دکورپرداز
دکور پرداز

تورم تركیه روی دور صعودی

تورم تركیه روی دور صعودی

دكور پرداز: نرخ تورم تركیه باردیگر به محدوده 12 درصد نزدیك شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از دیلی صباح، تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۱۱.۸۹ درصد رسید که ۰.۱۴ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و یکی از بالاترین تورم ثبت شده این کشور طی چهار ماه اخیر شمرده می شود.
در میان بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۶.۵ درصد بوده است و بعد از این بخش نیز، مراقبت های درمانی با ۱۵.۶ درصد قرار دارد. از طرف دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با ۲.۲ درصد و ارتباطات با ۵.۵ درصد بوده است.
از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت ها عموما در راه کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت ها در ماه سپتامبر خبر خوبی برای سیاست گذار محسوب خواهد شد؛ خصوصاً در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده اند ریسک داغی بیش از اندازه را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با ۰.۳۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۰.۸۸ درصد رسید که بیشترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر شمرده می شود.
بر اساس ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه اکتبر ۲.۱ درصد اندازه گیری شده که ۱.۱ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.
متوسط نرخ تورم ترکیه در سال قبل ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.
مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی نیز پیش بینی کرده تورم تا اختتام امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.
منبع:

1399/08/14
14:04:30
5.0 / 5
1495
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد