دکورپرداز
دکور پرداز

بررسی نقش بانك مركزی در تأمین كسری بودجه

بررسی نقش بانك مركزی در تأمین كسری بودجه

به گزارش دكور پرداز درحالیكه گفته می شود بودجه سالجاری با ۱۵۰ میلیارد تومان كسری دست و پنجه نرم می كند و انتشار اوراق و واگذاری سهام های دولتی این كسری را رفع خواهد كرد، رئیس مركز مدیریت بدهی و دارایی های مالی عمومی وزارت اقتصاد با اشاره به اینكه بانك مركزی بانكدار درآمدهای دولت می باشد، نقش وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانك مركزی در تأمین كسری بودجه از راه انتشار اوراق را شرح داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، زمانی که بودجه با کسری مواجه می شود، سازمان هایی همچون وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی عزم خویش را جمع می کنند تا این کسری را تأمین کنند و روش های مختلفی برای پیمودن مسیر رفع کسری بودجه وجود دارد که شامل درآمدهای مالیاتی، واگذاری دارایی های سرمایه ای چون فروش نفت و دارایی های ثابت نظیر ساختمان، واگذاری دارایی های مالی همچون فروش سهام دولت در شرکت ها و انتشار اوراق مالی اسلامی می شود.
در شرایطی که این منابع نتوانست کسری بودجه را تأمین کند، می توان از کاهش هزینه ها، افزایش درآمدها همچون گسترش پایه های مالیاتی، اصلاح و ارتقای نظام مالیاتی استفاده نمود. راه آخر در قبال عدم پاسخگویی این منابع برای تأمین کسری بودجه هم مولدسازی و واگذاری اموال و دارایی ها، استقراض از مردم (منابع موجود در اقتصاد) و بانک مرکزی (افزایش پایه پولی) است و از آنجاکه استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی تبعات زیان باری برای اقتصاد ملی دارد، مورد تایید نیست.
دولت در بین راه های موجود، فروش و واگذاری سهام های خود و انتشار اوراق را سرلوحه کار خود برای تأمین کسری بودجه قرار داده است و هم اکنون بخشی از سهام های دولت به صورت صندوق های ETF در بورس عرضه و اوراق هم هم در بازار پول و هم بازار سرمایه حراج می شود. در این راستا، طبق آخرین اعلام بانک مرکزی، تابحال دولت با حراج اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی طی ۱۲ هفته معادل ۵۷.۱ هزار میلیارد تومان برای کسری بودجه دور از تبعات تورمی و افزایش پایه پولی تأمین کرده است.
در این بین، رئیس مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی به ایسنا توضیحاتی درباره نقش وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی در انتشار اوراق عرضه کرده است که در ادامه جزئیات آنرا می خوانید.
طبق اعلام بنانی، وزارت اقتصاد و سازمان های متولی آن در زمینه درآمدهای مالیاتی، گمرکی و درآمد حاصل از سود سهام دولت در شرکت ها، متولی وصول آنها هستند و منابع حاصل از درآمدهای مذکور به حساب خزانه نزد بانک مرکزی واریز می شود، به عبارتی بانک مرکزی در این حوزه بانکدار دولت می باشد.
به قول وی، در زمینه انتشار اوراق بانک مرکزی دو نقش دارد که نخستین نقش آن در کمیته ناظر بر انتشار اوراق است که نظارت بر انتشار اوراق و تعیین نرخ سود اسمی اوراق، در این کمیته انجام می شود. وزارت اقتصاد به همراه سازمان برنامه، دیگر اعضای کمیته مذکور محسوب می شوند. در انتشار اوراق وزارت اقتصاد ناشر اوراق به نمایندگی از دولت می باشد و سازمان برنامه و بودجه هم ضامن پیشبینی منابع بازپرداخت در قوانین بودجه سنواتی و خزانه داری کل کشور، ضامن پرداخت نقدی و تسویه اوراق محسوب می شوند.
این مقام مسئول اظهار نمود: با عنایت به این که بانک مرکزی عملیات بازار باز را شروع کرده است، قسمت عمده اوراق از راه حراج های هفتگی در بازار پول و سرمایه به فروش می رسد. حراج هفتگی اوراق به طور همزمان در بازار پول و سرمایه برگزار می گردد که امور حراج در بازار پول توسط بانک مرکزی و در بازار سرمایه توسط فرابورس ایران و مدیریت فناوری بورس تهران انجام می شود.
بنانی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار نمود: اواخر هر هفته اطلاعیه ای توسط بانک مرکزی صادر می شود مبنی براینکه مشخصات اوراق دولت به اطلاع ارکان بازار پول و فعالان بازار سرمایه می رسد و از آنها خواسته می شود که اگر متقاضی خرید هستند، پیشنهاد خویش را در سامانه بازار بین بانکی و سامانه مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند و یکشنبه هفته بعد نتایج آن توسط اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی و فرابورس به مرکز بدهی ها اعلام می شود.
او در آخر تصریح کرد: بعد از این فرایند، برنده های حراج طی روز دوشنبه به بانک مرکزی و فرابورس اعلام و روز سه شنبه اوراق معامله می شود. همینطور اگر نتیجه حراج، عرضه را پوشش ندهد، باقی مانده اوراق روز سه شنبه به عموم عرضه می شود.
منبع:

1399/06/02
14:23:31
5.0 / 5
2063
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد