دکورپرداز
دکور پرداز
معاون وزیر نفت

موافقت ضمنی دولت برای تخصیص سهم درآمدی دارا یكم به وزارت نفت

موافقت ضمنی دولت برای تخصیص سهم درآمدی دارا یكم به وزارت نفت

به گزارش دكور پرداز معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی اظهار داشت: وزارت نفت درخواست سهم درآمدی از صندوق دارا یكم را به مقامات عرضه كرده كه توافق ضمنی با این درخواست صورت گرفته است.هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان موافقت وزارت نفت با تمدید مهلت پذیره نویسی صندوق پالایش یکم اظهار داشت: مجری این طرح شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی است، اما با عنایت به موافقت سازمان خصوصی سازی، وزارت نفت هم مخالفتی برای تمدید زمان ندارد.
وی درباره درخواست وزارت نفت برای تخصیص سهم از درآمد فروش سهام این صندوق به وزارت نفت تصریح کرد: وزارت نفت این درخواست را بیان کرد و توافق ضمنی هم با این درخواست صورت گرفته است، امیدواریم این توافق نهایی و اجرایی شود.
افزایش ارزش سهام ۴ پالایشگاه
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، دولت که می خواهد باقیمانده سهام خود در پالایشگاه های تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز را واگذار کند، در اولین اطلاعیه خود اعلام نمود که تاریخ پذیره نویسی برای خرید این سهام از ۵ شهریور تا ۱۹ شهریور است اما به علت بسته شدن نمادهای این شرکت ها و روزهای منفی بازار، این مهلت تا امروز یعنی ۲۶ شهریور تمدید گردید.
شرکت بورس اوراق بهادار تهران در تاریخ ۱۵ شهریورماه، معامله نمادهای شتران، شبریز، شپنا و شبندر را ممنوع کرد و طی اطلاعیه ای اعلام نمود این نمادها حداکثر تا تاریخ ۲۶ شهریورماه باید گزارش مالی از وضعیت خود با عنایت به فرمول جدید قیمت گذاری خوراکشان عرضه کنند.
بر اساس دستورالعمل جدیدی که وزارت نفت برای تعیین نرخ خوراک پالایشگاه های کشور، پایه فرمول تعیین بهای خوراک از قیمت نفت فوب خلیج فارس به قیمت سبد صادراتی نفت ایران تغییریافته بود؛ این به معنای کاهش نرخ خوراک پالایشگاه ها و افزایش سوددهی آن هاست و به همین دلیل، باید گزارش های جدید مالی با نرخ خوراک جدید در کدال ثبت می شد.
این پالایشگاه ها البته چند روز بعد از توقف نماد خود گزارش های خویش را در کدال به ثبت رساندند که به معنای آمادگی نمادهایشان برای انجام معامله بود اما شرکت بورس تصمیم گرفت همچنان آنها را متوقف نگه دارد.
با شفاف سازی انجام شده در صورت های مالی شرکت های پالایشی، سود هرسهم پالایشگاه اصفهان طی سه ماه نخست سالجاری ۵۷ درصد، پالایشگاه تهران ۶۷ درصد، پالایشگاه بندرعباس ۷۲ درصد و پالایشگاه تبریز ۷۴ درصد افزایش داشته است.
ازآنجایی که نماد این چهار پالایشگاه ها بعد از شفاف سازی و ثبت در کدال می توانست از ممنوعیت بیرون برود اما تابحال متوقف مانده است. شرکت بورس اوراق و بهادار از هفته گذشته تا به امروز نسبت به بازگشایی نمادهای شتران، شپنا، شبریز و شبندر تصمیمی نگرفته است ولی رئیس سازمان خصوصی سازی در اینباره اعلام نمود زمان پذیره نویسی تا یکشنبه ۳۰ شهریور سالجاری تمدید شده است.
از آنجا که امروز، آخرین فرصت پذیره نویسی برای خرید سهام این پالایشگاه در چارچوب صندوق پالایش یکم اعلام شده بود، با عنایت به بسته بودن ۱۱ روزه این نمادها و مبهم ماندن ارزش نمادهای پالایشی استقبال چندانی از این صندوق نشد بنابراین سازمان بورس طی اطلاعیه ای از تمدید مهلت پذیره نویسی این صندوق تا روز یکشنبه آینده اطلاع داد.
از چند روز پیش هم کارشناسان بازار سرمایه خواهان تمدید پذیره نویسی این صندوق تا چند روز بعد از بازگشایی این نمادها شده بودند.
برخی منابع می گویند یکی از علل طولانی شدن روند واگذاری سهام دولت در پالایشگاه ها، اختلاف وزارت نفت و وزارت اقتصاد است بطوری که وزارت نفت خواهان واریز سهام به فروش رفته به حساب شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است که فلاحتیان با تائید این موضوع، از توافق ضمنی با دولت برای این مهم اطلاع داده است.


منبع:

1399/06/27
00:36:19
5.0 / 5
1631
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد