دکورپرداز
دکور پرداز
یك كارشناس بورس:

ریزش بورس هر چقدر زودتر اتفاق بیفتد بهتر است

ریزش بورس هر چقدر زودتر اتفاق بیفتد بهتر است

به گزارش دكور پرداز قزوین یك كارشناس و مدرس بورس اظهار داشت: به خاطر ورود نقدینگی های تازه نفس به بورس، رشد شاخص ادامه دار شده و ریزش بورس به تأخیر می افتد، ریزش هر چقدر زودتر اتفاق بیفتد بهتر است چون بازار پتانسیل خویش را تخلیه خواهد نمود.


سید مهدی تقوی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به افزایش نرخ دلار درصدی از ریسک بازار سرمایه کم شده است چون ۸۰ درصد بازار بورس صادرات محور است و سودآوری شرکت ها به نرخ ارز بستگی دارد برای همین وقتی نرخ ارز بالا می رود تا حدودی به نفع بازار سرمایه است.
وی افزود: هرچه نرخ ارز بالاتر رود موتور محرکی برای صعود مجدد بورس می شود برای همین وقتی دلار افزایش قیمت پیدا می کند منتظر آن هستیم بورس رشد داشته باشد.
مدرس جهاددانشگاهی عنوان کرد: شاخص بورس به مرز ۲ میلیون واحد نزدیک شده است و به نظر می رسد یک مقاومت روانی را تجربه می کند چون ریزش بزرگی را در بازار شاهد نیستیم و هر اتفاقی که می افتد بیشتر جنبه روانی و هیجان دارد و در بازار حکمرانی می کند.
وی بیان نمود: با عنایت به دامنه نوسانات پنج درصدی و شاخص ۲ میلیون واحدی به صورت معمول روزانه ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد شاخص می تواند تغییرات مثبت و یا منفی داشته باشد. تغییرات ۱۰۰۰ واحدی به تاریخ پیوسته است چون نوسانات شاخص بزرگ تر است بنابراین ثبت ۲ میلیون واحد کار سختی به نظر نمی آید و این بازار با یک حمایت کوچک از جانب سهام داران می تواند ۲ میلیون واحد را رد کند.
تقوی اضافه کرد: اگر بخواهیم کلی بگوییم منفی شدن بعضی از نمادها طی چند روز اخیر یک اصلاح کوچک و مقطعی است و شاید طی یکی دو هفته جمع و رشد مجدداً آغاز شود؛ هم اکنون منفی شدن برخی نمادها در بازار فرصتی برای خرید سهم های ارزشمند بازار است.
وی تصریح کرد: برای ریزش بورس باید روند صعودی بازار به پایان برسد و وارد یک رکود و فاز جدیدی از بازار شویم، هیچ کس هم نمی تواند زمان این ریزش را پیش بینی نماید چون تا زمانی که ورود نقدینگی را در بازار داریم این ریزش به تاخیر می افتد. به خاطر ورود نقدینگی های تازه نفس به بورس رشد شاخص ادامه دار شده و این امر به تأخیر می افتد، ریزش هر چقدر زودتر اتفاق بیفتد بهتر است چون بازار پتانسیل خویش را تخلیه خواهد نمود.
این کارشناس تشریح کرد: سال ۹۷ حدود ۲۵۰ هزار کد بورسی فعال در کشور داشتیم امروز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کد بورسی فعال داریم که در سال های ۹۸، ۹۷ و ۹۹ به بازار اضافه شدند و این حجم از سرمایه که توسط افراد حقیقی وارد بازار شده ریزش را به تأخیر می اندازد. شاید برخی ها فکر کنند این ریزش مانند سال ۹۲ خواهد بود که ۲ سال بازار منفی باشد اما به نظر من مکانیسم بازار سرمایه ایران با آن سال ها متفاوت شده و عمق بازار به شدت افزوده شده است و با بازار هوشمندتری رو به رو هستیم برای همین بعید می دانم تحت هیچ شرایطی به رکودهای سال ۹۲ بازگردیم، اما اساسا اصلاح و ریزش ذات بازار است و زمانی که نرخ دلار روی یک عدد تثبیت شود شاهد ثبات خواهیم بود.
تقوی خاطرنشان کرد: پس از انتخاب هر رئیس جمهور جدید در کشور بازار به مدت ۲ سال به تعادل می رسد شاید در انتهای سال ۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ آهسته به آن تعادل برسیم.
این کارشناس بورس بیان نمود: افرادی که پس از عید وارد بازار شدند شاید این چهار ماهی را که در ابتدای سال ۹۹ تجربه کردند را هیچ وقت تجربه نکنند و اینکه هر روز از خواب بیدار شوند و هر روز همه سهم ها صف خرید باشد تکرار نشود، متأسفانه بسیاری از سهام داران نورسیده بد عادت شده اند طوری که وقتی بازار منفی می شود می گویند چرا منفی شده است در حالیکه منفی شدن ذات بازار سرمایه و عادی است.
منبع:

1399/05/07
22:24:40
5.0 / 5
2290
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد