دکورپرداز
دکور پرداز

چرا برخی صف های فروش بورس جمع نمی شود؟

چرا برخی صف های فروش بورس جمع نمی شود؟

به گزارش دكور پرداز حدود یك ماه است كه بازار سرمایه درحال اصلاح بوده و با وجود همه تصمیمات دولت و سازمان بورس برای مدیریت بازار سرمایه و حتی حمایت های مجلس از این بازار، همچنان شاهد این هستیم كه حركت بازار به سمت صعود كج دار و مریز بوده و بعضی روزها، به جز چند سهم بزرگ، صف فروش سایر سهم ها ادامه دارد. اتفاقی كه یك تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی آن، اعلام نمود: سهم هایی در بازار بهتر معامله می شوند كه از لحاظ بنیادی بهادار تر از سایر بازار هستند.


مهرزاد منتظری در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه دو یا سه سال است که همه بازارهای سرمایه گذاری در کشور درحال رشد هستند، اظهار نمود: البته میزان رشد در چند ماه گذشته هم در بازار ارز، هم بازار سکه و هم بورس تشدید شده است. در این راستا باید گفت بازاری که تا این اندازه رشد کرده است، برای تداوم رشد نیاز به محرک دارد که برای بازارهای کشور، این محرک باید انتظاارت تورمی باشد. یعنی سرمایه گذار باید به این نتیجه برسد که رشد تورمی که سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و چند ماه ۱۳۹۹ صورت گرفت در ادامه هم تداوم خواهد داشت.
وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اظهار داشت: انتخابات امریکا در پیش است و نتیجه این انتخابات می تواند روی قیمت دلار و انتظارات تورمی در ایران موثر باشد. بنا بر این به نظر من دیدگاه خرید دارایی که در دو تا سه سال قبل در همه بازارها وجود داشت، تضعیف شده است. درواقع برخی همچنان انتظارات تورمی دارند و در بازارها خرید می کنند اما برخی دیگر ترجیح می دهند باتوجه به ابهامی که انتخابات آمریکا ایجاد می کند، کم کم از دارایی ها فاصله بگیرند و منتظر شوند تا شرایط برای سرمایه گذاری روشن تر شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: برآیند این دو گروه می شود اتفاقی که در تابلوی بورس می افتد. یعنی در مقابل هر موج مثبتی که در این بازار ایجاد می شود، یک سری فروشنده پیدا و موج سرکوب می شود. بنا بر این و شاهد این هستیم که یا بازار پس از ۱۰ روز رشد خاصی نمی کند یا فقط چند سهم خاص رشد می کند و فضای عمومی بازار منفی است. به نظر من این روند تا زمانی که سیگنال قطعی در بازار مشخص نشود که بتواند روند رشد را مستحکم کند یا اصلاح بیشتری را به بازار حکم کند، ادامه دارد.
هدف دولت مدیریت بازار است نه صعود آن
منتظری در ادامه با اشاره به جلساتی که در دولت یا سازمان بورس درمورد بازار سرمایه برگزار می شود، اظهار نمود: هدف جلسات مذکور، این نیست که اقدامی انجام دهند که بازار رشد کند بلکه می کوشند بازار را مدیریت کنند تا هیجان وارد بازار نشود. منظورم هیجانی است که چند روزی شاهد آن بودیم و کل بازار صف فروش بود و ترس عجیبی در بازار وجود داشت. اگر این فضا در بازار غالب شود شرایط خوبی برای دولت ایجاد نخواهد شد.
او همینطور با اشاره به صحبت های رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در یک تا دو هفته گذشته در صحبت های آقای همتی هم دیدیم که اعلام نمود بازارهای مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. به نظر من در دولت هم نگرانی وجود دارد که اگر بازار بورس مدیریت نشود و ریزش شدید داشته باشد، محرک دلار و مسکن شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه فعالان بازار ترجیح می دهند در بازار دخالتی صورت نگیرد، اظهار داشت: فعال بازار ترجیح می دهد خیالش راحت باشد از اینکه کشف قیمتی که انجام می شود واقعی است. اما از جانب دیگر چند میلیون سهام دار جدید درگیر این بازار شده اند و اگر این بازار از جانب دولت مدیریت نشود، این سهام داران طوری از این بازار می ترسند که عطای آنرا به لقایش می بخشند. بدین سبب مدیریت کردن بازار خوب است تا فاز انتقادی و عدم اطمینانی که به وجود آمده است، رفع گردد. از طرف دیگر، دانش سرمایه گذاری در ایران، نوع فعال های بازار ایران و... به شکلی نیست که بازار را رها کرد و گفت هر اتفاقی که افتاد افتاد.
منتظری افزود: بعضی می گویند بازار شده سهام دولتی، سهام مردم یا سهام بزرگ سهام کوچک. این اتفاق افتاده است اما سهم هایی در بازار بهتر معامله می شوند که از لحاظ بنیادی هم بهادار تر از سایر بازار هستند.
منبع:

1399/06/25
12:34:27
5.0 / 5
1670
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد