دکورپرداز
دکور پرداز
در گزارش دكور پرداز مطرح شد؛

رانت اطلاعاتی سبب سودحداكثری برخی حقوقی ها شده است

رانت اطلاعاتی سبب سودحداكثری برخی حقوقی ها شده است

به گزارش دكور پرداز تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینكه عدم شفافیت در بازار سهام سبب شده برخی حقوقی ها با رانت اطلاعاتی سود حداكثری بدست آورند، به مردم سفارش كرد سهام ارزشمندشان را ارزان نفروشند.


مهدی خوشخو، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برخی تخلفات سهامداران حقوقی در بازار سهام که منجر به تداوم روند نزولی بازار شده، اظهار داشت: اینکه حقوقی ها با برخی عملکردهای روزانه خود، شاخص را تحت تاثیر قرار می دهند، محتمل است؛ اما با عنایت به این که دسترسی به داده های بازار سرمایه به صورت مؤثر امکان پذیر نیست، شاید با قطعیت نتوان گفت؛ اما نکته اصلی این است که بازار بورس ایران همانند سایر بازارهای مشابه در دنیا، هر چقدر هم که شفاف بوده و داده ها در آن جاری و سیال باشد، باز هم عدم تقارن اطلاعات در آن سودهایی را نصیب عده ای خواهد نمود که به هر حال منتفع می شوند.
وی اضافه کرد: البته در همه کشورهای دنیا این وضعیت برقرار است؛ اما هیچ بازاری مثل ایران از عدم تقارن اطلاعات رنج نمی برد؛ به خصوص اینکه بازار بورس ایران از استانداردهای لازم برخوردار نیست و بورس از نظر قیمت گذاری و شاخص امنیت بازار تا حد زیادی فاقد استاندارد است؛ چونکه محلی به نام بورس راه اندازی شده تا کشف قیمت داشته باشد اما در کشور ما نگاه دولت این است که هر کجا لازم باشد، می تواند در قیمت ها ورود کرده و آنرا دستکاری کند. در حالیکه سازمان بورس باید از تمامیت بازار دفاع کند.
خوشخو مداخلات برخی شرکتهای حقوقی در بازار سرمایه و روند شاخص را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: باآنکه طی ماه ها رونق بورس، همه مردم دسترسی برای سرمایه گذاری در بورس داشتند؛ اما حالا برخی شرکتها با دسترسی به رانت و اطلاعات خاص، در صدد بهره برداری حداکثری از این بازار هستند و اتفاقاً با سهام خرد مردم هم بازی می کنند؛ ازاین رو حتما گروهی را می توان یافت که به بهای ضرر زدن به هزاران سهامدار، جیب های خویش را از سیگنال فروشی و برخی جریانات بازار پر کرده اند.
وی اطلاعات ناکافی را عامل تصمیمات اشتباه برخی سهامداران دانست و تصریح کرد: خیلی از تحلیل گران صرفا تحلیل های تکنیکال دارند و نگاهی به شاخص های فاندامنتال نمی کنند؛ ازاین رو همین تحلیل ناقص آنها، ملاک عمل بعضی از سهامداران قرار می گیرد و این گونه است که علاوه بر وقوع رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه، عده ای هم سهام پرارزش خویش را در اثر هیجان به کمترین قیمت به فروش می رسانند و این صدمه بزرگی برای اعتماد سهامداران خرد به بازار است.
خوشخو به سهامداران سفارش کرد تا با دقت بیشتر و کسب اطلاعات نسبت به آینده شرکتی که سهامش را در اختیار گرفته اند، حرکت کنند و اجازه ندهند که عده ای سهام پرارزش آنها را در قیمت های پایین از چنگ شأن درآورند.


1399/08/21
13:54:00
5.0 / 5
1777
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد