دکورپرداز
دکور پرداز

اوضاع اشتغال و بیكاری ایرانیان در 8 سال قبل

اوضاع اشتغال و بیكاری ایرانیان در 8 سال قبل

بررسی وضعیت اشتغال و بیكاری در هشت سال قبل نشان داده است كه بیشترین جمعیت شاغل مربوط به سال قبل با بیشتر از ۲۴ میلیون نفر و بالاترین درصد بیكاران مربوط به سال ۱۳۹۷ با سه میلیون و ۲۵۴ هزار نفر است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری از شاخصهای مهم توسعه یافتگی محسوب و نرخ بیکاری یکی از شاخصهای مهم برای ارزیابی شاخصهای اقتصادی می باشد.

نیروی کار مجموعه ای از جمعیت شاغل و بیکار است که با تغییری که از سال قبل مرکز آمار در جمعیت مورد بررسی برای نیروی کار اعمال کرد سن این افراد را از ۱۰ ساله و بیشتر به ۱۵ ساله و بیشتر تغییر داد.

براین اساس، افراد ۱۵ ساله و بیشتر که دارای سه ضابطه به صورت همزمان باشند بیکار شناسایی می شوند؛ به صورتی که در هفته مورد بررسی فاقد کار باشند، یعنی دارای اشتغال مزدبگیری یا خود اشتغالی نباشند و همینطور در هفته مرجع و سه هفته جویای کار باشند یا حتی در هفته پس از آن برای اشتغال مزدبگیری یا خوداشتغالی آماده برای کار باشند.

همچنین جمعیت شاغل، افراد ۱۵ ساله و بیشتری هستند که در هفته مورد بررسی حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به صورت موقت کارشان را ترک کرده باشند. افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند کار می کنند، کارآموزانی که در دوره کارآموزی فعالیتی در ارتباط با فعالیت موسسه فعالیت کارآموزی انجام می دهند و محصلانی که کار کرده اند و تمام افرادی که در نیروهای مسلح به صورت کادر دائم یا موقت خدمت می کنند همچون گروه های شاغل محسوب می شوند.

اما بررسی وضعیت نیروی کار در هشت سال قبل در ایران از این حکایت دارد که بیشترین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۵ با ۱۲.۴ درصد اتفاق افتاده است. این در شرایطی است که بیشترین جمعیت بیکار هم مربوط به سال ۱۳۹۷ با سه میلیون و ۲۵۴ هزار نفر بوده که در همان سال نرخ بیکاری به ۱۲.۱ درصد رسیده است.

بیشترین جمعیت شاغل در خلال دوره مورد بررسی به سال قبل بر می گردد که بیشتر از ۲۴ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر مشغول به کار بوده اند که این تعداد در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۳ میلیون و ۷۳۱ هزار نفر گزارش شده بود.

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی برای سال ۱۳۹۷ با ۴۴.۵ درصد و کمترین آن در سال ۱۳۹۲ با ۴۰.۵ درصد ثبت شده است.

بررسی وضعیت جمعیت غیرفعال هم بیشترین تعداد مربوط به سال قبل با ۳۴ میلیون و ۴۹۸ هزار نفر است.
آن طور که محمدی -رئیس گروه آمارهای نیروی کارمرکز آمار- توضیح داد، یکی از اهداف طرح آمارگیری نیروی کار برآورد جمعیت شاغل است و در این طرح فرصت شغلی محاسبه نمی گردد، هنگامی که جمعیت شاغل رشد می کند، لزوما به معنای شغل بیشتر نخواهد بود و ایجاد شغل و افزایش جمعیت شاغل دو مقوله ی متفاوت می باشد و امکان دارد در یک دوره جمعیت شاغل افزایش یا کاهش داشته باشد اما ایجاد شغلی رخ ندهد. زمانی که نرخ بیکاری افزایش یا کاسته می شود، باید این شاخص ها برپایه مبنایی تغییر کرده باشند. مثلا وقتی نرخ بیکاری کاسته می شود حتما دلیل آن افزایش جمعیت شاغل نیست بلکه می تواند جمعیت غیرفعال رشد کرده باشد.

آمار نیروی کار از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸منبع:

1399/03/27
23:39:55
5.0 / 5
2589
تگها: اقتصاد , توسعه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد