دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش پیاپی لیر تركیه

ریزش پیاپی لیر تركیه

لیر تركیه بار دیگر به پایین ترین سطح تاریخ خود رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، بالا رفتن فشار تورمی و کاهش شدید ذخایر ارزی سبب نگرانی معامله گران از توانایی بانک مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است. از سوی دیگر نگرانی هایی از نتایج کرونا روی اقتصاد ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است، وجود دارد و تداوم شرایط کرونایی می تواند سبب عمیق تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.
تصمیم بانک مرکزی ترکیه به ثابت نگه داشتن نرخ بهره با واکنش منفی فعالان بازار روبرو شده است. نرخ بهره ترکیه حالا در سطح ۱۰.۲۵ درصدی قرار دارد و شماری از کارشناسان معتقدند برای کمک به اقتصاد این کشور، بانک مرکزی باید نرخ بهره را بالاتر ببرد که این مسئله تابحال به علت نگرانی از افزایش تورم اجرایی نشده است.
مسائل اخیر سبب شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۸.۴ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۸.۴۳۳ لیر رسید.
در حالی که مقامات ترکیه دستیابی به تورم پنج درصدی را هدف گذاری کرده اند، باقی ماندن تورم در سطح بالای ۱۲ درصدی سبب شده است شمار زیادی از شهروندان این کشور برای محافظت از ارزش پول خود در مقابل تورم مبادرت به خرید و نگهداری دلار کنند. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تابحال ۵۰ درصد در مقابل اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی هم ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مسئله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تأثیر منفی گذاشته است.
در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۹.۸۰۴ لیر و هر پوند معادل ۱۰.۸۷۶ لیر اعلام گردید.
منبع:

1399/08/13
12:31:35
5.0 / 5
1489
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد