دکورپرداز
دکور پرداز
دلار به كانال ۲۱ هزار تومان برگشت

كاهش انتظارات تورمی در بازار ارز به ثمر رسید

كاهش انتظارات تورمی در بازار ارز به ثمر رسید

دکور پرداز: بعد از گذشت ماه ها که بازار ارز روند صعودی به خود گرفته بود، حالا با کاهش انتظارات تورمی دلار به کانال 21 هزار تومان برگشته است. به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی نرخ واقعی دلار 20 تا 24 هزار تومان است برای اینکه کاهش بیش از این به ضرر تولید خواهد بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، وضعیت بازار ارز در نیمه دوم سالجاری بیان کننده این بود که این بازار گرفتار افزایش شدید و قابل توجه قیمت شده است؛ به شکلی که برای مدتی دلار از ۳۰ هزار تومان هم عبور کرد و رئیس بانک مرکزی عامل این نوسانات در بازار ارز را کوشش های دولت آمریکا برای ایجاد التهاب در بازار ارز با طرح لغو تمام معافیت های تحریمی و راه اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه های وابسته دانست.
سپس بانک مرکزی برای مدیریت این بازار یکسری اقدامات نظارتی انجام داد که شامل افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار اسکناس ارز بود.
قبل از اقدامات فوق، بانک مرکزی افزایش عرضه در بازار ثانویه ارز (نیما) را هدف قرار داده بود؛ به شکلی برای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار، به پتروشیمی ها، فولادی ها و معدنی ها اعلام نمود که آنها نیز می توانند ارز حاصل از صادرات خودرا علاوه بر صرافی های بانکی، مستقیم به صرافی های مجاز جهت واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند و با این اقدامات روند عرضه و معاملات حواله های ارزی در بازار دوم بهتر شد.

رابطه کاهش انتظارات تورمی با کاهش قیمت دلار
به مرور زمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گمانه هایی عنوان شد در خصوص اینکه با رای آوردن بایدن قیمت دلار کاهش پیدا می کند و سایر بازارها هم به سمت کاهش قیمت حرکت خواهند کرد که سرانجام با انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهور آمریکا، انتظارات تورمی در ایران کم شد و کارشناسان اقتصادی معتقدند که تنها عامل موثر دراین زمینه انتخاب بایدن است.
دراین زمینه، وحید شقاقی_ یک کارشناس اقتصادی معتقد می باشد که کاهش انتظارت تورمی ربطی به اقدامات بانک مرکزی ندارد و این کاهش بیشتر جنبه سیاسی دارد و به دنبال امیدواری جامعه به افزایش صادرات نفت، آزادسازی منابع بلوکه شده ارزی ایران و بهبود مناسبات بین المللی رخ داده است.
همچنین، کامران ندری_ یک اقتصاددان می گوید: تا زمانی که بایدن بطور مشخص سیاست خودرا نسبت به ایران اعلام نماید، یک وضعیت با ثباتی در بازارها شاهد خواهیم بود که در ماه های آتی بازار ارز ثبات نسبی خواهد داشت و مسکن هم بعید است که افزایش قیمت را تجربه کند.
علاوه براین، همتی در تازه ترین اظهارات خود درباره بازار ارز اعلام نموده که در دو سال قبل فشار ناشی از تحریم ها، خصوصا تشدید انتظارات، درافزایش قیمت ارز مؤثر و تعیین کننده بوده است و انتظار می رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت نماید. رئیس جمهوری نیز بتازگی مطرح کرده که با آزادسازی منابع ایران از کشورهایی همچون کره جنوبی و عراق، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.

کاهش قیمت دلار دلیل بین المللی دارد
دراین زمینه صادق الحسینی در گفت و گو با ایسنا بیان کرد که نرخ واقعی دلار ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان است و با توجه یه اینکه انتظارات مثبتی نسبت به امور بین المللی شکل گرفته است و گفته های دولت مبنی براینکه می تواند قیمت دلار را به ۱۵ هزار تومان برساند، بهتر است که این اتفاق رخ ندهد، برای اینکه به تولید و اقتصاد ضرر می رساند.
وی افزود: از آنجایی که به دنبال کاهش نرخ ارز، بازار بورس هم سقوط خواهد کرد، دولت هم نرخ ارز را بیش از اندازه کاهش نخواهد داد و دلار تا ۱۵ و ۱۶ هزار تومان به ثبات می رسد.
طبق گفته این کارشناس اقتصادی عامل اصلی کاهش قیمت دلار اتفاقات بین المللی است و ربطی به اقدامات بانک مرکزی ندارد.
حال با برگشت دلار به کانال ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان، عده زیادی این کاهش قیمت دلار را تحت تاثیر گفته های رئیس جمهور می دانند؛ درحالیکه کارشناسان اقتصادی این را ثمره انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی به دنبال آن می دانند.
در آخر از آنجائیکه اقتصاد ایران برمبنای دلار حرکت می کند و قیمت در سایر بازارها طبق قیمت دلار کم یا زیاد می شود، با کاهش قیمت در بازار ارز در آینده نزدیک شاهد روند کاهشی در سایر بازارها خواهیم بود. به شکلی که پیش بینی یک کارشناس اقتصادی از آینده بازارهای طلا، مسکن، خودرو و... در سال آینده کاهشی یا ثبات قیمتها است.
منبع:

1399/11/03
22:28:56
0.0 / 5
1002
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد