دکورپرداز
دکور پرداز

متوسط قیمت و تورم 24 كالای خوراكی اعلام گردید

متوسط قیمت و تورم 24 كالای خوراكی اعلام گردید

دكور پرداز: در خردادماه امسال بیشترین افزایش هزینه خانوار ایرانی برای تامین كالاهای خوراكی به گروه حبوبات برمی گردد، كه افزایش تا 125 درصدی نیز بین این گروه وجود دارد. در بعضی اقلام نیز كاهش قیمت ثبت شده كه تا 36 درصد می رسد.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، گزارش رسمی مرکز آمار از تغییر شاخص قیمت کالا و خدمات در خرداد از این حکایت داشت که تورم سالانه در خردادماه تا ۲۷.۸ درصدرسیده است. در عین حال که با تغییر تورم نقطه به نقطه، خانوارهای کشور بطور میانگین ۲۲.۵ درصد بیشتر از خرداد ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­ بودند.

اما تازه ترین گزارش از وضعیت تورم کالاهای خوراکی در میان ۲۴ گروه نشان میدهد که پنج قلم در خرداد امسال نسبت به همین ماه در سال قبل کاهش قیمت داشته اند؛ بطوریکه گوشت گاو و گوساله با کاهش ۹.۸ درصدی بطور متوسط در هر کیلوگرم ۸۳ هزار و ۸۰۰ تومان، گوشت گوسفند با ۶ درصد کاهش ۹۸ هزار و ۶۰۰ تومان، سیب زمینی با ۳۶.۶ درصد کاهش ۴۲۰۰ تومان، پیاز با ۲۳.۷ درصد کاهش ۳۴۰۰ تومان و رب گوجه فرنگی با ۱۹.۶ درصد کاهش هر کیلو بطور متوسط ۱۸ هزار و ۱۰۰ تومان در بازار عرضه شده است.

اما در بعضی اقلام افزایش قابل توجهی وجود دارد که عموما در گروه حبوبات است. هر کیلو عدس در خردادماه امسال نسبت به همین ماه در سال قبل ۱۲۵.۷ درصد گران شده و هر کیلو بطور متوسط ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروش رفته است. همین طور لوبیا چیتی با ۶۳.۳ درصد رشد هر کیلو ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان عرضه شده است.

افزایش قیمت در بعضی اقلام دیگر نیز قابل توجه است که همچون آنها می توان به چای خارجی بسته ای که با ۷۶ درصد افزایش قیمت بطور متوسط ۶۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروش رفته است اشاره نمود.

برنج خارجی نیز افزایش قیمت بالای ۵۰ درصدی داشته و با هر کیلو ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان رشد ۵۵.۷ درصدی نسبت به خردادماه سال قبل دارد، این در حالیست که برنج ایرانی با متوسط قیمت هر کیلو ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان فروش رفته که افزایش ۱۴.۵ درصدی دارد.

متوسط قیمت کالای خوراکی در خرداد۹۹منبع:

1399/04/10
13:12:13
5.0 / 5
2698
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد