دکورپرداز
دکور پرداز

اوج گیری تورم در تركیه

اوج گیری تورم در تركیه

نرخ تورم ترکیه به مرز ۱۵ درصد رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام نمود که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه به ۱۴.۹ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. این نرخ بیکاری، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در ۱۹ ماه اخیر شمرده می شود.
در میان بخش های مختلف، بالاترین نرخ تورم در ارتباط با بخش خدمات با ۲۸.۱۲ درصد بوده است و بعد از این بخش نیز، حمل و نقل با تورم ۲۱ درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با ۲۰.۴۳ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین نرخ تورم در ارتباط با لباس و پوشاک با ۰.۴۱ درصد و ارتباطات با ۰.۶۵ درصد بوده است.
لطفی الوان- وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه در پیامی توییتری نوشت: داده های تورمی نشان داده است هنوز با سطوح هدف گذاری شده فاصله بسیاری داریم اما هیچگاه دست از کوشیدن برای رسیدن به هدف خود بر نمی داریم. به مشورت با تمامی طرف ها ادامه می دهیم تا به یک ثبات قیمتی پایدار و رشد اقتصادی باکیفیت برسیم.
هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد، با ۰.۷۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۳.۸۴ درصد رسید.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم ترکیه در ماه ژانویه ۱.۶۸ درصد اندازه گیری شده که ۰.۴۳ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.
متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال قبل ۱۰.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده در ارتباط با ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.
مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سالجاری هدف گذاری کرده اند و بانک مرکزی هم پیشبینی کرده تورم تا آخر سال جاری به ۸.۳۲ درصد برسد.
منبع:

1399/11/16
17:27:29
0.0 / 5
824
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد