دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس سازمان بازرسی كل كشور:

بانك ها گاهی با فشارهای مقامات مجبور به پرداخت تسهیلات به پروژه ها می شوند

بانك ها گاهی با فشارهای مقامات مجبور به پرداخت تسهیلات به پروژه ها می شوند

رئیس سازمان بازرسی كل كشور اظهار داشت: بعضی از تسهیلاتی كه به پروژه ها داده می شود، اولویت كشور نیست و یا آن پروژه صرفه اقتصادی ندارد، اما بانك ها گاهی با فشارهای مقامات سیاسی و غیر سیاسی مجبور به پرداخت می شوند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در دیدار اعضای شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی با اعلان اینکه در مجموعه مدیریتی سازمان با وضع کشور، مشکلات معیشتی و اقتصادی، پیچیدگی تحریم ها و مشکلاتی که به وجود آورده آشنا هستیم، اظهار داشت: قوانین وضع شده در حوزه های اقتصادی و غیراقتصادی برای شرایط عادی و غیرجنگی وضع شده و در زمان جنگ اقتصادی، ممکنست برخی قوانین و مقررات متفاوت با مقتضیات زمان باشد، پس به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب دستور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و ستاد مقابله با تحریم ها را دادند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به نقش شورای دستگاه های نظارتی در دوران مقابله با تحریم ها، اشاره کرد: خوشبختانه با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای دستگاه های نظارتی کشور دائمی شد و با ترکیب جدید و با جدیت تشکیل جلسه می دهد و می تواند در شرایط تحریم کمک حال دستگاه های اجرایی باشد.
عضو شورای عالی قوه قضائیه پشتیبانی از دستگاه های اجرایی، به خصوص دستگاه های پرریسک مانند بانک ها و دیگر نهادهای تصمیم گیر در حوزه مالی را یکی از رویکردهای جدی سازمان بازرسی عنوان نمود و اظهار داشت: در شرایط فعلی اگر مدیری ریسک نکند و بموقع تصمیم نگیرد، کشور گرفتار مشکل می شود و ممکنست مدیری پیش خود فکر کند به خاطر ریسکی که یک موضوع دارد، تصمیمی اتخاذ و اقدام نکند تا به دردسر احتمالی نیفتد و به همین خاطر آیت الله رئیسی از ما خواسته اند که بر «ترک فعل ها» نیز ورود نماییم و ما نیز حتما سراغ مسئولیت های انجام نشده خواهیم رفت و مطالبه خواهیم کرد و چه بسا ترک فعل ها مهمتر و ضرر آن نیز به کشور بیشتر باشد.
درویشیان بر انجام اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی اصرار کرد و اضافه کرد: حقیقتاً دنبال مچ گیری نیستیم و قصد دستگیری از مدیران را داریم، اما در عین حال مچ مفسدین را همچون مفسدین مالی و اقتصادی، مفسدین اداری و ترک فعل ها را می گیریم. گاهی عدم توجه به مسئولیت ها و ترک فعل ها منجر به پرونده های فسادی می شود که حالا در قوه قضائیه در حال رسیدگی است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به گزارش های هشداری این سازمان به دستگاه های مختلف همچون بانک ها و تاکید بر بررسی لطمه های ساختاری و فرآیندی که منتهی به فساد و ایراد می شود، اظهار نمود: از شروع انقلاب همه دلسوزان بر اصلاح نظام های مختلف همچون بانکی، مالیاتی، گمرکی و... تاکید نمودند که تابحال اصلاح اساسی صورت نگرفته اما بنا داریم به کمک مجلس برویم تا اصلاحات اساسی در نظام بانکی صورت بگیرد.
وی با اشاره به جلسات مفصل خود و سازمان بازرسی با مدیران بانک مرکزی و بانکهای عامل، اظهار داشت: بنا داریم مشکلات و مسائل کشور را با همفکری و همکاری حل نماییم، نه اینکه چوب لای چرخ دستگاه های فعال در خط مقدم مبارزه با تروریسم اقتصادی بگذاریم.
درویشیان اشاره کرد: یکی از دغدغه هایی که در بازرسی از بانکهای مختلف برای ما بوجود آمد، مسئله نیاز به نظارت بیشتر بانک ها بر تسهیلات پرداختی و معوق شدن مطالبات است؛ اینکه قسمتی از تسهیلات پرداختی در محلی که در قرارداد ذکر شده، صرف نمی گردد، به سبب عدم نظارت بانک هاست، فلذا لازم است نظارت بانک ها تقویت شود و تا انتهای زنجیره مصرف تسهیلات در پروژه ها ادامه یابد و اطمینان حاصل شود که تسهیلات در جای مقرر هزینه شده و ارزیابی ها نیز دقیق باشد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با انتقاد از کارشناسی های ضعیف و یا گاهی توجه نکردن به گزارش های کارشناسان، اظهار داشت: بعضی از تسهیلاتی که به پروژه ها داده می شود، اولویت کشور نیست و یا آن پروژه صرفه اقتصادی ندارد، اما بانک ها گاهی با فشارهای مقامات سیاسی و غیر سیاسی مجبور به پرداخت می شوند، در صورتیکه شما باید امانت دار مردم باشید و از منابع بیت المال محافظت کنید.
وی افزود: در بررسی ها اگر به این نتیجه رسیدید که پرداخت تسهیلات به پروژه ای خلاف مصالح کشور و بانک است و فشاری وارد می شد، موضوع را به ما منتقل کنید تا از شما حمایت نماییم. به هیچ وجه نباید اجازه داد کسی مصالح و منافع کشور را زیر پا بگذارد.
درویشیان با انتقاد از بنگاه داری بانک ها و با اعلان اینکه ادعا می شود بانک ها اراده ای برای واگذاری بنگاه های خود ندارند، اشاره کرد: یکی از اشکالاتی که درباره بنگاه داری بانک ها مطرح می شود، این است که بانک ها تسهیلات ارزان قیمت را به بنگاه های خود اختصاص می دهند. باتوجه به اتمام مهلت قانونی سه ساله واگذاری بنگاه های بانک ها هرچه سریعتر این بنگاه ها را واگذار کرده و بر مسئولیت اصلی خود تمرکز کنید.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباب واحدهای تولیدی تملک شده از طرف بانک ها نیز اظهار داشت: آیت الله رئیسی درباب بررسی این مساله به ما ماموریت داده اند و بنده نیز از همکاران خواسته ام آمار و اطلاعات همه واحدهای تملک شده در کل کشور را بگیرند. گفته می شود برخی واحدهای تولیدی پس از واگذاری و تملک بانک تعطیل شده اند و اگر در اختیار مالک قبلی بود و یا اگر بانک مدیریت مجموعه را به مدیر قبلی می سپرد، این واحد تولیدی تعطیل نمی شد و این ذهنیت برای جامعه به وجود آمده که مشکل در بانک هاست. شما نیز کمک کنید تا گزارش جامع و کاملی تهیه شود تا اگر این بهتان متوجه بانک ها نیست، رفع گردد.
وی با اشاره دریافت تسهیلات ارزان قیمت از طرف برخی افراد صاحب نفوذ که آنرا نیز پس نمی دهند، اظهار نمود: فهرست این افراد را به سازمان ارائه نمایید و از شما رسماً می خواهیم با قاطعیت این قبیل موارد را پیگیری کرده و نتیجه را هم به ما اعلام کنید.
درویشیان درباب رای وحدت رویه دیوانعالی کشور درباب قابل مطالبه نبودن سودهای مازاد بر دستورالعمل بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار اظهار داشت: این مسئله بیشتر در بانکهای خصوصی مبتلابه است. بنده نیز ابلاغ کرده ام در استانها نظارت کنند تا این رأی وحدت رویه اجرا شود. بعضی از بانک ها سود قانونی سپرده را در یک حساب می ریزند و سود غیر قانونی را در حساب دیگری واریز می کنند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلان اینکه اگر قانون مبارزه با پولشویی و بخشنامه آن درست اجرا شود، جلوی خیلی از تخلفات گرفته می شود، اظهار داشت: در بازرسی ها به مواردی برخوردیم که از حساب های راکد سوءاستفاده می شود. حساب های بلا استفاده نباید راکد شود، بلکه بطور کل نباید دیگر قابل استفاده باشد.
در این دیدار محمدرضا حسین زاده رئیس شورای هماهنگی و مدیرعامل بانک ملی ایران، حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، مصطفی پرتوافکنان عضو هیأت مدیره بانک سپه، حسین مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن، روح الله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی، محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت، بهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن، رضا دولت آبادی مدیرعامل بانک تجارت، علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات، اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرین امید و علیرضا قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک ها حضور داشتند و دغدغه های خودرا مطرح نمودند.
منبع:

1399/06/29
14:07:36
5.0 / 5
1672
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد