دکورپرداز
دکور پرداز
ثبات قیمت و كاهش عرضه مسكن در آگهی ها

قیمت در بازار مسكن فریز شد

قیمت در بازار مسكن فریز شد

به گزارش دکور پرداز روند ریزشی قیمت مسکن در شهر تهران بعد از ۲.۵ ماه که حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود از آغاز بهمن ماه متوقف شده و در عین حال تمایل برای فروش هم ۹ درصد کاهش یافته است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بازار مسکن پایتخت بعد از ۲.۵ ماه ریزش نرخها به مقاومت قیمتی رسیده است. بعد از آنکه در دیماه نرخهای قطعی معاملات ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد، قیمتهای پیشنهادی هم که از نیمه آبان تا اواخر دیماه حدود ۱۳ درصد کاهش یافته بود به ثبات رسیده است.
اطلاعات به دست آمده از سامانه املاک کیلید نشان داده است در دو هفته ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته پیش از آن قیمتهای پیشنهادی مسکن از جانب مالکان ۰.۳ (سه دهم) درصد افزایش یافته است. این رشد ناچیز در حد صفر که از نرخهای عرضه شده در آگهی ها استخراج شده به مفهوم رسیدن بازار به سطح مقاومتی است که می تواند از افزایش اندک خرید و فروشهای شب عید و توقف روند کاهشی نرخ ارز نشأت گرفته باشد. قیمت آگهی ها نسبت به زمان مشابه سال قبل هم ۱۲۹ درصد بالا رفته؛ هرچند نرخهای قطعی در دیماه بر مبنای آمار بانک مرکزی از افزایش ۹۸ درصدی حکایت دارد.
بررسی درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه در مقایسه با دو هفته آخر دیماه نشان داده است که قیمتهای پیشنهادی در پنج منطقه شامل مناطق ۶، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۲۱ بین ۲ تا ۱۰ درصد کاهش، در ۹ منطقه شامل مناطق ۲، ۳، ۴، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۲ بین ۱ تا ۱۱ درصد افزایش و در دو منطقه ۱ و ۵ ثبات داشته است. مناطق ۱۵ تا ۲۰ هم به علت پایین بودن تعداد آگهی ها در این گزارش لحاظ نشده است.
بیشترین افت قیمت در میان مناطق مذکور طی دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته آخر دیماه در منطقه ۱۴ به میزان ۱۰ درصد رخ داده و تعداد آگهی ها ۴ درصد افزایش پیدا کرد. قیمتها در منطقه ۲۱ هم ۹ درصد افت کرد و تعداد آگهی ها ۸ درصد بالا رفت. در منطقه یک نرخ رشد قیمت آگهی ها صفر بود در عین حال تعداد آگهی ها نسبت به دو هفته پایانی دیماه ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد. در منطقه پنج که همواره رتبه یکم از نظر تعداد معاملات را دارد قیمتهای پیشنهادی با ثبات همراه بوده و تعداد آگهی ها کاهش ۷ درصدی نشان داده است. در منطقه شش قیمتها ۵ درصد پایین آمده و تعداد آگهی ها ۲۲ درصد رشد یافته است. در منطقه ۴ هم بعنوان دومین منطقه پرمعامله شهر تهران قیمتهای پیشنهادی ۲ درصد افزایش و تعداد آگهی های ثبت شده در سامانه مذکور ۷ درصد افزایش یافته است.
در منطقه ۱۱ با افزایش ۱۱ درصدی قیمتهای پیشنهادی و کاهش ۶۰ درصدی تعداد آگهی ها مواجه بودیم. در منطقه ۲۲ قیمتها ۴ درصد و آگهی ها ۱۲ درصد رشد یافت. منطقه ۱۳ هم با کاهش ۷ درصدی قیمت مسکن و افت ۱۹ درصدی تعداد آگهی ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته انتهایی دیماه مواجه بوده است.
ثبات قیمت در آگهی های مسکن در شرایطی رخ داد که از نیمه آبان ماه و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کاهش قیمت ارز نرخهای پیشنهادی در سامانه مذکور ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرد. در ادامه هم دو افت ۵.۵ و ۵ درصدی قیمتها در این سایت صورت گرفت تا اینکه در نیمه بهمن ماه به ثبات رسید.1399/11/20
13:31:56
0.0 / 5
1332
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد