دکورپرداز
دکور پرداز

جزئیات تجارت خارجی

جزئیات تجارت خارجی

به گزارش دكور پرداز سخنگوی گمرك اظهار داشت: كارنامه تجارت خارجی كشور در شهریور ماه سال جاری با حدود ۱۱ میلیون تن به ۵ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار رسید كه صادرات در این ماه نسبت به مرداد از لحاظ ارزش بیشتر از ۲۴ درصد رشد داشته است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، سیدروح اله لطیفی- سخنگوی گمرک - با تشریح آخرین وضعیت تجارت خارجی توضیح داد: از کل تجارت ۱۱ میلیون تنی، ۸ میلیون و ۲۵۲ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار شامل صادرات و دو میلیون و ۶۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و ۷۶ میلیون دلار سهم واردات بوده است.
وی ادامه داد: صادرات کشور در شهریور ماه سال ۱۳۹۹ نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۶ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴.۵ درصد رشد داشته است که این خود نشان عادی شدن تجارت بعد از بحران کرونا و بسته شدن مرزها دارد.
لطیفی درباره پنج مقصد صادراتی کالاهای ایرانی هم اظهار داشت: چین با دو میلیون ۲۶۷ هزار تن و ارزش ۶۶۹ میلیون دلار مقصد نخست، عراق با یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن و به ارزش ۵۶۵ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۲۱۵ هزار تن و به ارزش ۳۷۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۰۴ هزار تن و به ارزش ۲۳۲ میلیون دلار و ترکیه با ۳۸۰ هزار تن و ارزش ۲۱۸ میلیون دلار به ترتیب مقاصد اصلی صادرات کالای ایرانی در شهریور ماه بودند.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه کرد: بیشتر از ۷۲ درصد وزن و ۷۶ درصد ارزش کالاهای صادراتی کشور در شهریور ماه به این پنج کشور اختصاص دارد.
وی درمورد واردات در شهریور ماه اظهار نمود: واردات کالاهای مورد نیاز کشور که عموما کالای اساسی و نهاده ها و ماشین آلات تولید است، در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۳۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۰.۵درصد افزایش داشته است.
وی در مورد پنج کشور طرف معامله کشورمان برای واردات کالا اظهار داشت: امارات متحده عربی با ۳۹۶ هزار تن و ارزش ۷۷۵ میلیون دلاری در جایگاه نخست، چین با ۲۶۲ هزار تن به ارزش ۷۴۳ میلیون دلار در جایگاه دوم، ترکیه با ۳۰۵ هزار تن به ارزش ۳۳۹ میلیون دلار در جایگاه سوم، آلمان با ۲۲۶ هزار تن به ارزش ۱۷۴میلیون دلار در جایگاه چهارم و هند با ۱۷۶هزارتن کالا به ارزش ۱۵۶میلیون دلار در جایگاه پنجم قرار دارد.
لطیفی اضافه کرد: بیشتر از ۵۰ درصد وزن و ۷۱ درصد ارزش کالاهای وارداتی به این پنج کشور اختصاص دارد.
سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: با وجود دشواری های ناشی از شرایط جنگ اقتصادی و فراگیری بیماری کووید ۱۹، عملکرد تجاری کشور در شهریور ماه سال جاری نسبت به شهریور سال 1398، در حوزه صادرات کاهش ۵.۴ درصدی ارزش و ۱۱درصدی وزنی و در حوزه واردات هم افزایش ۶.۶ درصدی وزن و کاهش ۱۵ درصدی ارزش را شاهد می باشیم در صورتیکه آمار شش ماهه حاکی از کاهش ۳۴ درصدی ارزش و ۳۳ درصدی وزن صادراتی و کاهش۱.۲ درصدی وزن و ۲۱ درصدی ارزش وارداتی است که این نشانگر بهبود تجارت کشور بعد از دوره ای رکود به علل موصوف است.
منبع:

1399/07/19
20:33:27
5.0 / 5
1578
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد