دکورپرداز
دکور پرداز
در واكنش به كنترل پول

موتور رشد نقدینگی همچنان روشن است!

موتور رشد نقدینگی همچنان روشن است!

دكور پرداز: درحالیكه رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده كه رشد نقدینگی كنترل شده و این متغیر در پنج ماهه سال جاری نسبت به انتها پارینه تنها 12 درصد رشد داشته است، یك تحلیلگر اقتصادی معتقد می باشد كه همچنان متغیرهای موثر بر رشد نقدینگی روند صعودی دارند و تا زمانی كه متغیرهایی رشد نقدینگی نشانی از روند كاهشی یا خاموش شدن ندارند، نمی توان اظهار داشت كه رشد نقدینگی كنترل یا كم شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرده که نقدینگی کنترل شده و پایه پولی در پنج ماهه ابتدای امسال نسبت به انتها سال قبل فقط چهار درصد رشد داشته و نقدینگی نیز در طول این مدت ۱۲ درصد افرایش یافته است.
اما در این بین وحید شقاقی - یک تحلیلگر اقتصادی - به ایسنا می گوید که دولت و بانک مرکزی در حوزه مدیریت نقدینگی و حذف موتور رشد نقدینگی موفق عمل نکرده است، برای اینکه همچنان موتور رشد نقدینگی روشن است و رشد نقدینگی در خرداد امسال نسبت به خرداد سال قبل ۳۴ درصد رشد را نشان میدهد.
این کارشناس اقتصادی معتقد می باشد تا زمانی که متغیرهایی رشد نقدینگی نشانی از روند کاهشی یا خاموش شدن ندارند، نمی توان اظهار داشت که رشد نقدینگی کنترل یا کم شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون دولت با کسری بودجه مواجه می باشد، خلق پول توسط نظام بانکی ادامه دارد و بدهی دولت به نظام بانکی نیز تشدید شده است. این موارد ذکر شده متغیرهای اثرگذار بر رشد نقدینگی هستند که افزایش آنها همچنان ادامه دارد. تا زمانی که موتور رشد نقدینگی با شتاب کار می کند، تورم و فاصله آن نیز از تورم جهانی بیشتر می شود که همه این عوامل ارزش پول ملی را با کاهش روبرو می کند.
این اظهارات درحالی است که آخرین آمار بانک مرکزی درباره میزان بدهی دولت به نظام بانکی و وضعیت نقدینگی مربوط به خرداد ماه امسال است و روند صعودی این دو متغیر همچنان ادامه دارد؛ به شکلی که نقدینگی در این زمان از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته و به رقم ۲۶ هزار و ۵۷۱ میلیارد تومان رسیده است.
طبق این گزارش، سهم پول و شبه پول از این مقدار نقدینگی به ترتیب ۵۰۲۰ میلیارد و ۲۱ هزار و ۵۵۱ میلیارد تومان که هر یک نسبت به خرداد پارینه ۶۱.۵ و ۲۹.۱ درصد افزایش یافته است.
همچنین، میزان نقدینگی در آخر خرداد امسال در مقایسه با خرداد پارینه ۳۴.۲ درصد و نسبت به اسفند سال قبل معادل ۷.۵ درصد افزایش یافته است.
علاوه براین، بدهی دولت به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز معادل ۱۳۱۴ میلیارد تومان بوده که نشان دهنده ۳۰.۱ درصد افزایش است.
منبع:

1399/06/10
17:18:48
5.0 / 5
2055
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد