دکورپرداز
دکور پرداز

دورنمای بازار ارز از زبان مسؤلان

دورنمای بازار ارز از زبان مسؤلان

به گزارش دكور پرداز درپی افزایش نرخ ارز در بازار، رئیس كل بانك مركزی خاطرنشان كرد كه نوسانات بازار ارز كوتاه مدت و مقطعی است و اگر این نوسانات دراز مدت باشد حتما با ارزپاشی در بازار دخالت می نماییم. همینطور رئیس جمهور هم تاكید كرده كه این نوسانات، دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد و این نوید را داده كه با بازگشت ارزهای صادراتی، فضای بازار آرام می شود. در این میان امروز در جریان معاملات ارزی بین صرافان، ۴۵ میلیون دلار عرضه از جانب بازارساز انجام شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، درحالیکه در دو سال قبل بانک مرکزی با اعمال سیاست های پولی و ارزی خود توانست که بازار ارز را به ثبات برساند تا به دنبال آن قیمت ها به تعادل برسد، نرخ این ارز به حدود ۱۱ هزار تومان کاهش پیدا کرد اما بعد از بازگشایی مرزها بر اثر شیوع کرونا و افزایش تقاضا برای ارز، حالا مجدد قیمت ارز روند صعودی به خود گرفت.
بعد از این، تاکیدات بر کنترل بازار ارز و رساندن آن به ثبات، قوت گرفت و در این حوزه رئیس کل بانک مرکزی اینگونه توضیح داد که حالا بازار ارز دارای شوک های موقتی و گذراست و علت این امر هم این است که پس از اینکه مرزها باز شد و ورود کالا به کشورهای طرف تجاری راه افتاد، طبیعی است که ناترازی بین عرضه و تقاضای ارز در بازار وجود آید که همه این موارد و جو روانی که پس از تصمیم آژانس انرژی اتمی و صدور قطعنامه ضد ایران به وجود آمد، باعث برهم خوردن تعادل بازار ارز شد.

بانک مرکزی ارزپاشی نمی کند
همچنین، همتی تصریح کرده که در این شرایط می توان در بازار ارز، ارزپاشی کرد اما برای نوسانات کوتاه مدت ذخایر را صرف این کار نمی نماییم و اگر حس گردد که نوسانات بلندمدت خواهند بود، مداخله می نماییم.
علاوه براین، رئیس جمهور هم در جلسه امروز ستاد اقتصاد دولت اعلام نمود که نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک بوجود آمده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد و برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین المللی ضد ایران و همینطور ایجاد یک نگرانی غیر واقعی در میان مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.

مطمئن ترین راه برای آرامش بازار ارز
به اعتقاد روحانی، مطمئن ترین راه برای آرامش بازار ارز، ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است و افزایش صادرات و تلاشهای موفقیت آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همینطور عرضه ارز حاصل از صادرات از جانب صادرکنندگان وضعیت آرام تری را در بازار ارز به وجود خواهد آورد.
در این میان، گزارش دریافتی ایسنا از جریان معاملات ارزی امروز (سه شنبه) بین صرافان، از این حکایت دارد که امروز (سوم تیرماه) حدود ۴۵ میلیون دلار عرضه از جانب بازارساز انجام شده اما تقاضای ناچیزی داشته است.
همینطور پیام مولوی - یک تحلیل گر اقتصادی - درباره وضعیت بازار ارز و چگونگی کنترل آن در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود که نوسانات و افزایش قیمت در بازار ارز ناشی از افزایش تقاضای تجاری در این بازار است و در تابستان هم با کاهش کرونا و گشایش بیشتر مرزها، حدودا شاهد افزایش تقاضا برای ارزهای مسافرتی هم خواهیم بود که این امر هم بر بازار اثرگذار است.
وی ادامه داد: این گفته رئیس کل بانک مرکزی که این بانک ارزپاشی نمی کند، یک سیگنال افزایشی به بازار منتقل می کند. به عبارت دیگر وقتی می گوییم که روال ما ارزپاشی نیست، فارغ از اینکه این اقدام در گذشته مناسب بوده یا خیر، شرایط اقتصاد کشور بگونه ای است که برای ارز محدودیت وجود دارد و علیرغم این محدودیت، برای نخستین بار در اقتصاد داریم به سمتی حرکت می نماییم که قیمت ارز دارد واقعی می شود.
به قول مولوی، گرچه این افزایش قیمت در بازار ارز باعث می شود که تورم را در بازارها و بازارهای موازی تجربه نماییم اما برای نخستین بار در اقتصاد به نقطه ای می رسیم که تقاضا قیمت را تعیین می کند و باید اجازه دهند که همه امور در بازارها را تقاضا تعیین کند.

انتقال سیگنال منفی به بازار صادرات
این تحلیل گر اقتصادی درباره بحث های تازه ای که درباره بازگشت ارز از جانب صادرکنندگان و منتشر شدن نام افراد متخلف هم اظهار داشت که این امر سینگال منفی به بازار صادرات منتقل می کند و باعث می شود در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی تمایل صادرکنندگان برای صادرات کم شود؛ بنابراین، بهتر است در این حوزه با گفتمان، علت عدم بازگشت ارز مشخص شود و دولت باید در خدمت صادرات و تولید باشد.
او در آخر اظهار نمود که امکان دارد که بازار ارز در قیمتی بالا به تعادل و ثبات برسد و زمانی که اخبار بد و ناامیدکننده به اقتصاد منتقل می شود، بازارهای موازی هم نسبت به این امر واکنش نشان می دهند.1399/04/03
23:11:38
5.0 / 5
2617
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد