دکورپرداز
دکور پرداز
عضو شورای عالی بورس:

نگران ریزش شاخص نیستیم

نگران ریزش شاخص نیستیم

به گزارش دكور پرداز عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: سیاست گذاران بازار سرمایه نگران ریزش های موقتی بازار نیستند؛ آنچه سیاست گذاران را نگران می كند، رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خُرد در ایجاد صف های فروش بی منطق است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، سعید اسلامی بیدگلی درباره وضعیت این روزهای بازار سرمایه گفت: طی یک سال گذشته، بازار سرمایه بطور کلی دارای اهمیت زیادی هم در بُعد اقتصاد کلان و هم در بُعد اقتصاد خانوار شده است؛ در این یک ساله، تعداد زیادی از افراد بعنوان سرمایه گذار و سهامدار وارد بورس شده و منابع مالی خودرا وارد بازار سرمایه کرده اند.
وی افزود: عمده سرمایه گذاران خصوصاً آنهایی که زودتر وارد بازار شده اند به سودهای خوبی هم دست یافته اند همین موضوع سبب شد تا سرمایه گذاران جدیدتر نیز به شوق اینکه ارزش پول خودرا از دست ندهند، وارد بازار سرمایه شوند.
دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری اضافه کرد: با این وجود، بطور مرتب خصوصاً از از اختتام اردیبهشت به این طرف، کارشناسان بازار سرمایه و برخی نمایندگان مجلس و مسئولان درباب اضافه قیمت سهام برخی نمادهای صنعتی و احتمال ریزش بازار بورس، هشدارهایی داده بودند.
وی با اشاره به اینکه من هم با استدلال هایی در خصوص وجود اضافه قیمت سهام در بخش هایی از بازار موافق بودم، تصریح کرد: علاوه بر این، اضافه قیمت سهام هم سبب شده بود تا تعداد زیادی سرمایه گذار کوتاه مدت هم در یک سال و نیم گذشته وارد بورس شده و بعد از کسب سودهای کلان، آماده خروج از بازار باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد: با انتشار خبری درباب صندوق دارا دوم، این ماشه کشیده شد و بازار جو منفی پیدا کرد؛ در نتیجه در چند روز کاری اخیر شامل دو روز پایانی هفته گذشته و دو روز ابتدایی هفته جاری جو بازار منفی بود؛ خروج سرمایه از بازار نیز به دلیلهای مختلفی رخ داد.
اسلامی بیدگلی تصریح کرد: بخش مهمی از رفتارهای بازار بجای آنکه ناشی از تحلیل های بنیادی باشد، ناشی از رفتارهای هیجانی است به شکلی که حتی آنهایی هم که سهم نمادی را زمانی که ۵۰۰ تومان بود خریده اند و حالا می بینند همان سهم به ۴، ۰۰۰ تومان رسیده است، در صف فروش قرار می گیرند. به نظر می آید رفتارهای هیجانی در بورس زیاد است این اتفاق سبب شده تا تحلیل رفتار بازار به خاطر آنکه بر اصول اقتصادی دقیق تکیه ندارد، پیچیده باشد. نه آن زمان که صف های خرید چند میلیونی ایجاد می شد و نه حالا که صف های فروش بنیادی در این چند روز داشته ایم، تحلیل بنیادین اقتصادی ندارد.
عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه نوسانات بازار، جزو ذات بورس است، تصریح کرد: قرار نیست بازار هر روز مثبت باشد ولی به علت رشد تقریباً هر روزه بازار در یک سال اخیر، این توقع در سرمایه گذاران به وجود آمده که بازار باید همچنان بر مدار رشد باشد خیلی ها فکر می کردند اگر وارد بازار شوند، هر روز مثبت ۵ درصد سود می کنند.
وی تصریح کرد: سرمایه گذاران حرفه ای در چند روز اخیر آماده اصلاح بزرگ در قیمت ها بودند اما نگرانی سیاست گذار در این دوره هایی که بازار با اصلاح روبه رو می شود، این است که این اصلاح قیمت ها ناگهان به یک موج پَنیک تبدیل گردد به عبارت دیگر، سیاست گذار نگران منفی شدن یک یا دو روزه بازار نیست بلکه نگران آن است که این منفی شدن ها، منجر به یک جریان هیجانی شده و سرمایه گذاران بدون هیچ منطقی در خصوص اینکه آیا این سهم باارزش است یا خیر، در صف های فروش بایستند؛ متأسفانه در بازار ایران به علت آنکه صف های فروش طولانی، وقتی در آن ایجاد می شود، دستیابی بازار به نقطه تعادل، بسیار زمان بر است پس ممکنست بازار به مدت چند روز منفی باشد.
کارشناس اقتصاد مالی بیان داشت: محاسباتی که درباب ورود و خروج پول حقیقی به بازار صورت می گیرد، چندان دقیق نیست؛ آنچه در رسانه ها روزانه درباب ورود و خروج پول حقیقی به بازار اعلام می شود، همان ورود و خروجی است که روزانه در حساب کارگزاری ها صورت می گیرد؛ بدین سبب اعداد دقیقی نیستند و عمدتاً همان داده های خامی است که کارگزاری ها منتشر می کنند.
وی با اشاره به اینکه خیلی از مردمی که بعنوان سرمایه گذار در یک سال قبل وارد بورس شده اند، آشنایی های اولیه با معاملات بورسی را ندارند، ابراز امیدواری کرد: رسانه ها بتوانند کاری کنند که این هیجانات کنترل شود.


منبع:

1399/05/27
10:11:18
5.0 / 5
2100
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد