دکورپرداز
دکور پرداز
برای خرید پالایشی یكم

فعلا به كد بورسی نیاز نیست!

فعلا به كد بورسی نیاز نیست!

دكور پرداز: بالاخره پای ˮپالایشی یكمˮ نیز بعنوان دومین ETF دولت به بازار سرمایه باز شد و متقاضیان با خرید این صندوق می توانند سهام دار چهار پالایشگاه باشند. اما نكته ای كه درمورد این صندوق، مانند دارایكم وجود دارد این است كه برای خرید آن فعلا نیازی به كد بورسی نیست و هر فرد با ارائه كد ملی می تواند نسبت به خرید پالایشی یكم اقدام نماید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم که یاقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است از چهارشنبه پنج شهریورماه آغاز شذه و تا ۱۹ شهریور نیز ادامه دارد. سقف سرمایه­ گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، ۵۰ میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است.
پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان­پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. در واقع در زمان پذیره نویسی نیاز به کد بورسی نیست و هر فردی که دارای کد ملی است می تواند نسبت به پذیره نویسی اقدام نماید.
نکته ای که وجود دارد این است که کد ملی جایگزین کد بورسی نمی گردد، بلکه مبنا قرار می گیرد. به عبارت دیگر فردی که کد بورسی ندارد می تواند در ETF مشارکت کند اما این به مدلول جایگزین شدن نیست. متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانکی که دولت اعلام نموده است بدون داشتن کد بورسی هم خرید واحدهای صندوق ETF را انجام دهند و بعد برای ستاندن کد بورسی مراجعه می کنید. در نهایت افراد برای نقل و انتقال سهم های ETF باید کد بورسی داشته باشند و عضو بورس باشند.
بعد از اتمام پذیره نویسی و ستاندن مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی پیش از شروع پذیره ­نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.
حداکثر تعداد واحدهای سرمایه گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، بعد از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه گذاری است. پذیره نویسی به صورت هم زمان بوسیله بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان پذیر است.
نحوه پذیره نویسی با کد بورسی و بی کد بورسی چگونه است؟
درواقع همین طور پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) فقط بوسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی صورت می­ گیرد. اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند بوسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند. هر شخص می­تواند فقط یکی از این دو روش را انتخاب نماید.
متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانکهای منتخب می توانند بوسیله مراجعه به درگاه های غیرحضوری و حضوری که توسط بانکهای مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه کند. بانک ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات وی هستند.
بر این اساس بانکهای منتخب شامل ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران، پست بانک ایران، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد و کار آفرین می شوند.
منبع:

1399/06/09
13:39:47
5.0 / 5
2147
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد