دکورپرداز
دکور پرداز

چرا اقتصاد ایران به واردات متكی است؟

چرا اقتصاد ایران به واردات متكی است؟

دکور پرداز: یک کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه نرخ ارز یک قیمت کلیدی است و شدت تاثیرگذاری این قیمت کلیدی در اقتصاد ایران از میانگین کشورهای در حال توسعه به مراتب شدیدتر است، اظهار داشت: به واسطه سهل انگاری های بزرگی که در سیاست های تجاری مملکت اتفاق افتاد، تداوم حیات اقتصادی کشور به طرز بی سابقه ای متکی به واردات شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، فرشاد مومنی در یک برنامه رادیویی اظهار داشت: در قلمرو علم اقتصاد به قیمت ارز، قیمت کلیدی گفته می شود. قیمت های کلیدی قیمت هایی هستند که تغییرات آنها به طور همزمان هم قسمت عرضه و هم قسمت تقاضای اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: هرکسی که حداقل صلاحیت علمی را داشته باشد بطور قطع به تصمیم گیران سفارش می کند که از برخوردهای سهل انگارانه، کوته نگرانه، جزئی نگر و سطحی نگر پرهیز کنند، چون دستکاری قیمت های کلیدی همه ارکان نظام حیات جمعی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: اغلب مردم جامعه نتایج این مساله را از دریچه تحولاتی که در معیشت آنها و کیفیت زندگی شان پدیدار می کند، مورد توجه قرار می دهند اما اقتصاد شناسان بزرگ روی این مساله تاکید می کنند که تغییرات ناگهانی در قیمت های کلیدی به طورکلی نظام حیات جمعی را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: برای مثال «جان مینارد کینز» که در قلمرو علم اقتصاد بعنوان اندیشه ورزی که انقلاب اندیشه ای در ساحت علم اقتصاد پدیدار کرده است، در سال ۱۹۲۰ یعنی دو سال بعد از آخر جنگ جهانی اول کتابی تحت عنوان «پیامدهای اقتصادی صلح» منتشر نمود.
مومنی بیان نمود: کینز در این کتاب خطاب به حکومت گران، دانشگاهیان و عامه مردم جمع بندی خویش را از اجتناب ناپذیری سیاست های تورم زا در شرایط جنگی شرح می دهد و همچون نکاتی که مطرح می کند اینکه سیاست های تورم زا بیشتر از آنکه روی اقتصاد آثار شوم و پر تعداد باقی بگذارد روی فرهنگ، مناسبات اجتماعی تأثیر می گذارد.
وی افزود: تعبیر کینز در خصوص اینکه رانت در اثر سیاست های تورم زا پدیدار می شود و درضمن افرادی پیدا می شوند که می توانند به اعتبار این شرایط بدون اینکه کوچک ترین زحمتی کشیده باشند برخورداری های فراوان پیدا کنند در صورتی که به طور همزمان بخش اعظم جامعه که مزد و حقوق بگیر هستند در معرض شرایطی قرار می گیرند که گویی جیب بری جیب آنها را زده است.
این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: اینکه مردم احساس کنند دارایی هایشان که مزد و حقوق ماهانه شان است، این گونه به سرعت ارزش خویش را از دست می دهد؛ یکسری پیامدهایی دارد که در طرز نگاهی که مردم به کشور و همچنین به یکدیگر دارند و اولویت گذاری های که برای شیوه تداوم زندگی شان اتخاذ می کنند، تأثیر می گذارد.
او در آخر سخنانش اضافه کرد: نرخ ارز یک قیمت کلیدی است و شدت تاثیرگذاری این قیمت کلیدی در اقتصاد ایران از میانگین کشورهای در حال توسعه به مراتب شدیدتر است به علت اینکه بواسطه سهل انگاری های بزرگی که در سیاست های تجاری مملکت اتفاق افتاد، تداوم حیات اقتصادی کشور به طرز بی سابقه ای متکی به واردات شده است.1399/10/21
20:49:08
0.0 / 5
1289
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد