دکورپرداز
دکور پرداز
مهر منتشر كرد؛

سقف بانك مركزی برای قیمت فروش ارز خریداری شده از بازار متشكل ارزی

سقف بانك مركزی برای قیمت فروش ارز خریداری شده از بازار متشكل ارزی

دكور پرداز: بانك مركزی بمنظور ساماندهی معاملات بازار متشكل ارزی، سقف مجاز قیمت فروش ارز این بازار را یك درصد بالاتر از قیمت پایانی سنا تعیین و اعلام نمود هر كارگزار بیش از500هزار یورو حق ذخیره ندارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، چند هفته ای است که بانک مرکزی بمنظور ساماندهی معاملات بازار ارز، فروش ارز در قالب بازار متشکل ارزی را در دستور کار قرار داده که برمبنای آنچه که بعنوان گزارش عملکرد آن پخش شده، در خیلی از روزها، ارز عرضه شده از طرف بانک مرکزی، از طرف صرافی ها خریدار نداشته است. بانک مرکزی این مساله را عاملی برای عدم وجود تقاضای مؤثر در بازار ارز می داند و بر این اساس معتقد می باشد که سطح عرضه بالاتر از تقاضا است و همین مورد می تواند بازار ارز و نرخ های آنرا مدیریت نماید. در عین حال صرافی ها هم معتقدند که بانک مرکزی برخی ضوابط سخت گیرانه را بعنوان الزام خرید از این بازار تعیین می کند که به صورتی کار را برای خرید سخت می کند که همچون آن، عدم فروش ارز خریداری شده به صرافی دیگری است که البته بانک مرکزی، دلیل اصلی آنرا عدم شکل گیری عملیات سفته بازی در این راه می داند. بر این اساس، بانک مرکزی ضوابط جدیدی را برای معاملات بازار متشکل ارزی اعلام نموده که برمبنای آن، حاشیه سود یک درصدی فروش ارز خریداری شده از بازار متشکل ارز ایران تعیین شده و از طرف دیگر، اعلام شده که وضعیت باز ارزی کارگزاران توسط سامانه معاملاتی و سامانه سنا کنترل می شود.
آنگونه که در دستورالعمل جدید بازار متشکل ارزی آمده است، درباب کنترل حاشیه سود یک درصد، موضوع تبصره ماده ۷ «دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران»، قیمت پایانی نمادهای معاملاتی بازار متشکل ارز ایران در بازه های زمانی ۱۵ دقیقه ای از ساعت ۱۰ صبح، در سامانه معاملاتی بازار با عنوان «قیمت پایانی سنا» نمایش داده می شود.
همچنین بر طبق این دستورالعمل که نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته، سقف مجاز قیمت فروش ارز خریداری شده از بازار متشکل ارز ایران برمبنای یک درصد بالاتر از «قیمت پایانی»، محاسبه و در سامانه سنا اعمال می گردد؛ به نحوی که امکان ثبت معامله فروش (با منبع خرید از محل بازار متشکل ارز) با قیمتی بالاتر از سقف مجاز امکان پذیر نخواهد بود.
مطابق با ضوابط تعیین شده از طرف بانک مرکزی، رأس ساعت ۱۰: ۱۵ دقیقه، قیمت پایانی برمبنای معاملات انجام شده اعلام و تا پانزده دقیقه معتبر است؛ ضمن اینکه درباب کنترل خودکار وضعیت باز ارزی کارگزار، مطابق ماده ۹ «دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران» به شرح زیر، اقدام می شود:
آنگونه که در این دستورالعمل ذکر شده، وضعیت باز ارزی کارگزار در هر لحظه نمی تواند مجموعاً بیش از معادل پانصد هزار یورو از ارزهای مختلف باشد؛ اما باید توجه داشت که در محاسبه لحظه ای وضعیت باز ارزی کارگزار، تفاضل خرید و فروش های کارگزار فقط در بازار متشکل ارز ایران در روز جاری، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار جمع می گردد که این بدان معنا است که عملکرد روز جاری کارگزار در سامانه سنا، در محاسبه وضعیت باز ارزی لحظه ای کارگزار لحاظ نمی گردد.
از سوی دیگر، وضعیت باز ارزی کارگزار در هر روز به روش زیر محاسبه می شود: مجموع فروش های کارگزار در بازار متشکل ارز ایران (در روز مورد نظر) و فروش های ثبت شده کارگزار از منبع خرید از بازار متشکل ارز ایران در سامانه سنا (در روز مورد نظر) از مجموع خریدهای کارگزار در بازار متشکل ارز ایران (در روز مورد نظر) کسر می گردد.
بانک مرکزی معتقد می باشد که نتیجه این محاسبه، با وضعیت باز ارزی روز قبل کارگزار از این محل که با همین روش محاسبه شده است، جمع می گردد. چنانچه وضعیت باز ارزی محاسبه شده منفی شود، وضعیت باز ارزی کارگزار در روز مورد محاسبه صفر در نظر گرفته می شود؛ ضمن اینکه این بانک بار دیگر تاکید کرده که کنترل های مذکور رافع مسئولیت کارگزاران بازار درباب به کارگیری سازوکارهای کنترلی لازم جهت رعایت مقررات بازار متشکل ارز ایران نیست.منبع:

1399/08/25
12:12:09
5.0 / 5
1352
تگها: بازار , قیمت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد