دکورپرداز
دکور پرداز

تورم مسكن چقدر بوده است؟

تورم مسكن چقدر بوده است؟

به گزارش دكور پرداز یك كارشناس اقتصاد مسكن با اعلان اینكه میانگین تورم بخش مسكن در طول 27 سال قبل 24 درصد بوده است، اظهار داشت: 80 درصد افزایش قیمت مسكن مربوط به نرخ تورم عمومی است و نمی توان با نرخ های دستوری بازار مسكن را كنترل كرد.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در طول ۲۷ سال قبل که آمارهای سیستماتیک و منظم بخش مسکن ارائه شده، میانگین تورم عمومی سالیانه ۱۹.۵ درصد، متوسط رشد سالیانه قیمت مسکن ۲۴ درصد و میانگین رشد اجاره بها ۲۱.۵ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: اعداد مذکور توضیح می دهد که ۸۰ درصد افزایش قیمت مسکن به تورم عمومی بستگی دارد که اگر کنترل شود افزایش قیمت مسکن نیز کنترل خواهد شد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه کنترل تورم کاری دشوار اما شدنی است، اشاره کرد: متوسط نرخ تورم در دنیا چهار درصد است و کشورهای اندکی هستند که همانند ایران تورم دو رقمی دارند.
سلطان محمدی اظهار داشت: ریشه تورم ناشی از رشد نقدینگی است و رشد نقدینگی از عدم انضباط پولی و مالی نشأت می گیرد. اگر ما بتوانیم فقط همین اقدام یعنی رشد نقدینگی را کنترل نماییم افزایش قیمت همه کالاها همچون مسکن متوقف یا کند خواهد شد.
وی عامل دیگر افزایش قیمت مسکن را کاهش عرضه دانست و اظهار داشت: اوایل دهه ۹۰ تولید سالیانه مسکن در کشور ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد بود. این تعداد الان به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد رسیده است که باید قوانین و مقررات، شرایط را برای ترغیب سازندگان به ساخت و ساز را فراهم آورد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اعلام آمادگی پلیس برای برخورد با تخلفات بازار مسکن اظهار داشت: پلیسی​ کردن بازار مسکن، عرضه را در فشار قرار می دهد. اگر سازنده ببیند با محدودیت های روبروست از بازار خارج می شود و مشکلات بخش مسکن بیشتر خواهد شد.
به گفته سلطان محمدی، نرخ های دستوری هم شفافیت را از بازار می گیرد و قراردادها به سمت توافقات نانوشته سوق پیدا می کند. ما اگر داده های قیمتی را حذف نماییم در واقع چشم متقاضیان را به واقعیات بازار می بندیم. البته باتوجه به دسترسی عموم مردم به انواع وسایل ارتباطی کشف قیمت در تمامی بازارها کار سختی نیست.
به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات نیز ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین امسال ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت پارینه ۶.۷ درصد کم شد.
منبع:

1399/03/30
20:58:06
5.0 / 5
2824
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد