دکورپرداز
دکور پرداز

مؤلفه های ایجاد فقر در جامعه از نگاه یك استاد اقتصاد

مؤلفه های ایجاد فقر در جامعه از نگاه یك استاد اقتصاد

چهارمحال و بختیاری مدرس علوم اقتصاد دانشگاه آزاد شهركرد تورم را یكی از دلیلهای اصلی گسترش فقر در جوامع عنوان و اظهار نمود: زمانی كه نرخ مسكن، ارز، موادغذایی، دارو و... در كشور افزایش پیدا كند، جمعیت فقرا نیز بالتبع آن افزایش می یابد.


بهمن قدمی دمابی در گفت و گو با ایسنا درباب نحوه شکل گیری فقر و تبعات آن بر اقتصاد جوامع، اظهار نمود: فقر عموما در جامعه جهانی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته وجود دارد و همه کشورهای جهان به صورتی درگیر این مسئله هستند، در دنیای جدید و اقتصاد مدرن یک شکاف و دوگانگی بین فقیر و غنی به وجود آمده است.
مدرس علوم اقتصاد دانشگاه آزاد شهرکرد افزود: هم اکنون درآمد حدود ۵۰ درصد مردم جهان با ثروت حدود ۱۰۰ نفر برابری می کند، این مسائل سبب می شود با افزایش تعداد فقرا مواجه باشیم، اما وجود فقر در جهان توجیهی برای نرمال سازی این پدیده نیست و نباید از کنار این مسئله به آسانی عبور نماییم.
وی با اشاره به اینکه در علوم انسانی تعریف واحدی از متغیرها نداریم و واژه فقر بیش از ۱۰ تعریف دارد، اظهار داشت: عموما در تعریف واژه فقر مسئله مشقت و سختی در تامین معیشت مدنظر است، در واقع افرادی فقیر محسوب می شوند که در تامین حداقل های زندگی با مشکل مواجهند و در این رابطه به سهم موادغذایی توجه بیش تری صورت گرفته است.
قدمی افزود: بطور مثال برای شناسایی فقرا بررسی می کنند چند درصد درآمد خانوار به مایحتاج خوراکی اختصاص پیدا می کند، هر اندازه سهم درآمد یک خانوار به مواد غذایی اختصاص یابد این جامعه فقیرتر است.
کارشناس مسائل اقتصادی با اعلان اینکه فقر به دو دسته فقر نسبی و فقر مطلق تقسیم بندی می شود، اضافه کرد: در فقر نسبی هر فرد در جامعه درآمد خودرا با درآمد فرد دیگر، شهر دیگر و کلان شهر مقایسه می کند، اگر درآمد این فرد پایین تر از فرد دیگر باشد، می گوییم فقر نسبی بر جامعه حاکم است و معمولا در همه جوامع به سبب یکسان نبودن درآمد بین افراد جامعه فقر نسبی حاکم است.
وی ادامه داد: اما امروز موضوع اصلی، فقر مطلق است، یعنی افراد آن جامعه از منابع ضروری مانند خوراک، پوشاک، مسکن، دارو، بهداشت و... برای ادامه زندگی محروم هستند، اگر فردی در تامین این مایحتاج با مشکل مواجه باشد در فقر مطلق به سر می برد و می گوییم این خانوارها زیر خط فقر هستند.
قدمی با اعلان اینکه آمارها معمولا با واقعیت های جامعه هم خوانی ندارد، اشاره کرد: عموما در جوامع شهری به خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از یک میزان خاص باشد، خانوارهای زیر خط فقر می گوییم.
تورم عامل اصلی افزایش فقر در جامعه
مدرس علوم اقتصاد دانشگاه آزاد شهرکرد تورم را یکی از دلیلهای اصلی گسترش فقر در جوامع عنوان نمود و تصریح کرد: زمانی که نرخ مسکن، ارز، موادغذایی، دارو و... در کشور افزایش پیدا کند، جمعیت فقرا نیز بالتبع آن افزوده می شود، طبق آمارها تورم هم اکنون در ایران حدود ۴۰ درصد است.
وی توضیح داد: برخی سیاست های نادرست یکی از دلیلهای افزایش تورم در کشور است، تعدای از مسئولان برای خیرخواهی دست به برخی اقدامات در کشور می زنند که برای اجرای این برنامه ها هیچ کار علمی و تجزیه و تحلیل صورت نگرفته است و نتیجه معکوس می دهد.
قدمی افزود: بطور مثال تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی موجب به وجود آمدن رانت و اثرات سوء بر بازار شد و تورم در کشور بالا رفت.
کارشناس مسائل اقتصادی توزیع نامناسب ثروت و درآمد را یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش تعداد فقرا در جامعه عنوان نمود و اظهار داشت: دولت ها برای بسط عدالت در جامعه باید توزیع ثروت را به صورت مناسب انجام بدهند، ضریب جینی یک معیار سنجش، برای شکاف بین فقرا و ثروتمندان در جامعه است، در سالیان اخیر به خصوص در سال ۹۸ و اوایل ۹۹ شاخص و ضریب جینی در کشور بالا رفته و فاصله فقیر و غنی بسیار افزایش داشته است.
وی اشاره کرد: سهم هزینه ناخالص هر دهک از هزینه کل اقتصاد، شاخصی است که می تواند عمق شکاف دهک برخوردار و غیربرخوردار را نشان دهد و داده های مرکز آمار ایران نشان میدهد که در سال قبل سهم دهک دهم از مصرف کل معادل۷.۳۱ درصد بوده است و در حقیقت یک سوم از هزینه ناخالص اقتصاد در دهک دهم رخ داده است.
ناتوان شدن دهک های پایین جامعه به دنبال شکاف طبقاتی
قدمی افزود: این در حالیست که سهم دهک نهم، معادل 8.15 درصد است و در واقع دهک نهم نصف دهک دهم در طول سال ۹۸ هزینه کرده اند، اما این عدد برای دهک های پایین جامعه بسیار پایین تر است، سهم هزینه ناخالص دهک اول که معرف افراد نیازمند جامعه است، معادل 3.2 درصد گزارش شده، یعنی دهک برخوردار 7.12 برابر دهک غیربرخوردار در طول سال هزینه کرده که می توان اظهار داشت که مردم دهک های پایین بازهم ناتوان تر شده اند.
مدرس علوم اقتصاد دانشگاه آزاد شهرکرد با اعلان اینکه تبعات فقر در کشور بر کسی پوشیده نیست، عنوان کرد: وقتی تعداد فقرا در جامعه افزوده می شود، جرم و جنایت نیز افزایش می یابد و زمانی که فساد در حوزه های مختلف شکل می گیرد تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری بر جامعه می گذارد.
وی ادامه داد: تبعات این اتفاقات نه فقط رشد فقر در کشور است، بلکه موجب ناتوان تر شدن قشری می شود که بیش ترین تاثیر را در چرخش چرخ اقتصادی دارند، طبقه کارگری بیش ترین بخش هرم تولید هستند که با ادامه این وضعیت و افزایش فشار مضاعف اقتصادی، بخش مولد با از دست دادن مهم ترین مهره های خود گرفتار مشکل می شود.
قدمی اشاره کرد: وقتی بخش مولد جامعه که همان جوانان هستند انگیزه خودرا بر اثر افزایش فقر از دست بدهند در بلندمدت رشد اقتصادی در کشور کاهش می یابد و فقر در کشور تشدید می شود و یک دور باطل در اقتصاد کشور به وجود می آید.
مدرس علوم اقتصاد دانشگاه آزاد شهرکرد عنوان کرد: تحریم های بین المللی نیز در افزایش هزینه های خانوار و افزایش فقر در جامعه موثر است.
وی با اشاره به اینکه فقر یکی از اشکالات اساسی در هر جامعه ای است، اشاره کرد: دولت سفارش کرد افراد سرمایه خودرا وارد بازار سرمایه کنند، مردم نیز سرمایه خودرا به سمت این بازار روانه کردند و با ریزش شاخص حجم عمده ای از افراد سرمایه خودرا از دست دادند، این عامل علاوه بر افزایش تعداد فقرا در طولانی مدت سبب از بین رفتن اعتماد سرمایه اجتماعی به دولت شد و اساسا در آینده تاثیرات سویی را به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/07/14
13:16:50
5.0 / 5
1634
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد