دکورپرداز
دکور پرداز

صعود بورسهای جهانی ادامه یافت

صعود بورسهای جهانی ادامه یافت

برای سومین روز متوالی بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان سبز باقی ماندند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، با تایید رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توسط کنگره، جو بایدن از آغاز بهمن بعنوان رئیس جمهور جدید این کشور کار خویش را آغاز خواهد نمود. این تایید در حالی انجام شد که شماری از طرفداران ترامپ با ورود به بخش هایی از کنگره سبب ایجاد مشکلاتی در کار کنگره شدند و در برخورد پلیس با معترضین هم چهار نفر کشته و تعدادی دستگیر شدند. دونالد ترامپ در نهایت از تحویل قدرت به بایدن اطلاع داد اما ادعای خود در خصوص نقلب در انتخابات ماه نوامبر را باردیگر تکرار کرد.
طبق اعلام وزارت کار آلمان تا آخر ماه نوامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل تغییری پیدا نکرده است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر ۲۰۱۵ تابحال به ثبت برسد. طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۱۰ هزار نفر افزایش نسبت به ماه قبل یک میلیون و ۹۸۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان هم در آلمان در این ماه با ۰.۰۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر رسیده است.
بعد از دولت و کنگره حالا دموکرات ها به اکثریت مجلس سنا هم دست یافته اند و این مسئله بدان معنا خواهد بود که دولت بایدن برای اجرای سیاست های خود کار راحت تری را پیش رو خواهد داشت. با کسب دو کرسی ایالت جورجیا حالا اکثریت این مجلس در اختیار دموکرات ها خواهد بود. احیانا یکی از اصلی ترین تحولات در دوران سلطه دموکرات ها، لایحه های مالیاتی خواهند بود. دموکرات ها از منتقدان اصلی لایحه های کاهش مالیاتی هستند که دوره ترامپ تصویب گردید و کارشناسان انتظار دارند تا دموکرات ها افزایش نرخ های مالیاتی بخصوص برای دهک های پردرآمد تر را در دستور کار خود قرار دهند.
با وخیم تر شدن شرایط کرونایی انگلیس، نخست وزیر این کشور دستور اعمال قرنطینه سراسری را صادر کرد. دولت همینطور ۴.۶ میلیارد پوند (۶.۲ میلیارد دلار) دیگر را برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل نتایج کرونا تخصیص داد. اقتصاد انگلیس که در نتیجه قرنطینه های تابستان سال قبل با رشد اقتصادی منفی بی سابقه ۲۵ درصدی مواجه گردید، احیانا در نتیجه بازگشت قرنطینه ها در اولین ماه از سال نو میلادی هم با شرایط دشواری دست و پنجه نرم خواهد نمود و احیای رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ اروپا بیشتر از آنچه پیش تر تصور می شد، زمان خواهد برد.
کابوس بازگشت مجدد قرنطینه های سختگیرانه در جهان سبب نگرانی جدی معامله گران شده است و اوج گیری مجدد کرونا در نقاط مختلف و جهش های جدید آن بدان مفهوم خواهد بود که این ویروس که بر همه وقایع سال ۲۰۲۰ اثرگذار بود، در سال ۲۰۲۱ هم کماکان خبرساز خواهد بود. در خیلی از نقاط جهان شکار زیادی از شاغلین کار خویش را از دست داده اند و یا با کاهش جدی درآمدهای خود رو به رو شده اند و پیشبینی می شود روند نزولی در مصارف خانوار و افزایش پس اندازها ادامه یابد که هر دو به معنای ورود کمتر جریان نقدی به اقتصاد خواهد بود.
انتشار کرونا باز هم خبرساز شده و شهرهایی نظیر پکن در چین و ملبورن در استرالیا که برای مدت ها مورد ابتلای جدیدی را ثبت نکرده بودند از مشاهده موارد جدید مبتلا شدن به کرونا اطلاع داده اند. چین همینطور از مشاهده موارد مبتلا شدن به کرونا انگلیسی در این کشور اطلاع داده است و در سنگاپور و ایالت کالیفرنیا، شیب نزولی مبتلا شدن باردیگر صعودی شده است. در صورتیکه روند فعلی ادامه پیدا کند به احتمال زیاد شاهد اعمال مجدد محدودیت ها در فعالیتهای تجاری به میزان گسترده در نقاط مختلف جهان خواهیم بود که این مسئله تأثیر منفی قابل توجهی روی رشد اقتصادی سال آینده خواهد داشت.
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور یک دستورالعمل اجرایی اعلام نموده است اتباع آمریکایی حق سرمایه گذاری یا معامله سهام شرکتهای چینی که از جانب این وزارت خانه متهم به همکاری با ارتش چین هستند را نخواهند داشت. واشنگتن تابحال اسامی ده ها شرکت چینی را در لیست سیاه خود قرار داده و طبق آنچه مایک پمپیو- وزیر خارجه این کشور گفته است، هدف از این اقدام این خواهد بود که اطمینان حاصل شود از سرمایه آمریکایی در راه تقویت و مدرن سازی ارتش چین، سرویس اطلاعاتی این کشور و نهادهای امنیتی چینی استفاده نخواهد شد.
تابحال بیشتر از ۸۸ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۸۱۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۸۹۹ هزار و ۷۸۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۳۷۱ هزار و ۵۳۲ نفر، برزیل با ۱۹۹ هزار و ۳۱۵ نفر، هند با ۱۵۰ هزار و ۵۹۲ نفر، مکزیک با ۱۲۹ هزار و ۹۸۷ نفر و انگلیس با ۷۸ هزار و ۵۰۸ نفر بوده است.
کریس گافنی- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه تی آی بنک - اظهار داشت: تزریق نقدینگی جدید به بازارها در چارچوب بسته های حمایتی جدید در شماری از کشورها سبب می شود تا معامله گران با خیال آسوده تری وقایع آینده را دنبال کنند. سال ۲۰۲۰ یک سال معمولی نبود و روند معاملات بازار نشان داده است که با عنایت به ریسک های سال ۲۰۲۰ بازارها هنوز قادر به ادامه مسیر بدون حمایت های سیاست گذاران نیستند. نوسانات بازار در ماه های اخیر زیاد بوده است و بازگشت آرامش نیازمند زمان خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۱ هزار و ۵۲.۱۸ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۵ درصد صعود تا سطح ۳۸۰۴.۴۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۳۴ درصد جهش در سطح ۱۳ هزار و ۳۸.۹۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۵۶.۹۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۵۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۹۶۸.۲۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۰.۷ درصدی در سطح ۵۶۶۹.۸۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۳ درصد بالا رفت و به ۸۳۸۵.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۶ درصدی تا سطح ۲۷ هزار و ۴۹۰.۱۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۵۴۸.۵۲ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۷۷ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۵۱۳.۶۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۵۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۱۱.۹۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۳۴ درصد کاهش به ۵۰.۸۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۱۵ درصدی به ازای ۵۴.۳۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۳۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۱۵.۰۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۹۹ درصدی به ازای ۲۷.۳۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/10/19
22:17:27
0.0 / 5
1081
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد