دکورپرداز
دکور پرداز

تامین ارز نیازهای وارداتی کشور از ۱۳ میلیارد دلار گذشت

تامین ارز نیازهای وارداتی کشور از ۱۳ میلیارد دلار گذشت

به گزارش دکور پرداز، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران اظهار داشت: از شروع فروردین ماه تا 15 خردادماه امسال، 13 میلیارد و 284 میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و تجاری تامین شده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران در مورد تامین ارز برای واردات مورد نیاز کشور در امسال، اظهار داشت: از شروع فروردین ماه تا پانزدهم خرداد ماه ۱۴۰۳ مبلغ ۱۳ میلیارد و ۲۸۴ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و تجاری، واردات در مقابل صادرات و خدمات بوسیله بانک مرکزی تامین شده است.
وی اضافه کرد: برای کالاهای اساسی و دارو سه میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار، برای کالاهای تجاری و تجاری مبلغ هفت میلیارد و ۴۳۲ میلیون دلار و برای خدمات ۲۸۵ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات دو میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران اظهار داشت: در چند روز اخیر میانگین نرخ موزون ارزها در سامانه «سناریت» انتشار یافته که این نرخ ها نرخ محاسباتی و موزون است و نرخ معاملاتی نیست.
بالسینی اشاره کرد: بر طبق این نرخ میانگین موزون تامین ارز به دلار معادل ۳۷ هزار و ۱۶۶ تومان و یورو با میانگین موزون ۴۰ هزار و ۴۳۰ تومان و درهم ۱۰ هزار و ۱۲۰ تومان و یوآن چین ۵ هزار و ۱۳۴ تومان محاسبه شده است.
وی بیان کرد: برای واردات کالای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه های روغنی و نهاده های دامی دو میلیارد و ۷۵۸ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۵۰۴ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸، ۵۰۰ تومان با هدف پشتیبانی از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان تر پرداخت گردید.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران افزود: تامین ارز نیمایی برای صنایع حمل و نقل و خودرو یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار، صنایع تجهیزات برق و الکترونیک یک میلیارد و ۲۳۱ میلیون دلار، صنایع معدنی ۵۳۴ میلیون دلار، ماشین آلات و تجهیزات تولید ۵۶۷ میلیون دلار و منسوجات و پوشاک ۳۵۵ میلیون دلار انجام شده است. گروههای صنایع همین طور به ترتیب ۵۶۷، ۱۲۰، ۴۳۸، ۴۰۷ و ۲۱ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا انتهای روز ۱۵ خرداد سال جاری دریافت کرده اند.

بالسینی اعلام نمود: ۳ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار ارز نیمایی و ۷۵۲ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.
بر اساس گزارش بانک مرکزی، در روز ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۵ هزار و ۱۸۲ تومان، یورو با نرخ ۴۹ هزار و ۱۵۰ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۳۰۳ تومان مورد مبادله قرار گرفت؛ به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۱۸۷ تومان، یورو با نرخ ۴۵ هزار و ۸۹۲ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۴۸۷ تومان بود.

1403/03/18
01:11:56
0.0 / 5
136
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد