دکورپرداز
دکور پرداز

امروز، آخرین مهلت تقاضای تسویه بدهی بانكی

امروز، آخرین مهلت تقاضای تسویه بدهی بانكی

دکور پرداز: امروز، آخرین مهلت مشمولان قانون تسهیل بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور برای ارائه درخواست تسویه بدهی است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا یکی دیگر از اقدامات بانک مرکزی این بود که مواعد مقرر در قانون تسهیل بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور را بمنظور امکان فرصت برای مشمولان این قانون تمدید کرد.
براین اساس، مهلت درنظر گرفته شده برای اشخاص مشمولی که تا حالا نتوانسته بودند از این قانون استفاده کنند، برای تسلیم درخواست خود به موسسات اعتباری تا اختتام امروز است.
همچنین، مهلت موسسات اعتباری برای محاسبه مانده بدهی مشتری طبق ضوابط ابلاغی بانک مرکزی تا بهمن ماه سال جاری خواهد بود.
علاوه براین، مهلت تعیین شده برای مشمولان برای تسویه نقدی مانده بدهی نیز تا اختتام اسفند سال جاری تمدید شده است.
لازم به ذکر است که بانک مرکزی اوایل اسفند سال قبل طی بخشنامه ای قانون «تسهیل تسویه بدهی بدهکاران» معروف به «قانون حذف ربح مرکب» را به شبکه بانکی ابلاغ نمود که طبق آن در صورتیکه قرارداد تسهیلات گیرنده با بانک یا موسسه اعتباری تجدید یا امهال نشده باشد، همان قرارداد، ملاک محاسبه مانده بدهی تسهیلات گیرنده خواهد بود.
از طرف دیگر، مبلغی که تسهیلات گیرنده باید جهت استفاده از مزایای این قانون به صورت نقدی به بانک یا موسسه اعتباری بپردازد، عبارت است از مانده اصل و سود قبل و پس از سررسید (تا تاریخ تسویه نقدی) که با بهره گیری از فرمول ابلاغی بانک مرکزی، برمبنای نرخ سود ساده و غیرمرکب مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه»، با حذف کلیـه جـرایم متعلقه و سودهای ناشی از آن و با در نظر گرفتن پرداخت های مشتری و زمان پرداخت های وی محاسبه می شود.
علاوه براین، سقف مجاز برای برخورداری از مزایای این قانون برای هر شخص حقیقی و حقوقی غیردولتی در کل شـبکه بانکی، به ترتیب ۵۰۰ میلیون و دو میلیارد تومان تعیین می شود.
همچنین، بر طبق این قانون قبل از این، تسهیلات گیرندگان مشمول استفاده از ضوابط این قانون باید حداکثر تا اختتام اسـفندماه ۱۳۹۸ درخواست خودرا به بانک ها یا موسسات اعتباری موردنظر ارائه می کردند اما هم اکنون اخیر و آخرین مهلت مشمولان برای ارائه درخواست تسویه بدهی بانکی به موسسات اعتباری یا بانک ها است.
منبع:

1399/09/30
13:38:10
5.0 / 5
1214
تگها: دولت , مبل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد