بده بستان داشته باشند، این واکنش های احساسی معمولا قوت می گیرند.
این امر تجربه را از حالت منفعل به تجربه ای فعال بدل می کند. جشنواره های موسیقی فرصت های منحصربه فردی برای تجربه های پرشور موسیقایی پیش می آورند. نزدیکی فیزیکی به نوازندگان، فعل و انفعالات اجتماعی و خود موسیقی همگی نقش دارند. بستر جشنواره می تواند حس تعلق به تشکل را ایجاد و به تقویت رشد هویت کمک نماید، گرچه امکان دارد مخاطرات در ارتباط با استعمال الکل یا مواد مخدر ازدحام جمعیت سایر رفتارهای منفی و مسائل بهداشت عمومی وجود داشته باشد. احساس جدایی از زندگی روزمره معمولا جشنواره ها را از دیگر تجربه های موسیقایی متمایز می کند که باعث می شود حاضران در رابطه با زندگی خود و درکشان از خودشان تأمل کنند.
منبع: کتاب «روانشناسی موسیقی» از سوزان هلم با ترجمه سهند سلطان دوست
منبع:

1403/02/29
10:08:00
0.0 / 5
453
تگها: توسعه , سفر , صنعت , طلا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد