دکورپرداز
دکور پرداز
ابهامات نفتی لایحه بودجه ۱۴۰۰

از پیش بینی ۷۰ هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

از پیش بینی ۷۰ هزار میلیارد تومانی تا نقش بورس در فروش نفت

دولت در لایحه بودجه سال 1400، 70 هزار میلیارد تومان برای پیش فروش نفت در نظر گرفته که بنظر می رسد مقرر است این مساله در قالب فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا انتشار اوراق اسلامی اجرائی شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، دولت با نقشی که در لایحه بودجه سال آینده برای نفت در نظر گرفته است، گرد و خاک زیادی به پا کرد. خیلی از صاحب نظران پیش بینی دولت در خصوص فروش روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت را غیرممکن می دانند و بر این باورند از آنجایی که این پیش بینی به وقوع نخواهد پیوست، دولت بعدی با کسری بودجه مواجه خواهد شد.
اگر بخواهیم از نگاه آمار و ارقام به پیش بینی دولت نگاه نماییم، باید گفت از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت در لایحه بودجه سال آینده، ۱۹۹ هزار میلیارد تومان به فروش نفت و فراورده های نفتی اختصاص داده شده است. دولت برای فروش نفت کف یک میلیون بشکه و سقف ۲.۳ میلیون بشکه با قیمت ۴۰ دلار را پیش بینی کرده و در آن سوی ماجرا، سقف پیش فروش نفت یا انتشار اوراق مالی اسلامی در سال آینده را به ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده است.
درواقع در سال ۱۳۹۸، ۵۰۰۰ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۷، ۳۰۰۰میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۶ نیز ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق نفتی انتشار یافته است؛ بدین سبب میزان اوراق انتشار یافته جمعا ۸۵۰۰ میلیارد تومان است و این میزان برای سال آینده ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. البته این ۷۰ هزار میلیارد تومان در صورتی محقق خواهد شد که دولت موفق به فروش نفت به میزانی که پیش بینی کرده است نشود؛ بدین سبب میزان اوراق بستگی به میزان فروش نفت دارد.
آنطور که محمد باقر نوبخت_رئیس سازمان برنامه و بودجه_توضیح داده است درصورتی که امکان فروش نفتی که در لایحه پیش بینی شده است هم فراهم نشود، طبق برنامه ریزی صورت گرفته بوسیله پیش فروش نفت در داخل این عدد محقق خواهد شد. دراین راستا می توان در قالب یک صندوق ETF قابل معامله و فروش واحدهای آن به مردم یا انتشار و فروش اوراق از نقدینگی انبوهی که در کشور وجود دارد، بهره برد.
به گفته وی هرچه نتوانیم نفت بفروشیم با فروش اوراق آنرا جبران می نماییم و اگر فروش نفت محقق شود، اوراق کمتری فروخته می شود.
دولت به پشتوانه خود در نفت، اوراق منتشر می کند
در این راستا، مژگان خانلو –سخنگوی لایحه بودجه ۱۴۰۰– در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان منابع عمومی دولت، ۳۷۱ هزار میلیارد تومان در درآمد عمومی، ۲۲۵ هزار میلیارد تومان در واگذاری دارایی سرمایه ای و ۲۹۸ هزار میلیارد واگذاری دارایی های مالی دیده شده است، اظهار نمود: در بخش مالی ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل پیش فروش داخلی نفت یا انتشار اوراق پیش بینی شده است.
وی افزود: در جزء ۲ بند ب تبصره ۱ به دولت اجازه داده شده است نسبت به پیش فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام نماید. این منبع ممکنست پیش فروش نفت و سلف ارزی باشد یا می تواند در قالب انتشار اوراق اسلامی تامین گردد اما بطور کلی تا کنون هم سلف موازی انتشار یافته است. این پروسه معمولا در بورس انرژی انجام می شود. برای مثال شرکت نفت هم بعنوان یک شرکت دولتی بوسیله نسبت به انتشار اوراق مالی اقدام می کند.
به گفته وی برمبنای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نیز یا پیش فروش داخلی نفت به پشتوانه نفت، یا اوراق سلف نفتی در بورس انرژی یا اوراق مالی منتشر می شود.
خانلو با تاکید بر اینکه طرح فروش اوراق نفتی به پشتوانه نفت صورت می گیرد، ابراز کرد: مقرر است همانطور که شرکت نفت بعنوان شرکت دولتی برای تامین مالی خود به پشتوانه ۱۴.۵ درصد سهم نفتی خود اوراق منتشر می کند، دولت هم به پشتوانه سهم خود اوراق منتشر کند.
وی درمورد میزان اوراق نفتی انتشار یافته در سالهای گذشته توضیح داد: در سنوات گذشته نیز به استناد قوانین بودجه سنواتی و با بهره گیری از ظرفیت بورس انرژی، دولت نسبت به تامین مالی بوسیله انتشار اوراق سلف موازی اقدام نموده است.
تعهد دولت در بازخرید اوراق ابهام دارد
در این راستا، مرتضی دلخوش_کارشناس اقتصادی_ نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیش بینی ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش فروش نفت یا انتشار اوراق اسلامی در لایحه بودجه، اظهار نمود: دولت فعلی با این پیش بینی، تعهد خودرا به دولت بعدی انتقال می دهد. درواقع پول را دولت فعلی می گیرد و تامین مالی می کند و تعهد بازخرید برای دولت بعدی است؛ بنا بر این ممکنست مجلس با این رقم موافقت نکند.
وی با اعلان اینکه دولت در لایحه بودجه فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده است، اظهار نمود: فکر می کنم دولت پیش بینی کرده تحریم های نفتی درحال برطرف شدن است و ایران می تواند ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت بفروشد و از محل فروش نفت می تواند این تعهد را جبران کند. البته در این بین مسائل فنی نیز مطرح است و اینکه آیا ایران می تواند در صورت برداشته شدن تحریم ها روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت به فروش برساند؟
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه در همه کشورهای دنیا، فروش اوراق و تعهد مالی مرسوم می باشد، اظهار داشت: این مساله مهمست که آیا دولت می تواند در موعد مقرر، اوراق را بازخرید کند یا خیر. این مساله درحال حاضر در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ابهام دارد. اگر تحریم ها برداشته نشود و دولت نتواند در زمان سررسید، اوراق را بازخرید کند، باید از بانک مرکزی تقاضای نقدینگی کند که این پروسه منجر به تورم می شود و درواقع دولت آتی باید ضمن هزینه های خود، تعهدات دولت فعلی را هم انجام دهد.1399/09/21
22:27:45
5.0 / 5
830
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد