دکورپرداز
دکور پرداز

استقلال بانك مركزی، پیش شرط مهار تورم

استقلال بانك مركزی، پیش شرط مهار تورم

به گزارش دکور پرداز رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: استقلال این بانک، پیش شرط مهار تورم است.به گزارش دکور پرداز به نقل از صداوسیما، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه با مدیران عامل شبکه بانکی اضافه کرد: پایه پولی کشور در ۹ ماه ابتدایی سالجاری تنها ۱۵ درصد رشد داشت که این امر، ناشی از مقاومت بانک مرکزی بود که به رغم فشارهای بی سابقه ای که به این بانک بخاطر مشکلات اقتصادی خاص و شرایط کرونایی کشور وارد شد.
همتی اظهار داشت: اگر بانک مرکزی بتواند مستقل و بر مبنای نظرات کارشناسی خود در مورد متغیرهای پولی تصمیم بگیرد، می تواند در کنترل تورم، راحتتر عمل کند.
وی اضافه کرد: همه کشورهای موفق در زمینه مهار تورم، اساس سیاست ها و ساز و کارهای خویش را استقلال بانک مرکزی قرار داده اند و در کشور ما هم استقلال بیشتر بانک مرکزی، اجبار اصلی در کنترل تورم است.
رئیس کل بانک مرکزی همینطور در مورد خرید واکسن کرونا از کشورهای خارجی اظهار داشت: در اینباره وارد بحث های فنی و تخصصی نمی شویم و تابع فرمایشات مقام معظم رهبری هستیم.
همتی ضمن اشاره به تلاش این بانک برای تأمین پیش پرداخت خرید واکسن اضافه کرد: به صورت کلی در ارتباط با خرید واکسن، این بانک، تابع سیاست های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بدون سفارش این وزارتخانه اقدامی برای خرید واکسن نمی نماید.
همتی اظهار داشت: آنچه پیش تر در مورد پیش پرداخت خرید واکسن کرونا انجام شد هم بر مبنای قرارداد وزارت بهداشت با سازمان بهداشت جهانی برای خرید از سازوکار کواکس بود.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: این پیش پرداخت را با زحمات بسیار و به رغم موانع ایذایی که آمریکا بوجود آورده بود، با همکاری چند بانک به سازمان بهداشت جهانی رساندیم.
همتی اظهار داشت: اینکه چه واکسنی باید به کشور وارد شود را وزارت بهداشت تعیین می کند و بانک مرکزی وارد موضوعات فنی و تخصصی نمی گردد، بلکه فقط نقش پشتیبانی مالی را انجام می دهد، اما در این خصوص تابع فرمایشات مقام معظم رهبری هستیم.
حساب های اجاره ای بزودی مسدود می شوند
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با افزایش نظارت شبکه بانکی، تعداد حساب های اجاره ای در حال کاهش است.
آقای عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه مدیران عامل بانک ها اضافه کرد: با همکاری شبکه بانکی، کنترل حساب های اجاره ای، در دستور بانک مرکزی قرار گرفته است.
همتی اظهار داشت: گزارش امروز معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی حاکی از روند کاهشی حساب های اجاره ای بانکی است و بسیاری از بانک ها اصولی را که قبلاً رعایت نمی شد، حالا به صورت جدی رعایت می کنند.
رئیس کل بانک مرکزی از ضرورت اتصال سامانه های بانکی به سامانه نظارتی بانک مرکزی اطلاع داد و اضافه کرد: بانک مرکزی بر سامانه ها و تراکنش ها نظارت جدی دارد به صورتی که به سمتی پیش می رود که دیگر در تراکنش ها چنین تخلفاتی وجود نداشته باشد.
رئیس کل بانک مرکزی همینطور با تشکر از رئیس قوه قضائیه در مورد تاکید بر مراعات واحدهای تولیدی اظهار داشت: شبکه بانکی در این خصوص، اقدامات جدی انجام داده است.
وی اضافه کرد: در هشت ماه نخست سال جاری، شبکه بانکی بیشتر از هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از میزان، ۳۰ درصد در ارتباط با بخش صنعت بوده است.
همتی اظهار داشت: در کل، ۶۰ درصد تسهیلات پرداختی، یعنی بیشتر از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان، برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: از بانک ها خواستیم در محاسبات سود، مراعات تولیدکننده و وام گیرنده را بکنند،، اما باید به این نکته توجه کرد که بر مبنای بخشنامه بانک مرکزی، برخی نرخ ها مبادله ای است و مشخص است که بانک مرکزی چه نرخی را ابلاغ کرده است.
وی اظهار داشت: برخی تسهیلات هم مشارکتی و به صورت علی الحساب است که سود، بر مبنای محاسبات موجود در قرارداد دریافت می شود و این ها مواردی است که مبحث را پیچیده می کند، ازاین رو بانک مرکزی برای رعایت نکات مد نظر رئیس قوه قضائیه نظارت را بیشتر می کند.
همتی همینطور از توقف رشد حجم پول اطلاع داد و اظهار داشت: آمار اخیر بانک مرکزی نشان داده است رشد پول و حجم اسکناس و مسکوک به علاوه سپرده های دیداری متوقف شده و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به آبان، ۱۰ درصد کاهش داشته است که این امر نوید کاهش تورم را می دهد.
وی اضافه کرد: از مدیران عامل بانک مرکزی خواستیم که بخشنامه کنترل ترازنامه را رعایت نمایند که بر مبنای آن، از اول دیماه بانکهای تجاری ماهانه دو درصد و بانکهای تخصصی ۲/۵ درصد، باید رشد ترازنامه داشته باشند.
به گفته رئیس کل بانک مرکزی با مجموعه اقداماتی که شروع شده نقدینگی در حال کنترل است و در مجموع، این اقدامات به مهار تورم منجر خواهد شد.


منبع:

1399/10/21
14:08:20
0.0 / 5
1306
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد