دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش سنگین بورس های جهان

ریزش سنگین بورس های جهان

دكور پرداز: بیشتر فاكتورهای بورسی مهم جهان با ریزش بسته شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک جهانی، روند مبتلاشدن به کرونا در بعضی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب و کارها باردیگر حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این وجود بنظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که بسیاری از آنها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده کارهای اقتصادی را ادامه دهند. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب و کارها ادامه خواهد یافت و دولت از آنها حمایت می کند.
تابحال بیش از هفت میلیون و ۵۵۶ هزار و ۴۶۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۲۲ هزار و ۱۰۳ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۵ هزار و ۹۲۵ نفر، انگلیس با ۴۱ هزار و ۲۷۹ نفر، برزیل با ۴۰ هزار و ۲۷۶ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۱۶۷ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۳۴۶ نفر بوده است.
بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی کشورها امسال تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها به منفی ۵.۲ درصد برسد که بدترین عملکرد از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود. به جز چین، رشد اقتصادی پنج قدرت اقتصادی دیگر منفی خواهد بود که در این بین آمریکا و ژاپن رشد منفی ۶.۱ درصدی و ۱۹ کشور عضو منطقه یورو (از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا) بطور متوسط رشد منفی ۹ درصدی را تجربه خواهند کرد که نشان میدهد کرونا به بحرانی بدتر از رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ برای اقتصاد جهانی تبدیل گشته است.
بااینکه بانکهای مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در امریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.
از طرف دیگر، تنش های بین آمریکا و چین بر سر مساله هنگ کنگ بعد از برخورد نیروهای امنیتی هنگ کنگی با معترضین این کشور شدت یافته است. آمریکا در تازه ترین اقدام خصمانه خود مقابل چین اعلام نمود که در هر هفته تنها اجازه ورود دو هواپیمای مسافری چینی به خاک این کشور را خواهد داد. رسانه ها هم چنین از احتمال موافقت دونالد ترامپ با تحریم بعضی از مقامات چینی به بهانه های حقوق بشری و دخالت در امور هنگ کنگ آگاهی داده اند.
چارلی ریپلی - کارشناس بازار در موسسه"الیانس اینوستمنت - اظهار داشت: معامله گران منتظر انتشار داده های بیشتری هستند تا مشخص شود احتمال بروز موج دوم همه گیری چه قدر جدی است. روند احیای اقتصادی شروع شده اما ریسک های قابل توجهی در راه باقی مانده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۶.۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۱۲۸.۱۷ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۵.۸۹ درصد ریزش تا سطح ۳۰۰۲.۱۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۵.۲۷ درصد ریزش در سطح ۹۴۹۲.۷۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
بعد از توافق فرانسه و آلمان بر سر اجرایی شدن بسته محرک مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا حالا انتظار می رود در مجموع حدود یک تریلیون یورو اعتبار برای تقویت رشد اقتصادی و پشتیبانی از کسب و کارها تخصیص داده شود که نیمی از این مبلغ توسط مکانیزم ثبات اروپایی تامین خواهد شد. با این وجود خبرگزاری سی ان بی سی از اختلاف نظر چهار کشو عضو اتحایده اروپا یعنی اتریش، هلند، دانمارک و سوئد با سایر اعضا بر سر جزئیات اجرای این بسته آگاهی داده است.
هم اکنون رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) منفی شده است و کارشناسان نسبت به در پیش بودن سخت ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر در این اتحادیه آگهی داده اند. از طرف دیگر مساله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است، هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست.
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت در اظهاراتی ناامید کننده گفته است که نمی توان مذاکرات برگزیت را بدون هیچ دستاورد خاصی تا ابد ادامه داد. وی پیش تر نیز با اشاره به اینکه در طول هفته های اخیر اتحادیه اروپا و انگلیس هیچ دستاورد محسوسی در مذاکرات نداشته اند، اظهار داشته بود: این طور بنظر می رسد که شاید طرف انگلیسی به این نتیجه رسیده است که نیازی به داشتن یک توافق با بروکسل وجود ندارد.
همین طور خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر دسترسی به بازارهای مالی و بانکی این اتحادیه گرفتار اختلافات جدیدی شده است. صنعت مالی یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد انگلیس است و این کشور حساب ویژه ای بر روی آن در دوران پسابرگزیت برای تقویت رشد اقتصادی خود باز کرده است. بگفته منابع آگاه، پیشنهاد انگلیس برای امضای پیمان ویژه روابط مالی با مخالفت اتحادیه اروپا روبه رو شده است.
فرانک تسوی، کارشناس بازار سرمایه در موسسه " ولیو پارتنرز" اظهار داشت: چیزهای زیادی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. با وجود آن که کم کم نبض بازگشت اقتصاد به سطوح عادی به تپش می افتد اما هنوز ریسک های مهمی را پیش رو داریم که می توانند در تعیین مسیر پیش رو بسیار موثر باشند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۳.۹۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۷۶.۷۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۴.۴۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۱ هزار و ۹۷۰.۲۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۴.۷۱ درصدی در سطح ۴۸۱۵.۶۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۵.۰۴ درصد پایین رفت و به ۷۲۸۷ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۸۲ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۴۷۲.۹۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۲۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۴۸۰.۱۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۱.۰۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۹۵.۵۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۳.۰۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۶۰.۶۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۸.۶۶ درصد کاهش به ۳۶.۱۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۸.۱۲ درصدی به ازای ۳۸.۳۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۷.۷۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۶ درصدی به ازای ۱۷.۷۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/03/23
20:04:22
5.0 / 5
2792
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد