دکورپرداز
دکور پرداز
با برگزاری ۴۹ حراج عملیات بازار باز

بانك ها بیشتر از ۱۸۲ هزار میلیارد اعتبار دریافت نمودند

بانك ها بیشتر از ۱۸۲ هزار میلیارد اعتبار دریافت نمودند

به گزارش دکور پرداز بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹، ۴۹ حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع ۱۸۲ هزار و ۹۱۰ میلیارد تومان اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، با عنایت به پیشبینی این بانک از وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته جذب نقدینگی بود. ازاین رو، بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه عملیات بازار باز نداشت. بنابراین تنها معاملات در ارتباط با سررسید توافق بازخرید روز دوشنبه ۲۵ اسفند به ارزش ۵۸.۷ هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه انجام شد.

در دو روز گذشته بانک ها و موسسات اعتباری در ۹ نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش ۲۵۴.۸ هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همینطور در دو روز گذشته ۹.۸ میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه به فروش رسید.

طبق اعلام بانک مرکزی، در سال ۱۳۹۹ این بانک ۴۹ حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع ۱۸۲۹.۱ هزار میلیارد ریال اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد. لازم به ذکر است که مانده توافق بازخرید در عملیات بازار باز در انتها اسفندماه سالجاری صفر است. از سوی دیگر، بانکهای و موسسات اعتباری غیربانکی در سال ۱۳۹۹ در ۳۳۱ فقره قرارداد و ۸۸ نوبت از اعتبارگیری قاعده مند جهت رفع نیازهای نقدینگی اضطراری استفاده کردند و مانده اعتبارگیری قاعده مند در انتهای سال جاری ۲۲۷ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است، بانک مرکزی در قالب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر مبنای پیشبینی وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، از راه انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در جهت مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت تعیین شده از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در ایام شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در چارچوب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

منبع:

1399/12/29
13:24:51
0.0 / 5
1109
تگها: بازار , دولت , طلا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد