دکورپرداز
دکور پرداز
سخنگوی ستاد بودجه به دكور پرداز اعلام كرد

حقوق ورودی خودرو برای ترخیص دپوشده ها در گمرك است نه واردات جدید

حقوق ورودی خودرو برای ترخیص دپوشده ها در گمرك است نه واردات جدید

با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۰ در حالی گمانه زنی ها برای واردات خودرو شروع شد که اعلام مسؤلان سازمان برنامه و بودجه از این حکایت دارد که فعلا در مورد آزاد سازی خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی در ارتباط با واردات جدید نیست بلکه برای ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، روز گذشته (۱۲ آذر) بودجه ۱۴۰۰ به مجلس عرضه شد و در کنار تمامی بحث هایی که در ارتباط با اعداد و ارقام آن مطرح بود، اعمال حقوق ورودی واردات خودرو باعث شد تا این شائبه ایجاد شود که دولت تصمیم به آزاد سازی واردات خودرو در سال آینده دارد که درآمد ناشی از این واردات را در بودجه پیش ببنی کرده است.
این در حالی است که در ردیف ۱۱۰۴۰۲ جدول (۵)درآمدی لایحه بودجه سال آینده برای حقوق ورودی خودرو حدود ۲۰۴۰ میلیارد تومان پیشبینی شده است.
واردات خودرو همچنان ممنوع است
اما پیگیری ماجرای اعمال حقوق ورودی و اینکه آیا مقرر است بر این اساس واردات خودرو هر چند به صورت محدود آزاد شود، با توضیحاتی از جانب مژگان خانلو -سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه همراه بود.
وی اظهار داشت که اعمال حقوق ورودی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی در بخش درآمدی دولت در لایحه بودجه به مفهوم آزادسازی واردات خودرو نیست و همچنان واردات آن ممنوع بوده و در مورد آزاد سازی واردات خودرو تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.
خانلو توضیح داد که هم اکنون برخی از خودرو ها به دلایلی همچون مشکل قضایی در گمرک دپو مانده است که هنوز در مورد ترخیص آنها تصمیم گیری نشده و امکان دارد در سال آینده با رفع موانع ترخیص شوند، بر این اساس از محل آن حقوق ورودی بعنوان یکی از محل های درآمدی دولت در لایحه بودجه پیشبینی شده است.
۲۷۸۳ خودرو در گمرک مانده است
اما خودروهایی که در گمرک باقی مانده به همان ماجرای واردات حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاهی بر می گردد که از چند سال قبل و پیش از ممنوعیت واردات خودرو به گمرک آمده بود ولی از سال ۱۳۹۷ با تغییر ضوابط واردات خودرو همچون ممنوعیت و ثبت سفارش و از جانب مشکلات ارزی، امکان ترخیص نداشتند تا اینکه از دیماه ۱۳۹۷ با مصوبه هیأت وزیران و تحت شرایط تعریف شده بخشی از آنها به تدریج ترخیص شد.
تمدید مصوبه مربوطه برای ترخیص این خودرو ها در چهار مرحله صورت گرفت که آخرین آن در فاصله خرداد تا ۲۶ شهریورماه سال جاری بود.
در نهایت گزارشی که ارونقی - معاون نی گمرک ایران- در شهریورماه پس از آخر مهلت اخر برای ترخیص خودرو ها اعلام نمود از این حکایت داشت که از مجموع خودرو های ورودی، ۲۷۸۳ دستگاه خودرو در گمرک باقی مانده که امکان ترخیص پیدا نکردند.
وی گفته بود که بخشی از خودرو های باقی مانده دارای پرونده های قضایی هستند که برای ترخیص آن احتیاج به رأی قطعی از جانب مرجع قضایی خواهد بود و البته طبق مصوبه هیات وزیران برای ترخیص محدودیت زمانی ندارند.
اما از همین مجموع ۲۷۸۳ دستگاه باقی مانده حدود ۱۰۰۰ دستگاه به علت عدم ثبت سفارش و تا ۷۰ دستگاه که ساخت و یا سفارش آمریکا بودند امکان ترخیص نداشتند و مابقی هم مشکل قضایی داشتند.
بر این اساس در هر زمان که مشکلات این خودرو ها برطرف و امکان خروج پیدا کنند باید حقوق ورودی آنها پرداخت گردد که این رقم از جانب دولت پیشبینی و در بودجه قرار گرفته است.
منبع:

1399/09/14
12:14:00
5.0 / 5
1274
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد