دکورپرداز
دکور پرداز

دلار كمی بالا رفت

دلار كمی بالا رفت

ازش دلار در مقابل بیشتر ارزها اندکی صعود کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، پیش بینی می شود که اقتصاد آمریکا امسال به سریع ترین رشد ثبت شده یک دهه خود برسد اما باتوجه به عملکرد بسیار بد سال قبل این امکان وجود دارد که اقتصاد آمریکا نیز به مانند خیلی از کشورهای دیگر تا سال آینده نتواند سطح تولیدات ناخالص داخلی خودرا به سطوح ثبت شده پیش از کرونا برساند. طبق پیش بینی نهادهای مختلف همچون صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۱ نیز مثبت اما کمتر از چین خواهد بود. آمریکا بعنوان اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان مجبور شده است حدود ۱۰ تریلیون دلار به اقتصادش تزریق کند.
افزایش بازدهی اوراق قرضه کماکان توجه معامله گران بسیاری را جذب کرده است و آنها منتظرند تا واکنش بانک مرکزی آمریکا را به معادله بدهی، نقدینگی و نرخ بهره ببینند. از شروع ماه مارس تا حالا گمانه زنی ها برای تغییر سیاست های پولی فعلی فدرال رزرو بالا گرفته است. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا حالا و برای اولین بار بعد از چندین ماه به بالای ۱.۶ درصد رسیده که این مساله جذابیت معاملات ارزی را کاهش داده است. هم اکنون نرخ بهره آمریکا در محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصدی قرار دارد و نرخ تورم در حال حرکت به سمت دو درصد است.
نگرانی ها از وضعیت واکسیناسیون در اروپا بار دیگر موجب احتیاط معامله گران و تردیدآن ها نسبت به احیای سریع رشد اقتصادی در قاره سبز شده است. پنج کشور عضو اتحادیه اروپا در اطلاعیه ای خواهان برگزاری نشستی پیرامون چگونگی توزیع واکسن ها شده اند. بگفته سباستین کورتس- صدراعظم اتریش- این امکان وجود دارد که تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه با قراردادهای مخفی با سازندگان واکسن ها به دنبال دریافت مقادیر بیشتری از واکسن ها نسبت به میزان تعیین شده باشند. در نامه مشترک اتریش، جمهوری چک، لتونی، اسلوونی و بلغارستان نسبت به توزیع نامتوازن واکسن در کشورهای عضو ابراز نگرانی کرده اند.
جو بایدن- رئیس جمهور آمریکا- از واکسیناسیون ۱۰ درصد جمعیت این کشور آگاهی داده و وعده داده است برنامه واکسیناسیون با قدرت هرچه تمام تر ادامه یابد. بایدن با اعلان اینکه شمار کشته های ناشی از کرونا در آمریکا بیشتر از مجموع تلفات این کشور در دو جنگ جهانی و جنگ ویتنام بوده است، از ادامه یافتن حمایت های مالی از کسب و کارهای مختلف این کشور آگاهی داده و افزوده است: ما میزان زیادی واکسن خریداری نموده ایم. تا قبل از شروع تابستان پیشرفت قابل توجهی در واکسیناسیون گروه های حساس و لطمه پذیر در برابر کرونا خواهیم داشت.
بااینکه شدت شیوع ویروس کرونا در خیلی از مناطق کاهش یافته است اما باید منتظر تداوم نتایج کرونا بر روی اقتصاد جهانی در مدت طولانی تری باشیم. اندرو بیلی- رئیس بانک مرکزی انگلیس- با اعلان اینکه خسارت کرونا به اقتصاد در طول ۳۰۰ سال اخیر کم سابقه بوده است، اضافه کرد: باید برای آن که لطمه های اقتصادی کرونا را به حداقل برسانیم، سرمایه گذاری های زیرساختی خود در بلندمدت و میان مدت را بیشتر نماییم. روند احیای اقتصادی اساسا زمان بر خواهد بود و حتی این امکان وجود دارد که شرایط هیچگاه به شرایط پیش از شروع شیوع ویروس برنگردد.
افزایش تزریق نقدینگی به بازارهای مالی در منطقه یورو، خودرا به شکل افزایش تورم در خیلی از کشورهای این منطقه نشان داده است تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۱.۳ درصد بوده که ۰.۳ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم همین طور بالاترین تورم مثبت ثبت شده در ۱۲ ماه اخیر در این کشور شمرده می شود. بانک مرکزی اروپا رسیدن به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده و انتظار می رود این مهم به زودی محقق شود.
همانطور که پیش تر انتظار می رفت، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه فوریه باز هم کاهشی شد و رقم ۶.۲ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۱ ماه اخیر است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد. با این وجود نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان هنوز فاصله بسیاری با نرخ بیکاری ۳.۵ درصدی ثبت شده در ماه فوریه دارد یعنی قبل از آن که بخش بزرگی از اقتصاد آمریکا بر اثر کرونا به تعطیلی کشیده شود.
در ماه ژانویه کسری تراز حساب تجاری آمریکا باز هم رو به افزایش بوده و با ۱.۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل، رقم ۶۸.۲ میلیارد دلار را ثبت کرده است. با این وجود خبر خوب برای نگهدارندگان دلار اینکه حجم صادرات آمریکا در این ماه به ۱۹۱.۹ میلیارد دلار رسید که این رقم از ۱۱ ماه پیش تا حالا بی سابقه بوده است. در طرف دیگر اما واردات هم ۱.۲ درصد افزایش یافته و به ۲۶۰.۲ میلیارد دلار رسیده که بالاترین رقم ثبت شده از آگوست سال قبل تا حالا شمرده می شود. به مانند ماه های قبل، چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا باقی مانده است.
روابط انگلیس و اتحادیه اروپا یک دفعه دیگر بر سر مفاد توافق برگزیت متشنج شده و بعد از آن که انگلیس اعلام نمود به کنترل ورود و خروج مواد غذایی به ایرلند شمالی ادامه خواهد داد، اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم نمود و ناقض توافق برگزیت دانست. طبق توافق برگزیت قرار بود تا ماه فوریه انگلیس کنترل گذرگاه ها را برای جلوگیری از هرج و مرج های احتمالی بر عهده گیرد اما دولت انگلیس اعلام نمود به صورت یکجانبه این اقدام را تا ماه سپتامبر تمدید کرد. ایرلند شمالی جز بریتانیا و ایرلند جنوبی عضو اتحادیه اروپا هستند. انتظار می رود نرخ بیکاری انگلیس به زودی به ۷.۵ درصد برسد.
تا حالا بیش از ۱۲۱ میلیون و ۲۰ هزار و ۴۷۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۶۷۶ هزار و ۳۲۷ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۴۸ هزار و ۲۴۸ نفر، برزیل با ۲۷۹ هزار و ۶۰۲ نفر، مکزیک با ۱۹۴ هزار و ۹۴۴ نفر، هند با ۱۵۹ هزار و ۷۹ نفر و انگلیس با ۱۲۵ هزار و ۶۹۰ نفر بوده است.
سیمون هاروی-استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ- اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت درباب مسیر آینده نرسیده اند چونکه اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای کارهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۸۹۲ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۰ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۸ درصد پایین رفت و ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۰ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۱ درصد کاهش به ۱۰۹.۱۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۰ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۰۶ یوان چین اعلام گردید.1399/12/27
11:24:45
0.0 / 5
1132
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد