دکورپرداز
دکور پرداز

عقب نشینی بورسی ها از وام مسكن

عقب نشینی بورسی ها از وام مسكن

دكور پرداز: بازار مسكن از دو ناحیه تقاضای خرید از طرف سهامداران و خرید و فروش اوراق، تحت تاثیر قرار گرفته است؛ با این وجود اعمال محدودیت برای معاملات اوراق وام مسكن به كاهش قیمت «تسه» منجر گردید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بازار مسکن طی هفت ماه گذشته تحت تاثیر رشد شاخص بورس و انتقال نقدینگی از این بخش به بخش مسکن با رشد معاملات و به تبع آن قیمت روبه رو شده، بطوریکه در تیرماه ۱۳۹۹ میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید. معاملات نیز ۱۴ هزار و ۴۷ فقره شد که از رشد ۳۰ درصد و ۱۹۳ درصد به ترتیب نسبت به خرداد امسال و تیر ماه پارینه حکایت داشت.
از جانب دیگر برخی سهامداران غیرحرفه ای با خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن شرایط افزایش قیمت این نوع وام را فراهم کردند؛ تا جایی که در ایام گذشته متوسط قیمت تسه ۸۳ هزار تومان و برخی نمادهای اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۹۰ هزار تومان وارد شد. اما با ایجاد محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا و همین طور تعیین چهار ماهه حداقل مدت زمان انتظار، نرخ اوراق تسهیلات مسکن روند معکوس گرفته و الان میانگین قیمت آن ۶۵ هزار و ۶۰۰ تومان است.
عمده ترین دلیلی که از آن بعنوان عامل افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ایام اخیر یاد می شد انجام معاملات اوراق و عرضه اوراق از طرف افرادی بود که فقط در قیمت های بالا حاضر به عرضه اوراق بازار شده بودند و در مقابل افرادی هم در سمت تقاضا حاضر به خرید اوراق با قیمت بالاتر شدند. شاید با این انگیزه که همزمان با سایر بازارها و سایر سهم ها قیمت اوراق تسهیلات مسکن هم در آینده افزایش یابد و بتوانند از این طریق سود قابل توجهی کسب کنند.
قیمت وام مسکن در حالی رشد پیدا کرد که بنا بگفته محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن تغییر محسوسی نه از جانب بانک و نه از جانب تقاضای تسهیلاتی از طرف متقاضیان صورت نگرفته است.
وی همینطور اعلام نمود: بانک مسکن با هماهنگی فرابورس محدودیت هایی برای معاملات اوراق وام مسکن در نظر گرفته است که هدف از اعمال این محدودیت ها جلوگیری از رشد افسار گسیخته قیمت اوراق و ممانعت از ورود اوراق به بازار سفته بازی و سوداگری است.
بگفته مرادی، این محدودیت ها شامل محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا برای مصرف اوراق و محدودیت های معاملاتی اوراق به لحاظ تعیین حداقل مدت زمان انتظار (چهار ماهه) از زمان خرید تا فروش اوراق است.

منبع:

1399/05/14
22:47:24
5.0 / 5
2114
تگها: بازار , قیمت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد