دکورپرداز
دکور پرداز
همتی با اشاره به پیش بینی صندوق بین المللی پول:

رشد اقتصادی سال جاری منفی ۶ درصد نمی گردد

رشد اقتصادی سال جاری منفی ۶ درصد نمی گردد

به گزارش دكور پرداز رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه نقدینگی در ماه های ابتدایی سالجاری رشد ۶.۲ درصدی تا ۱۵ خرداد داشته است، اظهار داشت: با عنایت به اقدامات در دست اجرا پیشبینی می شود كه رشد نقدینگی سال جاری به مراتب كمتر از رشد سال قبل باشد و پیشبینی رشد اقتصادی منفی ۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۱۳۹۹ ایران، همان اشتباه محاسباتی كه برای رشد سال قبل مرتكب شده بود، مجدد تكرار شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی نوشت: آخرین آمار نقدینگی علیرغم تکالیف قانونی تنخواه و هزینه های کرونا در ابتدای سال، حاکی از رشد ۶.۲ درصدی نقدینگی تا ۱۵ خرداد است. با عنایت به اقدامات در دست اجرا پیشبینی می شود که رشد نقدینگی سال جاری به مراتب کمتر از رشد سال قبل باشد. صاحب نظران اقتصادی می دانند که در قالب جدید سیاست پولی بانک مرکزی کانال انتقال سیاست ها، دالان نرخ سود است و هیئت عامل بانک مرکزی سیاست تنظیم نرخ ها در دالان را به سمت تورم هدف انجام می دهد که مرحله اول آن از شنبه و با افزایش ۲ واحدی کف دالان انجام می شود.
وی افزود: پیشبینی رشد اقتصادی منفی ۶ درصد توسط صندوق بین المللی پول برای سال ۱۳۹۹ ایران، در بدبینانه ترین سناریوهای پیشبینی بانک مرکزی هم وجود ندارد و صندوق همان اشتباه محاسباتی را که برای رشد سال قبل مرتکب شده بود مجدد تکرار کرده است و اگر اشتباه پیشبینی سال قبل را اصلاح می کرد به عدد متفاوت تری از آنچه اعلام نموده، دست می یافت.
در ادامه رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: به نظرم این پیشبینی با فرض ادامه قرنطینه بوده که چنین چیزی اساساً برای ما هم اکنون موضوعیت ندارد. استفاده از منابع بانک مرکزی در عراق برای خرید کالاهای اساسی در قالب روابط دوستانه دو کشور و با تصمیم و نظر ایران انجام می گیرد و تنها بخشی از گشایش هایی است که به تدریج اتفاق خواهد افتاد. برنامه ریزی و کوشش برای تأمین بموقع و کافی کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را وظیفه ملی خود در بانک مرکزی می دانیم.
منبع:

1399/04/06
13:30:49
5.0 / 5
2898
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد