دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس اتاق بازرگانی تهران:

نرخ واقعی تورم بیشتر از ۲۲ درصد است

نرخ واقعی تورم بیشتر از ۲۲ درصد است

به گزارش دكور پرداز رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: با وجود برنامه ریزی صورت گرفته برای رسیدن به نرخ ۲۲ درصدی تورم در سالجاری، افزایش قیمت كالاهای مختلف نشان داده است كه این عدد بیشتر از ۲۲ درصد خواهد بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه اقتصاد تحت تاثیر کرونا تغییرات جدی را پشت سر گذاشته است، اظهار نمود: آخرین برآورد بانک جهانی نشان داده است که اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ رشد منفی ۵.۲ درصدی خواهد داشت و نزدیک به این عدد هم برای اقتصاد ایران پیشبینی می شود. با عنایت به این که ما در دو سال قبل هم رشد اقتصادی منفی داشته ایم ثبت این عدد امسال به معنای آن است که اقتصاد ما بیشتر از ۱۶ درصد کوچک شده است.
وی با اشاره به برآوردهای صورت گرفته از رقم کسری بودجه دولت امسال اظهار نمود: وزیر اقتصاد در جایی از عدد ۱۴۰ هزار میلیارد تومان کسری صحبت کرده اند و در کنار آن مرکز پژوهش های مجلس هم عدد ۱۸۵ هزار میلیارد تومان کسری را اعلام نمودند. ازاین رو با عنایت به این که کسری بودجه قطعی به نظر می آید باید تلاش نماییم که تدابیر واقعی برای مرتفع ساختن مشکلات ایجاد نماییم. با عنایت به شواهد نرخ تورم هم احیانا سال جاری بالاتر خواهد رفت و عدد ۲۲ درصدی اعلام شده از جانب بانک مرکزی احیانا با واقعیت ها سازگار نخواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: باآنکه دولت اعلام نموده برای جبران بخشی از کسری بودجه اوراق قرضه چاپ می کند اما با عنایت به کاهش عدد واقعی تسهیلات پارسال به نظر می آید سال جاری هم باید آماده کاهش این تسهیلات باشیم. صادرات غیرنفتی در دو سال قبل بخش قابل توجهی از نیازهای ارزی کشور را پاسخ داده اما تحت تاثیر کرونا این عدد هم در دو ماه ابتدایی سال جاری کاهش یافته است.
خوانساری با اشاره به ثبت نام هفت میلیون نفر برای خرید ۲۵ هزار خودرو در هفته های اخیر بیان نمود: مشابه این اتفاق در دنیا هم نمونه نداشت و حتی بلیت های بخت آزمایی هم با چنین شرایطی به فروش نمی رسد. ازاین رو به نظر می آید این برنامه سنجیده نبود و باید برای آن فکری جدی کرد.
منبع:

1399/03/28
12:37:35
5.0 / 5
2697
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد