دکورپرداز
دکور پرداز

دلار عقب رفت

دلار عقب رفت

به گزارش دکور پرداز ارزش دلار در مقابل بیشتر ارزهای مهم ریزشی شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، برخلاف برخی انتظارات، چین و آمریکا در دوره بایدن هم دست کم در ابتدای مسیر روابط کم تنشی را تجربه نکرده اند و اختلافات دو طرف تا حد زیادی پا بر جا مانده است. چوی تیانکای- سفیر چین در آمریکا در اولین اظهار نظر مقامات ارشد چینی درباب رابطه با آمریکا گفته است چین همیشه به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با آمریکا است و واشنگتن نباید از خط قرمزها عبور کند. تیانکای با اعلان اینکه آمریکا دارای سو برداشت از مناسبات با چین است اضافه کرد: این یک برداشت غلط است که برخی مقامات آمریکایی چین را رقیب راهبردی خود می دانند.
احتیاط معامله گران نسبت به روزهای آینده بیش از پیش بیشتر شده خصوصاً حالا که شمار مبتلایان به کرونا در جهان از رقم ۱۰۰ میلیون نفر هم فراتر رفته است. در اروپا دولت آلمان پیش بینی خود از رشد اقتصادی سال جاری این کشور را به سه درصد کاهش داده که بسیار کمتر از رشد پیش بینی شده ۴.۴ درصدی قبلی است. آلمان در ایام اخیر شاهد افزایش بی سابقه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا بوده و دولت در نتیجه این اتفاق و با هدف کاستن از سرعت شیوع ویروس مجبور به اعمال برخی محدودیت ها شده است.
شاخص مدیران خرید آلمان نشان میدهد دید مدیران اقتصادی نسبت به شرایط اقتصاد در ماه های پیش رو کمی بهتر شده است. با این وجود هنوز این شاخص با سطح پیش از کرونا فاصله معناداری دارد و تا زمانی که واکسن ها اثربخشی قابل توجهی نداشته باشند روند فعلی ادامه دارد. اجبار به تزریق واکسن در حداقل دو نوبت و عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن همچون دلایلی است که معامله گران را نسبت به پایان بحران کرونا تا آخر سال نگران می کند. سازمان بهداشت جهانی هم از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهای کم توان تر برای تهیه واکسن کمک کنند چونکه بدون آن کانون های شیوع بیماری باقی خواهند ماند.
کریستین لاگارد- رئیس سابق صندوق بین المللی پول و رئیس فعلی بانک مرکزی اروپا- با اعلان اینکه امیدوار است سال ۲۰۲۱ سالی برای احیای اقتصاد جهانی باشد گفته است هنوز با سطح کم سابقه ای از نااطمینانی نسبت به آینده مواجه هستیم. لاگارد که در مجمع جهانی اقتصاد به سخنرانی می پرداخت در بخش دیگر سخنانش با اشاره به افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا در جهان گفت سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا برای تقویت رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۱ هم ادامه خواهد یافت و پیش بینی می کنم رشد اقتصادی منطقه یورو سال جاری بطور متوسط حدود ۳.۹ درصد باشد.
داده های اقتصادی از آسیا و اروپا هنوز امیدوار کننده نیستند. در ژاپن میزان تولیدات صنعتی تا آخر هفته سوم ژانویه رشد منفی داشته است و انتظار می رود این روند در صورت اعمال قرنطینه یا محدودیت های تجاری تشدید شود. همین طور متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۱.۲ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی دو سال اخیر بوده است. بانک مرکزی ژاپن رسیدن به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده است. در فرانسه هم شاخص پیش نگر کارهای تجاری در ماه ژانویه بطور غیرمنتظره ای کاهش یافته است که این مسئله به مفهوم کاهش آهنگ رشد بخش تولید در دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا خواهد بود.
در آخر نشست بانک مرکزی اروپا اعلام گردید این بانک کماکان به سیاست های فعلی ادامه خواهد یافت و قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. بنظر می رسد که بانک مرکزی اروپا رویکرد صبر را در وضعیت فعلی در پیش گرفته است تا روند تحولات مالی و اقتصادی مشخص تر شود. شیوع ویروس کرونا در قاره سبز در سطح بالایی باقی مانده و در خیلی از مناطق هم قرنطینه ها و محدودیت های رفت و آمدی تشدید شده است. نرخ تورم در منطقه یورو کماکان منفی است و بانک مرکزی اروپا اعلام نمود به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه می دهد. این برنامه با اعتبار ۱.۸۵ تریلیون یورویی تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهدنمود.
بانک مرکزی اروپا احیانا ناچار خواهد شد تا به مانند همتای آمریکایی خود مبادرت به تزریق نقدینگی بیشتری به بازارها کند چونکه تقاضا هنوز به سطح پیش از کرونا بازنگشته است و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به دسامبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید تا نرخ تورم بیش از قبل از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۰.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است.
بانکهای مرکزی در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند تا ضمن کاهش تبعات ناشی از کرونا، سطح تقاضا را هم تحریک کنند. بانک مرکزی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود در تازه ترین اقدام خود برای پشتیبانی از بازارهای مالی مبادرت به تزریق ۸۰ میلیارد یوان نقدینگی به بازارها در قالب عملیات ریپو کرده است. بانک مرکزی چین ضمن تاکید بر حضور فعال در بازارها تاکید کرده است که حفظ نقدینگی در سطح معقول و مناسب را وظیفه خود می داند و برای پشتیبانی از اقتصاد چین از کلیه ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهدنمود.
تا حالا بیش از ۱۰۱ میلیون و ۸۹۷ هزار و ۶۰۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۱۹۶ هزار و ۵۷۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۴۴۲ هزار و ۶۸ نفر، برزیل با ۲۲۱ هزار و ۵۴۷ نفر، هند با ۱۵۴ هزار و ۲۹۴ نفر، مکزیک با ۱۵۳ هزار و ۶۳۹ نفر و انگلیس با ۱۰۳ هزار و ۱۲۶ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از ۱۷ هزار و ۳۷۴ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از ۱۴ هزار و ۱۱۷ فوتی بود، شکست.
کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال اظهار داشت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با وضعیت فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای خیلی از معامله گران کاهش پیدا کرده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۴۲۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۲۶ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۶ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۶ درصد افزایش به ۱۰۴.۲۱۹ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۹ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۴۹ یوان چین اعلام گردید.1399/11/10
16:50:42
0.0 / 5
759
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد