دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش بورسها در اروپا

ریزش بورسها در اروپا

دكور پرداز: برخلاف بورس آمریكا، بورسهای اروپایی قرمزپوش شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، میزان مخارج مصرفی که اصلی ترین محرک رشد اقتصادی در آمریکا شمرده می شود رو به بهبود است. در ماه ژوئن رشد بخش خرده فروشی ۱.۲ درصد اندازه گیری شده که سومین رشد متوالی این بخش است اما هنوز این رشد فاصله بسیاری با رشد دو درصدی مورد انتظار اقتصاددانان بود.
بگفته کارشناسان اقتصادی، در صورتیکه دولت آمریکا نتواند موافقت کنگره را برای اجرای یک بسته حمایتی بزرگ دیگر کسب کند، رشد بخش مخارج مصرفی در آمریکا باردیگر تحت فشار قرار خواهد گرفت؛ بدین سبب یک فاکتور مهم برای صعود بورس های آمریکا در آینده این خواهد بود که دولت بتواند با کنگره بر سر اجرایی شدن این بسته به توافق برسد.
از جانب دیگر بنظر می رسد هزینه جنگ تجاری با چین برای کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد. یک مدل سنجی صورت گرفته توسط بانک آف اکریکا نشان میدهد خارج کردن خطوط تولیدی غربی از چین به دست کم پنج سال زمان و بیش از یک تریلیون دلار منابع مالی نیاز خواهد داشت. این بانک باتوجه به هزینه های بسیار بالای ترک چین به سیاستگذاران غربی پیشنهاد داده است تا تمرکز خودرا روی متقاعد کردن کارخانه ها در تاسیس واحدهای تولیدی جدید در کشور مبدا بوسیله مشوق های مالیاتی بگذارند.
قبل از این شرکت مشهور آمریکایی کوکا کولا گفته بود به همراه زیرمجموعه های تابعه خود به گسترش حضور در بازار چین ادامه خواهد داد. بگفته خبرگزاری ین هوا مقرر است یک کارخانه جدید این برند در چین با سرمایه گذاری ۳۶ میلیون دلاری تا قبل از اختتام سال جاری افتتاح شود. علاوه بر کوکا کولا، خیلی از برندهای مشهور غربی نظیر خودروسازی فولکس واگن آلمان، خودروسازی جگوار لندروور انگلیس، برند لوکس لوئی ویتون فرانسه و بانک جی پی مورگان آمریکا اعلام نموده بودند به حضور خود در بازار چین وسعت خواهند بخشید.
تابحال بیش از ۲۲ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۲۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۷۹ هزار و ۶۷۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۷۴ هزار و ۱۴۱ نفر، برزیل با ۱۰۸ هزار و ۶۵۴ نفر، مکزیک با ۵۷ هزار و ۲۳ نفر، هند با ۵۲ هزار و ۸۴۶ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۳۸۱ نفر بوده است.
هم اکنون بین معامله گران بر سر مسیر آینده بازار وحدت نظر وجود ندارد. شماری از معامله گران معتقدند که با کاهش شدت شیوع ویروس کرونا و از سرگیری کارهای اقتصادی و تجاری، رشد اقتصادی در ماه های پیش رو باردیگر وارد محدوده مثبت خواهد شد اما شماری دیگر معتقدند تشدید تنش های بین چین و آمریکا، نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و احتمال شیوع موج دوم کرونا در پاییز و زمستان ریسک های مهمی هستند که باید در تصمیم گیری ها لحاظ شوند و دارایی های امن، مقصد مناسب تری برای سرمایه گذاری خواهند بود. وارن بافت- یکی از مشهورترین معامله گران بورسی جهان همچون افرادی است که بتازگی تصمیم گرفته است تا جریان سرمایه گذاری های خودرا به دارایی های امن تری نظیر طلا منتقل کند. در هفته های اخیر بهای اونس جهانی طلا و هم چنین نقره به رکوردهای جدیدی دست یافته است.
به لطف صعودهای اخیر، فاکتورهای بورسی تا حد زیادی از زیان های ماه مارس فاصله گرفته اند به شکلی که شاخص اس اند پی ۵۰۰ در رزهای اخیر حدودا ۵۰ درصد بالاتر از وضعیت خود در اواسط ماه مارس قرار دارد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده است طی ماه اینده شاهد رکوردشکنی جدیدی در فاکتورهای بورسی باشیم.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در ان قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۹ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۸۲۰.۹۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۸ درصد افزایش تا سطح ۳۳۹۱.۴۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۹۰.۷۲ واحدی بسته شد.
ماتیاس بوش- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در کومرتس بانک اظهار داشت: در طول دو ماه اخیر شاهد یک جو نسبتا محتاطانه در بازارهای اروپایی بوده ایم. عملکرد بازارهای اروپا در مقایسه با آنچه در آمریکا شاهد می باشیم متفاوت است و بنظر می رسد برای آن که شاهد یک روند محسوس صعودی باشیم باید جریان نقدی زیادی وارد بازار شود.
بورس های اروپایی
وضعیت بازار کار کشورهای اروپایی کماکان رو به بهبود است و این مساله می تواند پیش درآمدی از خروج این کشورها از رکود فراگیر فعلی باشد. برای نمونه، شمار بیکاران فرانسه تا اختتام سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ۷.۱ درصد رسید که این نرخ ۰.۴ درصد کمتر از پیش بینی ها و ۰.۶ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین از زمان ثبت داده های بیکاری در ژوین سال ۱۹۸۳ تابحال بی سابقه بوده است.
شمار افراد بیکار فرانسوی برای اولین بار در طول سال جاری شمار بیکاران فرانسوی به زیر سه میلیون نفر رسیده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۷۶.۶۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۸۱.۷۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۶۸ درصدی در سطح ۴۹۳۸.۰۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۶ درصد پایین رفت و به ۷۰۴۳.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۱.۰۸ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۳۶۷.۸۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۰.۰۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۱۲.۷۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۲۳.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۶ درصد افزایش به ۴۲.۸۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۴۹ درصدی به ازای ۴۵.۴۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با جهش ۵.۱۱درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۲۰۰۵.۶۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۳.۴۸ درصدی به ازای ۲۸.۲۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/05/29
13:26:17
5.0 / 5
2012
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد