دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش بورس ها در اروپا و آسیا

ریزش بورس ها در اروپا و آسیا

به گزارش دكور پرداز در آمریكا شاخصهای بورسی صعودی بودند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، انتظار می رود با وجود افزایش مجدد انتشار کرونا در جهان، رشد اقتصادی در نقاط مختلف آهسته آهسته از سر گرفته شود هر چند که اظهارات دونالد ترامپ- رئیسجمهور آمریکا در مورد نقش چین در انتشار کرونا سبب نگرانی معامله گران از شروع یک جنگ لفظی جدید بین دو اقتصاد نخست جهان شده است. ترامپ با اشاره به اینکه چین اصلی ترین رقیب و دشمن آمریکا است، اضافه کرد: چینی ها کارهای بد زیادی انجام داده اند. می توانستند جلوی انتشار ویروس را بگیرند اما گذاشتند که همه جا پخش شود.
چین و آمریکا با وجود رسیدن به یک توافق تجاری در اواخر سال قبل که به فاز نخست معروف شد، هنوز نتوانسته اند بر سر جزئیات هم به توافق برسند هر چند که آمارها نشان داده است چین طبق تعهد خود با افزایش واردات از آمریکا به تدریج در حال کاستن از تراز تجاری مثبت خود با آمریکا است. این دو کشور بیشترین حجم تجارت دوجانبه در جهان را با یکدیگر دارند.
رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس گفته است اقتصاد آمریکا سال جاری ۲.۵ درصد کوچک خواهد شد اما با از سرگیری فعالیتهای اقتصادی و تجاری، سال آینده رشد ۳.۵ درصدی به ثبت خواهد رسید که می تواند سطح تولیدات ناخالص داخلی را به میزان پیش از زمان آغاز بحران کرونا برساند. کاپلان همینطور زدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی را اقدامی موثرتر از اعمال قرنطینه های سراسری دانسته و افزوده است جهان باید به زندگی در حضور ویروس کرونا عادت کند.
میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت در شرایطی از نزدیک شدن طرفین به حصول یک توافق بر سر کلیات روابط تجاری آتی اطلاع داده که هنوز انگلیس و اتحادیه اروپا نتوانسته اند به توافقی بر سر چارچوب روابط آینده خود دست یابند. دومنیک راب- وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی با انتقاد از مقامات اتحادیه اروپا گفته است که مواضع بروکسل سبب ناامیدی لندن شده است. همینطور بعضی از منابع خبری از احتمال استعفای بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس تا یک ماه آینده اطلاع داده اند. پیش از این کارشناسان اقتصادی بانک گلدمن ساکس در تحلیلی با اخطار نسبت به عواقب شدید شکست مذاکرات برگزیت برای اقتصاد انگلیس نوشته بودند: اگر انگلیس و اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص به قوانین سازمان تجارت جهانی رجوع کنند، اقتصاد انگلیس گرفتار نتایج سنگینی خواهد شد که تبعات آن احیانا دو تا سه برابر بیشتر از نتایج کرونا خواهد بود.
اتحادیه اروپا تابحال با خیلی از درخواست های انگلیس برای دسترسی به بازارهای خود مخالفت کرده است و این اتفاق در شرایطی می افتد که طرف انگلیسی خواهان امضا یک توافق تجارت آزاد مشابه توافق اتحادیه اروپا با کانادا و برخی دسترسی های بیشتر شده است. انگلیس تابحال با ژاپن پیمان تجارت آزاد امضا کرده و به دنبال امضای پیمان مشابهی با آمریکا، هند و اتحادیه اروپا است.
همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیت های اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا آخر ماه سپتامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است که این نرخ تورم، بالاترین نرخ تورمی انگلیس در طول چهار ماه اخیر به حساب می آید.
کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در مقابل کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و روند معاملات را تحت تأثیر قرار داده است. نانسی پلوسی- رئیس کنگره از ترامپ خواسته است تا در خواسته های خود تجدید نظر کند. با این وجود کارشناسان معتدند بعید است دموکرات ها اجازه اجرایی شدن این بسته را در استانه انتخابات بدهند. از طرفی در مجلس سنا، میچ مک کانل- رئیس این مجلس از ارائه بسته پیشنهادی جمهوری خواهان تا هفته آینده اطلاع داده اند.
ریچارد کلاریدا- قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا - با اشاره به نتایج وسیع ویروس کرونا بر روی اقتصاد این کشور گفته است: بیرون آمدن از این چاله طول خواهد کشید، شاید یک سال زمان لازم باشد تا سطح تولیدات ناخالص داخلی مان به پیش از آغاز بحران برگردد. وی مسیر احیای اقتصاد را طولانی و دشوار دانست و اضافه کرد: برای بازار کار شاید حتی زمان بیشتری لازم باشد تا همه چیز به حالت قبل برگردد.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصاد جهانی با اشاره به شیوع گسترده کرونا و نتایج آن روی کسب و کارها و تجارت اعلام نمود انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی ۱۸۹ کشورهای جهان سال جاری به منفی ۴.۴ درصد برسد که با اینکه ۰.۸ درصد بیشتر از برآورد قبلی است اما در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی بزرگ دهه ۱۹۳۰ تابحال خواهد بود.
تابحال بیشتر از ۴۱ میلیون و ۸۷۸ هزار و ۵۴۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۱۴۰ هزار و ۷۱۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۲۸ هزار و ۱۳۶ نفر، برزیل با ۱۵۵ هزار و ۵۰۰ نفر، هند با ۱۱۷ هزار و ۳۳۶ نفر، مکزیک با ۸۷ هزار و ۴۱۵ نفر و انگلیس با ۴۴ هزار و ۳۴۷ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۶۳.۶۶ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۲ درصد صعود تا سطح ۳۴۵۳.۲۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۹ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۵۰۶.۰۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۵.۶۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۱۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۵۴۳.۰۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۰۵ درصدی در سطح ۴۸۵۱.۳۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۲ درصد پایین رفت و به ۶۷۹۶.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۷ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۷۴.۲۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۷۸۶.۱۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۳۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۷۷.۹۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۱۷۳.۷۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۵۷ درصد افزایش به ۴۰.۶۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۷۷ درصدی به ازای ۴۲.۷۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۱.۰۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۴.۱۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۱.۷۷ درصدی به ازای ۲۴.۸۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/08/02
21:10:32
5.0 / 5
1404
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد