دکورپرداز
دکور پرداز

اختلاف برداشت نمایندگان در مورد رد كلیات بودجه

اختلاف برداشت نمایندگان در مورد رد كلیات بودجه

به دنبال رد کلیات لایحه بودجه 1400 نمایندگان عنوان کردند که اختلاف برداشتی در مورد به رای گذاشتن لایحه بودجه دولت یا گزارش کمیسیون تلفیق به وجود آمده است.


محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: برداشت ها دراین زمینه متفاوت بود برداشت ما این بود که گزارش کمیسیون تلفیق بودجه به رای گذاشته می شود همانطور که سالهای قبل هم این چنین بود ولی بعضی برداشت شان این بود که لایحه به رای گذاشته خواهد شد.
وی افزود: نمایندگان هم در موافقت و مخالفت با گزارش کمیسیون تلفیق صحبت کردند اما در نهایت لایحه بودجه به رای گذاشته شد و آقای قالیباف گفت «کلیات لایحه بودجه را به رای می گذاریم و اگر رای بیاورد برای ورود به جزئیات، مبنای ما گزارش کمیسیون تلفیق بودجه است اما در صورتی که لایحه رای نیاورد لایحه رد است و دولت باید لایحه بودجه را اصلاح کند و به مجلس برگرداند.»
احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: من از تریبون مجلس شورای اسلامی گفتم که کلیات بودجه به رای گذاشته شده است پیش از آن نمایندگان پرسیدند که این گزارش بودجه است و من از رئیس مجلس شورای اسلامی این را سوال کردم که ایشان گفتند کلیات بودجه است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا گزارش کمیسیون تلفیق به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شده یا لایحه بودجه، اظهار داشت: کلیات بودجه ترکیبی از این گزارش یا لایحه است در بخشنامه هم آمده که کلیات بودجه به رای گذاشته می شود. گزارش کمیسیون تلفیق هم ترکیبی از لایحه بودجه و اقداماتی است که کمیسیون تلفیق انجام می دهد.
حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به ایسنا اظهار نمود: در کمیسیون تلفیق هم لایحه بودجه به بحث گذاشته شده و اگر کلیات رای می آورد گزارش تلفیق مبنا قرار می گرفت. در حقیقت دولت لایحه را ارائه می دهد و کمیسیون ها بررسی می کنند و نهایتا کلیات لایحه به رای گذاشته می شود. اگر مجلس شورای اسلامی آنرا نپذیرفت لایحه به دولت بر می گردد و اگر رای آورد لایحه مبنا قرار می گیرد. روال معمول بر طبق بخشنامه هم همین بوده که لایحه به رای گذاشته شود.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: چند سال پیش که بخشنامه اصلاح نشده بود روال براین بود که همان زمانی که رئیس جمهور بودجه را تحویل می دهد کلیات بودجه در صحن مطرح شود اگر رای نمی آورد به دولت بر می گشت و اگر رای می آورد به کمیسیون تلفیق می رفت و بررسی ها درباره ی آن انجام می شد.
وی افزود: با تغییر بخشنامه بودجه ابتدا به کمیسیون تلفیق می رود و بعد کلیات آن به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه می شود اگر کلیات تصویب گردید مجلس وارد جزییاتی می شود که کمیسیون تلفیق آنرا تصویب کرده است.
به گفته موسوی لارگانی، تصمیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی این بوده که کلیات لایحه بودجه به رای مجلس گذاشته شود.1399/11/14
23:34:21
0.0 / 5
1281
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد