دکورپرداز
دکور پرداز

اتمام پروژه های سفر رئیس جمهور به استان مركزی نیازمند اعتبار ۱۳۰۰ میلیاردی

اتمام پروژه های سفر رئیس جمهور به استان مركزی نیازمند اعتبار ۱۳۰۰ میلیاردی

مركزی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مركزی اظهار داشت: برای اتمام پروژه های سفر ریاست جمهوری به استان مركزی 1300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.


رقیه یادگاری دهم شهریورماه در سومین جلسه شورای برنامه ریزی استان مرکزی که با حضور دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد، با اشاره به وضعیت اعتبارات استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی امسال ۱۹۱ میلیارد تومان اعتبارات استانی و ۱۱۹ میلیارد تومان اعتبارات توازن دارد که در واقع ۴۰ درصد اعتبارات استان بوسیله اعتبارات توازن تامین می شود.
وی با اعلان اینکه اصولا تخصیص کمی از محل اعتبارات توازن صورت می گیرد که این امر برای استان مشکل آفرین است، اضافه کرد: در ابتدای امر مقرر بود که اعتبارات توازن کمک اعتبارات استانی باشد، اما هم اکنون اعتبارات توازن به اعتبارات اصلی استان بدل شده است که عموما در حوزه ساخت و توسعه باید هزینه شود، بنا بر این درخواست می شود که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون اعتبارات متوازن در کنار اعتبارات استانی دیده شود و این قانون مورد بازبینی قرار گیرد.
یادگاری با اشاره به اینکه سهم استان مرکزی از اعتبارات ۱.۷ درصد است و در واقع این استان از حیث اعتبارات در جایگاه ۲۴ کشور قرار گرفته است، اضافه کرد: در ابتدای سال طی تفاهم نامه ای که به امضای رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور رسید، ۸۲ پروژه برای با اعتباری بیش از ۷۶ میلیارد تومان تعریف شد و استان نیز متعهد شد که در صوررت تخصیص ۱۰۰ درصد اعتبارات مورد نیاز، این پروژه ها تا آخر سال جاری به پایان می رسد، تابحال ۲۰ درصد اعتبارات توازن تخصیص یافته است و برای اتمام این پروژه ها لازم است که تخصیص اعتبارات توازن استان به ۵۰ درصد برسد تا بتوان شاهد اتمام این پروژه ها بود.
وی با اشاره به سیاست دولت بمنظور افزایش حقوق کارمندان که در آخر سال گذشته انجام گرفت، اظهار داشت: با توجه به این که این افزایش بعد از تصویب لایحه بودجه انجام گرفت، این دفعه مالی در لایحه دیده نشد و تصمیم بر این شد که این افزایش از محل صرفه جویی منابع پرداخت گردد. استانها منابع سایری ندارند که امکان صرفه جویی داشته باشند در نتیجه اجازه فروش اموال غیرمنقول داده شد تا بر طبق آن افزایش حقوق جبران شود که تابحال یک ملک فروخته شده است و در صدد افزایش اعتبارات هزینه ای استان هستیم. لازم است که در این راستا به استان مرکزی کمک گردد چونکه از ۳۱۹ میلیارد تومان اعتبارات استان ۸۷ درصد صرف پرداخت حقوق و دستمزد می شود و ۱۳ درصد باقیمانده برای انجام کارهای دستگاه های اجرایی کم است و خواهان کمک در بودجه های هزینه ای استان هستیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی، اعتبارات توازن ملی استان را ۱۱۸ میلیارد تومان و اعتبارات توازن استانی را ۱۱۹ میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: اعتبارات ملی برای پروژه های مهم و خاتمه یافتنی به ویژه پروژه های سفر ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است، اما متاسفانه تابحال یک ریال از ۱۱۸ میلیارد تومان اعتبار تخصیص نیافته و انتظار داریم از ردیف توازن ملی تخصیص مناسبی برای استان صورت گیرد تا بتوان پروژه های ملی را خاتمه بخشید.
وی با اعلان اینکه کارهای استانی و ملی مکمل یکدیگر است، اما تفکیکی بین این فعالیت ها وجود ندارد، اضافه کرد: برای پروژه هایی مانند بهسازی روستاها، آبرسانی و تکمیل راه های روستایی اعتبارات ملی در نظر گرفته می شود درحالی که این پروژه ها ماهیت استانی دارند و در واقع این روند موجب تداخل در فعالیت ها و وارد شدن خدشه به یکپارچگی پروژه ها می شود که لازم است در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تفکیکی بین بودجه عملیاتی استانی و ملی قائل شد.
یادگاری در ادامه خواهان دسترسی استانها به موافقت نامه های ملی شد و با تاکید بر توجه به نظام درآمد هزینه، اضافه کرد: استانها وابسته به درآمدهای عمومی هستند و باید برای کسب درآمد ترغیب شوند که می توان نظام را به شکلی پیش برد که انگیزه استانها برای افزایش درآمد عمومی افزایش یابد.
وی با اشاره به پروژه های سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی اظهار نمود: در این سفر ۵۴ پروژه با اعتباری بیش از ۹۳۰ میلیارد تومان برای استان به تصویب رسید که تابحال ۱۳۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۴۲ درصد اعتبارات تعیین شده به استان تخصیص یافته است ولی به سبب افزایش هزینه های ساخت هنوز موفق به به پایان پروژه ها نشده ایم.
یادگاری با اعلان اینکه بیشترین پروژه های استان در حوزه آبرسانی، بهداشت و درمان و راه بوده است، اضافه کرد: تابحال ۱۸ پروژه به انتها رسیده و باقی پروژه ها به صورت میانگین ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، البته ۲۳ پروژه قابلیت اتمام تا آخر سال ۹۹ یا انتهای سال مالی (۳۱ تیرماه ۱۴۰۰) را دارند، اما نیازمند ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم که شاید مهمترین آنها پروژه بیمارستان ولیعصر و آیت الله خوانساری اراک باشد.
منبع:

1399/07/10
13:12:45
5.0 / 5
1658
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد