دکورپرداز
دکور پرداز

ساز كوك بورسها در اروپا و آمریكا

ساز كوك بورسها در اروپا و آمریكا

به گزارش دكور پرداز روند صعودی شاخصهای بورسی در اروپا و آمریكا ادامه یافت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، روند احیای اقتصادی در کشورهای مختلف ادامه دارد و بازارها رفته رفته در حال بازگشت به شرایط قبل از بحران کرونا هستند. با این وجود احتمال سقوط آزاد مجدد اقتصادی در صورت بروز موج جدید همه گیری کاملا جدی است.
طبق اعلام مرکز آمار انگلیس، رشد اقتصادی این کشور در سه ماه منتهی به آگوست سال جاری به هشت درصد رسیده است که بهترین رشد فصلی ثبت شده ۱۰ سال گذشته به حساب می آید. این رشد نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۹ درصد کمتر شده است. رشد اقتصادی در خیلی از بخش های مهم اقتصادی این کشور هم اکنون در سطح مثبت قرار دارد.
شماری از مقامات بانک مرکزی اروپا از آمادگی برای کاهش بیشتر نرخ بهره در صورت ضرورت اطلاع داده اند. نرخ بهره در سطح منطقه یورو حالا منفی و کمترین نرخ بهره ثبت شده در طول تاریخ این منطقه پولی است اما به نظر می آید حتی این نرخ منفی و تزریق گسترده نقدینگی به بازار به شکل مستقیم و خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا هم هنوز نتوانسته است به عطش بازارها برای وجه نقد پاسخ بدهد.
به قول مقامات بانک مرکزی اروپا، انتشار کرونا و نتایج جانبی آن بر روی بازار کار و انگیزه فعالان اقتصادی سبب کاهش تمایل آنها به پس انداز یا مخارج بیشتر شده است و حکمفرما شدن رویکرد احتیاط در طرف تقاضا سبب ایجاد مشکلات زیادی برای طرف عرضه هم شده است. شرایط کنونی تنها یک پیام برای سیاست گذار دارد و آن هم اینکه نباید خیلی امیدوار به احیای سریع رشد اقتصادی و طرف تقاضا بود.
در ژاپن هم بانک مرکزی این کشور اعلام نمود نرخ بهره را به منظور پشتیبانی از بازار و تحریک طرف تقاضا در سطح منفی ۰.۱ درصدی حفظ می نماید. انتظار می رود مقامات بانک مرکزی ژاپن هم مجبور به حفظ طولانی مدت سیاست های کنونی به مانند همتایان آمریکایی خود شوند.
کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در مقابل کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و روند معاملات را تحت تأثیر قرار داده است. دموکرات ها طرفدار تزریق نقدینگی بسیار زیادی به اقتصاد هستند. طبق عقیده آنها پرداخت های نقدی از ۱۲۰۰ دلار در ماه باید به ۱۸۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند که این مبلغ طبق پیشنهاد دموکرات ها به جای یک مرتبه پرداخت ماهانه در طول چهار پرداخت هفتگی و هر هفته ۴۵۰ دلار خواهد بود. جمهوری خواهان اما موافق پرداخت یارانه نقدی مستقیم با مبلغ کمتر و البته پرداخت ماهانه (در یک نوبت) هستند.
در هفته های اخیر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید به یکی از اصلی ترین موارد اختلافی بین سران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه تبدیل گشته و هم کنگره و هم دولت با بسته های پیشنهادی طرف مقابل مخالفت کرده اند. استیون منوچین- وزیر خزانه داری دیدارهایی را با نانسی پلوسی- رئیس کنگره بر سر رسیدن به یک چاره بینابین داشت که در مواردی هم پیشرفت هایی حاصل شد اما دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا از توقف این مذاکرات با کنگره اطلاع داده است.
این اختلاف نظر حساسیت ها را نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بیشتر کرده است چون که دو طرف در صورت پیروزی رویکردهای متفاوتی از هم را پیش خواهند گرفت.
لورتا مستر- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در کلیولند اظهار داشت: حتی بدون بسته های حمایتی بیشتر هم روند احیای اقتصادی ادامه می یابد اما از سرعت آن به شدت کاسته خواهد شد. خیلی ناامیدکننده است که هنوز نتوانسته ایم بر سر اجرایی شدن یک بسته جدید به توافق برسیم. با این وجود بانک مرکزی کارهای زیادی انجام داده است و نرخ بهره بسیار پایین یک فرصت طلایی را برای تأمین نقدینگی مورد نیاز کسب و کارها فراهم نموده است.
بهبود رشد اقتصادی و بازگشت تدریجی فعالیت ها در کشورهای مختلف هنوز هم نتوانسته است تا شرایط را به وضعیت پیش از بحران کرونا بازگرداند و انتظار می رود دست کم تا آخر سال آینده شاهد باقی ماندن سطح فعالیتهای اقتصادی و در میزانی کمتر از آغاز بحران کرونا باشیم و این وضعیت در صورت معرفی نشدن یک واکسن موثر در مقابله با کرونا می تواند از این هم طولانی تر شود.
رئیس بانک مرکزی آمریکا در پیامی که می تواند حاکی از نیاز بیشتر به رویکرد حمایتی از بازارها باشد از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته است تا با بسته های محرک جدید موافقت کنند. این درخواست بعد از آن بیان می شود که به علت اختلاف نظر بین مقامات دو حزب اصلی آمریکا، هنوز جایگزین مناسبی برای لایحه سه تریلیون دلاری قبلی که اعتبار اجرای آن هم منقضی شده، پیدا نشده است.
تابحال بیشتر از ۳۶ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۴۰۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۹ هزار و ۸۴۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۸ هزار و ۱۴۰ نفر، برزیل با ۱۴۹ هزار و ۱۸۹ نفر، هند با ۱۰۷ هزار و ۱۴۲ نفر، مکزیک با ۸۳ هزار و ۹۶ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۶۷۹ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۵۵۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۶ درصد صعود تا سطح ۳۴۷۲.۹۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۱۳ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۵۵۱.۴۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۱۶.۶۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۵۱.۲۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۷۱ درصدی در سطح ۴۹۴۶.۸۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶ درصد پایین رفت و به ۶۹۵۰.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد متفاوتی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۱۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۶۱۹.۶۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۱۱۹.۱۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۸۱.۱۴ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۰۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۱۰۲.۱۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۶۴ درصد کاهش به ۴۰.۵۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۴۹ درصدی به ازای ۴۲.۷۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۱.۲۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۲۷.۳۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۳.۴۴ درصدی به ازای ۲۵.۱۸ دلار مبادله شد.1399/07/19
10:34:39
5.0 / 5
1635
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد