دکورپرداز
دکور پرداز
معاون سازمان مالیاتی:

مالیات بیشتر از یك میلیون مؤدی بدون رسیدگی حتمی شد

مالیات بیشتر از یك میلیون مؤدی بدون رسیدگی حتمی شد

به گزارش دكور پرداز معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور اعلام نمود: در جهت تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم مالیات بیشتر از یك میلیون و ۷۰۰ هزار مودی خرد بدون رسیدگی حتمی شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، محمد مسیحی در مورد نقش و اهمیت مالیات در اداره کشور اظهار داشت: مالیات قدرت ذاتی دولت ها است و در همه کشورها و دولت ها با مبانی اقتصادی متفاوت، بهترین راه اداره کشور تأمین درآمد از راه درآمدهای پاک مالیاتی است.
وی اضافه کرد: در کشور ما در سال های گذشته به علت وابستگی به درآمدهای نفتی، به مالیات کمتر پرداخته شده است، ولی تحریم ها این فرصت را برای کشور فراهم نموده است که به درآمدهای مالیاتی بعنوان یک منبع درآمد امن داخلی پرداخته شود؛ ازاین رو تلاش و هدف ما بعنوان کارگزاران مالیاتی این است که از این فرصت استفاده نماییم و وصول و باز توزیع عادلانه مالیات را تحقق بخشیم.
طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، معاون این سازمان با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در نامه ۵۳ خود به مالک اشتر اعلام نمود: امر وصول مالیات به درستی در این نامه تبیین شده است و این بیان گوهربار بایستی سرلوحه کار ما باشد. در این نامه یکی از موارد مهم عنوان شده اعتماد به مردم است و این امر بعنوان یک عنصر مهم در برنامه ریزی ها و اهداف سازمان امور مالیاتی کشور همیشه مدنظر قرار می گیرد؛ ازاین رو اعتماد مردم در کنار تکریم ارباب رجوع بعنوان مهم ترین بخش سیستم کنترل داخلی نظام مالیاتی تعریف شده است.
وی اظهار نمود: سازمان امور مالیاتی کشور مانند خیلی از کشورهای توسعه یافته و موفق در نظام مالیاتی که درصد کمی از فعالان اقتصادی عمده درآمدهای مالیاتی را تأمین می کنند، از ابزار ریسک و تمکین استفاده می نماید و برای سایر بخش ها هم بعنوان یک ابزار حاکمیتی به دنبال باز توزیع عادلانه منابع و ثروت خواهیم بود.
مسیحی افزود: یکی از برنامه های محوری سازمان امور مالیاتی کشور امسال اجرای ماده ۹۷ قانون مالیات های مستقیم است که بر اساس سه ضلع ریسک، تمکین و اهمیت پرونده های مالیاتی و مودیان مالیاتی بنا شده است.
وی اظهار داشت: بر مبنای قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شده که اظهارنامه فعالان اقتصادی را بپذیرد و آن درصدی که پر ریسک هستند و صادقانه اظهارنامه و درآمدهای خویش را ابراز نکرده اند، بررسی و رسیدگی می کند. ما سال جاری برای نخستین ماده ۹۷ را اجرا می نماییم و می خواهیم اظهارنامه مودیان مالیاتی کم ریسک را بدون رسیدگی قطعی نماییم.
معاون سازمان افزود: در همین راستا هم زمان از اختیار ماده تبصره ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم بهره برده و کسانی که این شرایط را قبول کرده اند، مالیات آنها قطعی شده است. با این کار بیشتر از یک میلیون و هفتصد هزار مودی خرد از دور خارج شدند و اظهارنامه و پرونده ایشان احتیاج به رسیدگی ندارد، مگر اینکه مدارک و اطلاعات مستندی به دست آید.
وی اضافه کرد: می خواهیم اعتماد سرلوحه کار ما باشد و بر اساس شاخص ریسک اظهارنامه ها را راستی آزمایی نماییم. با این سیاست راهبردی، بخش زیادی از انرژی و فرصت همکاران ما آزاد می شود تا در بخش های دیگر خصوصا فرار مالیاتی و موارد اجتناب از پرداخت مالیات تمرکز نماییم و این گونه افراد را شناسایی نماییم.
مسیحی اظهار داشت: هدف ما از این اعتماد همه جانبه تمکین مالیاتی است. تمکین مالیاتی یک مفهوم حرفه ای در نظام های مالیاتی است و ارزیابی یک نظام مالیاتی با تمکین سنجیده می شود.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در مورد نقش نیروی انسانی در سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: کار همکاران ما در حوزه های مالیاتی یک کار قضاوتی بر اساس دانش تخصصی، حرفه ای و تجربه است و باید روزبه روز این توانمندی های خویش را بهتر نماییم. با عنایت به حساسیت سازمان امور مالیاتی کشور روی تضییع حقوق عمومی و بیت المال تلاش نموده است نیروی انسانی خویش را بعنوان بزرگ ترین سرمایه سازمانی رهبری و هدایت نموده و شرایط رشد و بالندگی آنها را فراهم نماید.
وی افزود: ما باید در قالب تکالیف قانونی خود و با همکاری سایر دستگاه های اجرایی، مردم را به درستی راهنمایی نماییم و ایشان را به حقوق و تکالیف مالیاتی آشنا نماییم. مردم ما باید بدانند که مالیات یک هزینه اجتماعی است نه یک زیان اجتماعی. ما از امکانات کشور استفاده می نماییم و باید مالیات بدهیم تا فضا و بستر امکانات و خدمات در کشور روزبه روز بیشتر و بهتر شود و از همه مهم تر این امکانات در اختیار مناطق محروم و کم برخوردار هم قرار گیرد.
مسیحی در انتها اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی کشور بسترهای الکترونیک مناسبی جهت عرضه خدمات شایسته به مردم استان و فعالان محترم اقتصادی فراهم نموده است. یکی از کارها و اقدامات خوب، ایجاد بستر ابلاغ الکترونیک و برون سپاری مالیات نقل وانتقال املاک است. در شش ماهه نخست سالجاری، نزدیک به ۵۰ درصد رجوع مردم به ادارات امور مالیاتی کشور جهت پرداخت مالیات نقل وانتقال املاک کاهش یافته است. هدف ما از پیاده سازی این امکانات، توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش رابطه رودرروی همکاران با مودیان مالیاتی به منظور به حداقل رساندن هزینه های اجتماعی و بهبود فضای کسب وکار است. وصول با اصول ما همچنان ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم این امر را به نحو شایسته ای در کشور محقق نماییم.
منبع:

1399/07/24
11:00:35
5.0 / 5
1589
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد