دکورپرداز
دکور پرداز

حركت رو به جلوی دلار در معاملات خارجی

حركت رو به جلوی دلار در معاملات خارجی

دكور پرداز: شاخص دلار در آستانه ورود به كانال ۹۴ واحدی قرار گرفت


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، آمارهای انتشار یافته از وضعیت تجاری آمریکا نشان دهنده آن است که کسری تجاری این کشور در ماه آگوست با افزایشی ۵.۹ درصدی همراه شده و به ۶۷.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم، بالاترین کسری تجاری ثبت شده آمریکا طی ۱۴ سال گذشته بوده است.
روند افزایشی در بعضی از مقاصد امن سرمایه گذاری نظیر مسکن نشان داده است که معامله گران هنوز نسبت به نتایج کرونا بر روی اقتصاد آمریکا و جهان نگران اند و بخشی از این نگرانی هم به بازار ارز منتقل شده است. رشد قیمت مسکن نه تنها در آمریکا که در خیلی از کشورهای دیگر به سطوح کم سابقه ای رسیده است تا جایی که متوسط نرخ مسکن در انگلیس و نروژ به بالاترین سطح سه سال گذشته خود و در هنگ کنگ به یکی از بالاترین سطوح ثبت شده خود در طول یک دهه اخیر رسیده است.
کریستالینا جیورجیوا- رئیس صندوق بین المللی پول با اشاره به اینکه بحران کرونا یک بحران اقتصادی و مالی تمام عیار برای اقتصاد جهانی بوده است از دشواری های مسیر پیش رو برای احیای رشد اقتصاد جهانی سخن گفت. صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود پیشبینی کرده بود اقتصاد جهان سال جاری ۴.۹ درصد کوچک شود اما به علت تقویت رشد اقتصادی خیلی از کشورها در سه ماهه سوم احتمال بازبینی در این برآورد وجود دارد.
رئیس صندوق بین المللی پول با ابراز امیدواری نسبت به رسیدن رشد اقتصادی در کشورهای مختلف به سطوح بالا گفته است دولت ها برای تقویت رشد ناچار به هزینه هنگفتی شده اند تا جایی که حدود ۱۲ تریلیون دلار در سرتاسر جهان برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا هزینه شده که این مسئله می تواند میزان بدهی های جهانی را به دو برابر رقم سال قبل افزایش دهد. جیورجیوا اضافه کرد: اقتصاد جهانی تا حدودی از قعر دره بیرون آمده است اما این تصور نباید ایجاد شود که همه چیز تمام شده است. در واقع در میانه یک راه طولانی هستیم و باید با دقت برنامه ریزی و عمل نماییم. زندگی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و این یک واقعیت است.
عامل موثر دیگر بر بازار ارز، اخبار مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. باآنکه جوبایدن هنوز با اختلاف اندکی در نظرسنجی ها از ترامپ پیش است اما نمی توان با قطعیت در مورد برنده احتمالی سخن گفت. در شرایطی که دونالد ترامپ تردیدهایی در مورد پذیرش نتیجه انتخابات در صورت شکست خوردنش را ایجاد کرده، رئیس جمهوری خواه سنا آمریکا گفته است پیروز انتخابات از هر کدام از دو حزب در ماه ژانویه رئیس جمهور خواهد شد و کسی نمی تواند مانع این کار شود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار می شود اما به علت کرونا احیانا تغییراتی در روند رای گیری ایجاد خواهد شد.
در ادامه سیگنال دهی متناقض به بازارهای مالی، این دفعه یکی از مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا از احتمال طولانی شدن روند احیای اقتصادی این کشور اطلاع داده است. پاتریک هارکر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در فیلادلفیا گفته است فرض غالب این است که تا اواخر سال آینده، واکسن کرونا به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
شماری از کشورهای مختلف برآورد خود از رشد اقتصادی سال جاری را افزایش داده اند باآنکه رشد اقتصادی خیلی از کشورها حتی در سناریو خوش بینانه هم منفی باقی خواهد ماند. جان ویلیامز- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در نیویورک گفته است روند احیای رشد اقتصادی آمریکا قویتر از چیزی بوده است که پیش تر تصور می شد.
نیل جونز- کارشناس مسایل ارزی در بانک میزوهو - اظهار داشت: دارایی های پرریسک در شرایط فعلی کمتر مورد استقبال معامله گران قرار می گیرند چون که احتمال بدتر شدن شرایط اقتصادی جهان وجود دارد. تا زمانی که معامله گران نسبت به آینده خوش بین نباشند، ترجیح خواهند داد سرمایه های در اختیار خویش را در دارایی های امن نگهداری کنند و این تقاضا برای دارایی های امن احیانا در کوتاه مدت در سطح نیرومندی باقی خواهد ماند.
بعد از فروکش کردن موج اولیه، روند انتشار کرونا در خیلی از کشورها سرعت گرفته که این روند بخصوص در اروپا محسوس بوده است. با این وجود دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- از قرار داشتن توسعه واکسن کرونا در مراحل پایانی و آغاز توزیع آن از اواخر ماه آینده صحبت کرده است.
تابحال بیشتر از ۳۵ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۶۶۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۵۱ هزار و ۸۷۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۵ هزار و ۵۰۶ نفر، برزیل با ۱۴۶ هزار و ۹۰۸ نفر، هند با ۱۰۴ هزار و ۲۲۰ نفر، مکزیک با ۸۱ هزار و ۸۷۷ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۴۴۵ نفر بوده است.
به نظر می آید کرونا روی توان بودجه ای بزرگ ترین اقتصاد اروپایی تأثیر منفی محسوسی گذاشته است تا جایی که مرکز مطالعات اقتصادی آلمان اعلام نموده مازاد بودجه ۵۲.۵ میلیار دلاری دولت در سال قبل جای خویش را به کسری بودجه ۱۷۰ میلیارد دلاری امسال خواهد داد. به قول این مرکز، سال جاری اقتصاد این کشور ۵.۳ درصد کوچک خواهد شد که این رقم در صورت تحقق، ۱.۴ درصد بیشتر از رقمی خواهد بود که پیش تر تصور می شد. این موسسه با پیشبینی از سرگیری رشد اقتصادی در سال آینده، نرخ رشد سال ۲۰۲۱ را ۵.۱ درصد پیشبینی کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۷۵۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۰ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۴ دلار رسید.
در آلمان و تا آخر این ماه، متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۴.۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از فوریه ۲۰۱۶ تابحال به ثبت برسد.
کیوسوکه سوزوکی- استراتژیست مسائل ارزی در موسسه " سوسیه جنرال" اظهار داشت: فکر می کنم در بلندمدت بین یورو و دلار توازن برقرار شود و نرخ برابری هر یورو در بلندمدت احیانا ۱.۱۶ دلار خواهد بود. ما شاهد یک روند احیای طولانی خواهیم بود و فارغ از اینکه چه کسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، کار سختی را برای رساندن اقتصاد به سطح قبل از آغاز بحران کرونا خواهد داشت.
ارزهای آسیایی
ارزش یوان طی این مدت حدود چهار درصد در مقابل دلار تقویت شده است. تزریق گسترده نقدینگی به بازارهای مالی توسط بانک مرکزی این کشور و کاهش نرخ های بهره بانکی همچون علل اصلی فاصله گرفتن نرخ برابری دلار از محدوده هفت یوانی عنوان می شود. یوان در سه ماهه سوم سال جاری بهترین عملکرد را در مقابل دلار در میان تمامی ۱۰ ارز مهم جهانی داشته است.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۲ درصد افزایش به ۱۰۵.۵۴۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۰۴ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۷۹ یوان چین اعلام گردید.1399/07/16
20:59:13
5.0 / 5
1689
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد